BLIK będzie płatny dla klientów mBanku? Tak, ale tylko w jednym przypadku

Klienci jednego z najpopularniejszych banków działających na terenie Polski muszą przygotować się na nieszczególnie pozytywne zmiany. Od środy – 3 kwietnia – jedna z funkcji działających w ramach usługi BLIK będzie płatna.

mBank BLIK płatny od początku kwietnia

Klienci mBanku, którzy wolą transakcje gotówkowe od elektronicznych, powinni pamiętać o zmianach w zakresie opłat związanych z wypłacaniem pieniędzy przy użyciu funkcji BLIK. Od początku kwietnia konsumenci będą musieli płacić prowizję w wysokości 2,5 zł za wypłatę gotówki w bankomatach mBank oraz Planet Cash oraz 5 zł za wypłatę pieniędzy we wszystkich bankomatach spoza sieci mBank (niezależnie od kwoty). Warto jednak nadmienić, że wypłata kwoty wyższej niż 300 złotych w bankomatach Planet Cash lub mBank pozostanie bezpłatna.

Zmiany w usługach mBanku

Wypłaty z bankomatów:

 • Sieć mBanku i PlanetCash:
  • Bezpłatne dla kwot powyżej 300 zł.
  • 2,5 zł prowizji dla kwot poniżej 300 zł.
 • Pozostałe bankomaty:
  • 5 zł prowizji bez względu na kwotę.

Abonament za nielimitowane wypłaty ze wszystkich bankomatów:

 • 18 zł miesięcznie (wzrost z 9 zł).

Inne zmiany:

 • Opłata za kartę do eKonta Osobistego: 10 zł (wzrost z 7 zł).
 • Opłata za usługę cashback: 2 zł.
 • Opłata za wypłatę BLIK-iem z bankomatu:
  • 2,5 zł w bankomatach mBanku i PlanetCash dla kwot poniżej 300 zł.
  • 5 zł w pozostałych bankomatach.

Reakcje klientów

Wprowadzone przez mBank zmiany spotkały się z bardzo negatywnym przyjęciem ze strony klientów. Spore kontrowersje wzbudziła także informacja o tym, że dodatkowe opłaty ominą obywateli Ukrainy. Bank nie pozostawił jednak wspomnianych komentarzy bez odpowiedzi i w jednym z facebook’owych wpisów wystosował następującą wiadomość:

Rachunki dla obywateli Ukrainy są prowadzone na zasadach podobnych do tych, na których oferujemy Podstawowe Rachunki Płatnicze. Podstawowy Rachunek Płatniczy (wprowadzony przez UE) umożliwia bezpłatny dostęp do podstawowych usług bankowych, w tym wpłat i wypłat, przelewów oraz płatności kartą. Rachunek ten nie daje dostępu do wielu innych usług oferowanych przez bank.

Zgodnie z prawem, (kwestię PRP reguluje ustawa z 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1997)) rachunki te prowadzone są bez opłat. Ich głównym celem jest walka z wykluczeniem finansowym. Może go założyć bezpłatnie każdy obywatel Unii Europejskiej.

Na mocy ustawy obywatele Ukrainy mają prawo legalnego pobytu w Polsce i w związku z tym mogą założyć rachunki prowadzone na zasadach analogicznych jak PRP. Są to wyłącznie konta podstawowe, z ograniczonym zakresem usług. Także zalecenie KNF z marca 2022 r., które miało na celu wsparcie uchodźców z Ukrainy określiło zakres tych kont oraz to, że będą bezpłatne.

22 lutego 2024 r. weszła w życie zmiana ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która wydłuża do 30 czerwca 2024 r., termin, do którego ich pobyt na terenie RP uznaje się za legalny. To wpływa na okresy obowiązywania umów o rachunki dla obywateli Ukrainy. Po tym okresie klienci otrzymają oferty przeniesienia na standardową taryfę. Stosujemy się do obowiązujących przepisów prawa oraz komunikatów KNF. 

Powyższy wpis znalazł się na oficjalnym faecbook’owym fanpage’u mBanku i został dodany jako odpowiedź do komentarza jednego z klientów.