MediaTek współpracuje z Meta, stworzy procesor do obsługi sztucznej inteligencji?

MediaTek to tajwańska firma produkująca półprzewodniki, założona w 1997 roku. I choć zapewne większości użytkowników kojarzy się z produkcją niedrogich chipsetów do urządzeń takich jak smartfony i tablety, to przez ostatnie lata firma prężnie się rozwija. Obecnie Tajwańczycy chcą konkurować z największymi gigantami branży jak Qualcomm czy Samsung. Nie dziwi, zatem że w planach mają przygotowanie procesora do obsługi sztucznej inteligencji.

MediaTek wkracza także w erę generatywnych rozwiązań  AI obsługiwanych bezpośrednio na urządzeniu. Jednak Tajwańczycy nie mają zamiary tworzyć własnego rozwiązania AI. Podpisali umowę z Meta, dzięki której ich najnowsze układy będą wykorzystywać model językowy Llama 2 od twórców Facebooka, będącego konkurencją dla ChatGPT.

Premiera jeszcze w tym roku?

Platforma Dimensity firmy MediaTek obejmuje już procesory APU oferujące generatywne funkcje sztucznej inteligencji, takie jak choćby AI Noise Reduction i AI MEMC. Wszystko jednak wskazuje, że mający zadebiutować jeszcze w tym roku nowy topowy układ otrzyma pełną integrację z Llama 2 od Meta. Mowa oczywiście o Dimensity 9300. Ten ma zostać całkowicie zoptymalizowany do obsługi AI, nie tylko na poziomie oprogramowania, ale i sprzętu. Poza oczywistymi usprawnieniami w jednostce APU ta ma również dotyczyć zarządzania pamięcią RAM. Ma to znacząco wpłynąć na poprawę komfortu użytkowania  nabywców. 

Poza samym układem Dimensity MediaTek ma przygotować również inne rozwiązania korzystające ze sztucznej inteligencji Meta. Mówi się o układach przeznaczonych do inteligentnych pojazdów, sprzętów domowych Smart Home, rozwiązań IoT czy urządzeń rozszerzonej rzeczywistości

Korzyści dla użytkowników

Jak już wspomnieliśmy, nadchodzący chipset zintegruje model dużego języka (LLM – Large Language Model) Llama 2 od Meta. Umożliwi to  generatywnym aplikacjom AI działanie całkowicie na urządzeniu, bez konieczności przechodzenia przez chmurę. Nie ma co się dziwić, że takie rozwiązania są oczekiwane, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa naszych danych. Dodatkowo MediaTek  podkreśla, że integracja z AI zapewni większą płynność oraz wydajność, prywatność i niezawodność. Spodziewać się też możemy mniejszych opóźnień, gdyż nasze zapytania będą realizowane bezpośrednio na posiadanym sprzęcie. Dzięki temu zyskamy też możliwość pracy w obszarach z ograniczoną bądź nawet żadną łącznością z Internetem, co przełoży się na niższe koszty operacyjne.

Rozwiązania AI coraz popularniejsze

Nie tylko MediaTek stawia na współpracę z Meta, oraz integracje Llama 2 w swoich układach. Na podobny krok zdecydował się Qualcomm, już w lipcu. Najnowszy Snapdragon 8 Gen 3 będzie podobnie jak układ Dimensity będzie wyposażony w sprzętową obsługę sztucznej inteligencji. Można zatem podejrzewać, że za przykładem obu firm podąża kolejni giganci branży tacy jak Samsung czy Apple

Co prawda zarówno w układach Exynos, jak i Bionic znajdziemy dedykowane jednostki służące wsparciu działania aplikacji sztucznej inteligencji. Jednak są one wykorzystywane podobnie jak w przypadku Dimensity 9200, to wspomagania tylko niektórych funkcji jak redukcja szumów czy obsługa aparatu. Na chwilę obecną żaden z producentów nie zadeklarował jeszcze chęci integracji ich z dużym modelem językowy. Pamiętajmy, że wciąż czekamy aż Apple zaprezentuje swój odpowiednik Llamy i ChatGPU. Być może to on zostanie zintegrowany w następnej generacji układów M3 dla komputerów i Bionic A17 dla urządzeń mobilnych.