Choć Rittal małą firmą nie jest, to z pewnością nie każdy o niej słyszał. Wchodząca w skład Grupy Friedhelm Loh marka jest dziś przodującym dostawcą systemów szaf sterowniczych, automatyzacji oraz struktury w sektorach przemysłowych, energetycznych, chłodniczych i serwisowych. Producent jest również odpowiedzialny za tworzenie rozwiązań dla branży IT. Rozwiązań innowacyjnych i rewolucyjnych, takich jak megawatowe chłodzenie dla AI.
Nie tak dawno gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji postawił wszystkich na równe nogi. W niektórych kręgach przez wiele miesięcy panowało przekonanie, że koniec świata jest bliski, a wizja apokalipsy, jaką niesie ze sobą pochód zbuntowanych maszyn, nieuchronnie zmierza ku spełnieniu. Dziś już na te złowróżbne zapowiedzi nawet najgłośniejsi wieszcze upadku cywilizacji spoglądają na te rewelacje ze zdecydowanie większym dystansem. Jak się bowiem okazuje, wzbudzająca w wielu obawy AI także ma swoje słabości. Słabości, na które remedium znajduje, stąpający wciąż kilka kroków przed inteligentną technologią, człowiek.
Sztuczna inteligencja (nie)straszna IT
Ten nieco dramatyczny wstęp, choć może wydawać się niektórym przesadzony, tak do końca wcale przesadzony nie jest. Może i sztuczna inteligencja nie wywołuje w nas tak ogromnego strachu, ale pewne obawy wynikające z jej szybkiego rozwoju towarzyszą specjalistom różnych dziedzin. Jedną z nich wiąże się z przewidywaniami, które w czerwcu 2023 roku opublikowała firma doradztwa zarządzania strategicznego McKinsey.
Amerykańska spółka w swoich wypowiedziach zwróciła uwagę na ekspansję GenAI i związany z tym faktem wzrost jej produktywności, który, przy zachowaniu tendencji rozwojowej, miałby wnieść do globalnej gospodarki od 2,6 do 4,4 biliona dolarów rocznie. Informacje te pobudziły wyobraźnię przedstawicieli największych światowych przedsiębiorstw. Wśród nich znalazł się Philipp Guth — dyrektor ds. technologii w firmie Rittal.
Zauważył on, że realizacja nawet w minimalnym stopniu przedstawionych przez McKinsey przewidywań, wymusiłaby na branży IT rozwój nie tylko przemyślany, ale równie co progresja sztucznej inteligencji błyskawiczny.
Dostępność cyfrowych źródeł informacji jest dziś niemożliwa do przecenienia. Potężne zasoby wirtualnych Data Center przetwarzają niezliczone ilości danych. Liczby te są tak ogromne, że do ich przetworzenia wymagana jest niewykorzystywana nigdy wcześniej moc obliczeniowa sztucznej inteligencji. A do jej obsługi stosowane dotychczas rozwiązania w zakresie dystrybucji energii, skalowania i efektywności energetycznej nie są już wystarczające. Problem ten dotyczy również systemów chłodzenia. I właśnie w tej ostatniej kwestii z pomocą branży IT przychodzi nowe rozwiązanie od Rittal.
Megawatowe chłodzenie dla AI
Można by zastanowić się, czy zajmujący się dotychczas tworzeniem szaf teleinformatycznych producent rzeczywiście jest w stanie przewidzieć potrzeby tak gwałtownie rozwijającej się technologicznej dziedziny. Jak jednak możemy przeczytać w komunikacie prasowym marki, Rittal wiedzę taką posiada, a to dzięki współpracy z kilkoma hyperscalerami. Innymi słowy, za powstaniem rewolucyjnego systemu chłodzenia o mocy przekraczającej 1 MW stoi doświadczenie własne producenta.
W opracowanym przez inżynierów marki Rittal rozwiązaniu dla branży IT, jakim jest megawatowe chłodzenie systemów wykorzystujących sztuczną inteligencję, nadrzędną rolę odgrywa woda. To właśnie ona stanowi medium w systemie jednofazowego bezpośredniego chłodzenia cieczą. Dla wygodnego serwisu zastosowano rozdzielacze chłodziwa, oparte na połączeniu modułowości z zaletami oferowanej przez producenta konstrukcji Open Rack V3, rozwiniętym w projekcie Open Compute Project (OCP). Zachodzącą między tymi rozwiązaniami analogię można prześledzić na przykładzie zasilania.
Serwer podłącza się do umieszczonych w szafie centralnych wlotów i wylotów obiegu wody. Centralna jednostka sterująca oraz jednostki transportujące chłodziwo są w tym wypadku całkowicie modułowe. Co istotne, taka postać komponentów pozwala nie tylko na ich prosty i wygodny montaż. Elementy te, dzięki redundantnej konstrukcji n+1, charakteryzuje również wysoka dostępność oraz możliwość sprawnego serwisowania i wymiany wykorzystaniem funkcji hot swap.
Megawatowe chłodzenie w dwóch wariantach i pełnej integracji
Stworzone przez inżynierów Rittal rozwiązanie dostępne jest w dwóch wariantach. Pierwszy z nich wykorzystuje roztwór dwóch cieczy i przeznaczony jest dla szaf łączonych szeregowo, których łączna moc przekracza wartość 1 megawata.
Co istotne z punktu widzenia globalnej tendencji zobowiązującej producentów do stosowania szeroko rozumianych proekologicznych rozwiązań, opcja ta, dzięki możliwości odzysku generowanego w trakcie pracy systemu ciepła, pozwala na skuteczną redukcję śladu węglowego i ponowne wykorzystanie pozyskanej tą drogą energii.
Możliwości kombinacji modułów platformy zostały zaprojektowane z myślą o wysokim poziomie elastyczności. Uzupełniają one ofertę systemową Rittal jako dodatkowe elementy konstrukcyjne ze skoordynowanymi modułami dla wszystkich filarów centrum danych OT, takich jak szafy, chłodzenie, zasilanie, monitorowanie i bezpieczeństwo.
Lars Platzhoff, kierownik jednostki biznesowej Rittal Cooling Solutions
W drugiej wersji megawatowe chłodzenie przeznaczone dla Data Center pozbawionych podłączenia do instalacji wodnej wykorzystuje mieszaninę cieczy i powietrza. W tym przypadku ciepło z urządzenia odprowadzane jest przez tyle drzwi szafy lub za pośrednictwem chłodnicy bocznej.
Coraz częściej zasilanie, chłodzenie i monitorowanie są integrowane bezpośrednio w standaryzowanej szafie jako fundamentalne filary infrastruktury IT. Głównymi czynnikami napędzającymi ten trend są liczni hyperscalerzy i producenci serwerów OEM, dla których jesteśmy głównym dostawcą szaf. Jesteśmy przekonani, że ta koncepcja wkrótce stanie się standardem dla naszych globalnych klientów IT, ponieważ coraz wyższa wydajność i szybkie skalowanie będą potrzebne.
Philipp Guth, dyrektor ds. technologii w firmie Rittal
Przedstawiający nowe rozwiązanie dla branży IT specjaliści mówią nie tylko o jej zaletach, jako samodzielnego rozwiązania. To, co ma stanowić o wyjątkowości systemu Rittal, to jego elastyczność. Modułowe systemy chłodzenia nie będą wspierać jedynie wspomnianego już wariantu Open Rack V3. Dla klientów marki powstanie również wersja obsługująca modele szaf VX IT w technologii 19-calowej.
Jeśli interesują cię tematy związane z rozwojem AI, możesz zapoznać się z artykułem, w którym Konrad porusza kwestię wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie.