Twój macOS może wymagać dodatkowej ochrony. Oto najlepsze antywirusy w 2023 roku

Chcesz uchronić system macOS przed zagrożeniami z internetu? Mamy dla Ciebie szereg sprawdzonych, aktualnych propozycji.

macOS wymaga ochrony

Chociaż sprzęt od Apple przez lata uchodził za odporny na wirusy, to jednak cyberprzestępcy oraz hakerzy nie próżnowali przez ten czas i w końcu – czego można było się spodziewać – stworzyli szkodniki, które potrafią przełamać wbudowane w system macOS zabezpieczenia. Dlatego też firmy produkujące i rozwijające oprogramowanie antywirusowe na Windows i Linuxa zaczęły w końcu tworzyć edycje dla komputerów Mac oraz na mobilny iOS. Obecnie na rynku mamy takich programów kilkanaście, jednak różnią się pomiędzy sobą skutecznością ochrony.

No właśnie – na który z nich warto postawić i skąd wiadomo, jaką ochronę dają? Tutaj z pomocą przychodzi niezależne laboratorium AV Test, które co kwartał przeprowadza wszechstronne testy programów antywirusowych. Są one sprawdzane pod trzema aspektami:

  • ochrona – czyli jak skutecznie wykrywa zagrożenia, w tym starsze i nowsze oraz czy wszczyna fałszywe alarmy;
  • wydajność – jak sprawuje się w działaniu, jak wygodny w obsłudze jest interfejs, jak często aktualizowane są bazy;
  • użyteczność – czyli jaki jest wpływ na codzienne korzystanie z systemu, czy nie spowalnia otwierania stron, kopiowania plików itp.

Wyniki oceniane są w każdym aspekcie skalą „szkolną”, czyli od 1 do 6. „1” to oczywiście najgorszy wynik, a „6” – najlepszy. Programy antywirusowe na macOS, które zostały uznane za perfekcyjne, uzyskują trzy szóstki, czyli łącznie 18 punktów. Poniżej prezentujemy aplikacje z takimi właśnie wynikami. Ponieważ liczba uzyskane przez nie punktów nie różni się, kolejność jest alfabetyczna.

macOS – najlepsze antywirusy, jakie możesz pobrać w 2023 roku

Avast Security

Avast Security

Avast to marka doskonale znana od wielu lat i ciesząca dużą popularnością wśród posiadaczy Windows. Edycja Avast Security na macOS ma również szansę na podobną w swoim segmencie. Jak pokazały to wyniki testów, jest to stuprocentowe wykrywanie wszystkich zagrożeń, brak spowalniania przy otwieraniu stron i aplikacji, a także zero fałszywych alarmów.

A co z perspektywy użytkownika może zachęcić do tej właśnie propozycji? Zwraca uwagę fakt, że oferuje aż sześć warstw zabezpieczeń. Każdy wszak lubi czuć się dobrze chroniony, a jak potwierdzają to wspomniane testy – na każdy polu sprawuje się świetnie. Ponadto zwraca uwagę fakt, że antywirus automatycznie wysyła podejrzane pliki do analizy w chmurze. Dzięki temu, po odkryciu nowego szkodnika, tworzona jest dla niego szczepionka. W ten sposób pomagasz nie tylko sobie, ale również innym użytkownikom, ponieważ trafia ona do ogólnej bazy. Ponadto Avast natychmiast powiadamia o podejrzanym zachowaniu aplikacji, dając Ci możliwość przerwania jej działania.

Avast Security dostępny jest w trzech wersjach – darmowej oraz płatnych Premium i Ultimate. Każda z edycji różni się ilością dostępnych funkcji. Możesz dowiedzieć się więcej na tej stronie.

AVG AntiVirus for Mac

AVG AntiVirus for Mac działa bez zauważalnego wpływu na system, ale chroni doskonale. Jak wykazały to testu, zabezpiecza przed zainfekowanymi plikami, phishingiem, skanuje pocztę e-mail i wykonuje wiele innych czynności po to, aby można było cieszyć się wszystkim, co jest dostępne w sieci, bez ryzyka. Ilość funkcji różni się w zależności od edycji aplikacji.

Program AVG zwraca szczególną uwagę na rozprzestrzenianie się szkodliwych plików, jeśli więc wykryje jakiś na stronie lub w Twoim systemie – natychmiast go zablokuje. Zwraca uwagę mechanizm skanowania w tle, dzięki któremu możesz swobodnie korzystać z systemu nawet dzięki najwydajniejszej pracy mechanizmów ochronnych. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do pobranych plików lub zainstalowanych aplikacji, możesz je sprawdzić bez przerywania pracy.

AVG AntiVirus for Mac dostępny jest w trzech: darmowej oraz płatnych Internet Security i Ultimate. Różni je nie tylko ilość funkcji, ale także liczba stanowisk w ramach jednej licencji. Więcej informacji i ceny tutaj.

Avira Free Security

Avira Free Security

Avira Free Security to perfekcyjna, nieodczuwalna ochrona systemu macOS. Przed czym? Oczywiście przed wszelkimi zagrożeniami, na jakie można natknąć się w internecie oraz plikach. Szczególny nacisk kładzie na ochronę haseł i danych wpisywanych na stronach www oraz w aplikacjach i serwisach. Równocześnie działa tak nieodczuwalnie, że nawet przy laptopie nie odczujesz szybszego zużywania energii.

Avira zachęca do skorzystania ze swojej propozycji jasno i wyraźnie deklarując, że nie sprzedaje danych użytkowników żadnym firmom trzecim ani reklamodawcom. W edycjach płatnych oferuje takie dodatkowe narzędzia, jak optymalizator systemu oraz prywatna sieć wirtualna. Jeśli jest Ci to niepotrzebne, możesz spokojnie pozostać przy darmowej.

Avira Free Security ma trzy edycje: opisaną tu darmową, a także wspomniane płatne Prime (z własnym VPN-em) oraz Internet Security. Dokładniejsze opisy znajdują się tutaj.

Bitdefender Antivirus for Mac

Bitdefender

Bitdefender Antivirus for Mac to wydajna ochrona w czasie rzeczywistym, wzmocniona przy plikach chronionych przez Time Machine, dzięki czemu w przypadku awarii nie stracisz ważnych plików. Wbudowany VPN pozwala na korzystanie z anonimowości w sieci, jednak ma limit transferu ustalony na 200 MB/dobę. Propozycja producenta w trakcie działania jest nieodczuwalna dla systemu, co potwierdzają testy AV Test.

Wraz z Bitdefenderem możesz korzystać ze specjalnego rozszerzenia przeglądarki, które będzie blokować witryny wykradające dane. Godnym uwagi rozwiązaniem jest Autopliot. To funkcja, która optymalizuje konfigurację antywirusa. Dlatego nie musisz wprowadzać żadnych ustawień – wszystko będzie od razu przygotowane tak, aby dawać Ci pełną ochronę bez tracenia czasu.

Bitdefender Antivirus for Mac dostępny jest w trzech różnych planach subskrypcji. Każda ma wersję dla 1 lub 3 urządzeń. Ile kosztuje to wszystko? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na tej stronie.

Norton 360

Norton 360

Norton 360 to skuteczna, inteligentna zapora dla systemu macOS. Jej skuteczność potwierdzają wyniki testów – a dodatkową zaletą jest wbudowany VPN. Posiada także menedżera haseł, dzięki któremu nie tylko bezpiecznie wpisujemy je na stronach czy w aplikacjach, ale dzięki czemu można stworzyć silne i unikalne do dowolnego zastosowania.

W zależności od edycji, różni się ilość funkcji, jakie oferuje nam Norton 360. Jedną z ciekawszych jest Dark Web Monitoring. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdza, czy w mrocznych zakamarkach internetu nie znalazły się Twoje dane. Mogą być to loginy i hasła do usług oraz serwisów. Jeśli je wykryje, natychmiast alarmuje, dzięki czemu możesz je zmienić – w takiej sytuacji przestępcy nie będą mieli z nich pożytku, a Twoje konta będą bezpieczne.

Norton 360 to trzy podstawowe edycje do wyboru oraz specjalna dla graczy. Plany znajdziesz tutaj.

Trend Micro Antivirus for Mac

Trend Micro Antivirus for Mac

Trend Micro Antivirus for Mac pod względem ochrony systemu spisuje się doskonale. Ponieważ jest na bieżąco z nowymi zagrożeniami, jakie pojawiają się w sieci, nic go nie zaskoczy. Zapobiega także nieautoryzowanemu dostępowi do kamery i mikrofonu, podnosząc poziom Twojej prywatności. Zadba również o przykre niespodzianki w poczcie e-mail.

Trend Micro jest mocno wyczulony na zagrożenia typu ransomware. W wersji profesjonalnej (płatnej) mamy także narzędzia do optymalizacji systemu i usuwania zbędnych, cyfrowych śmieci. W każdej znajduje się PayGuard, czyli technologia chroniąca użytkownika podczas wykonywania zakupów w sieci. Uniemożliwia przejęcie danych przez programy szpiegujące czy włamywaczy.

Trend Micro Antivirus for Mac dostępny jest w dwóch różnych edycjach. Którą wybierzesz? O tym możesz zadecydować na tej stronie.

Podsumowując: bez antywirusa ani rusz

Jeśli korzystasz z systemu macOS, z pewnością chcesz mieć pełen komfort. Takie właśnie da Ci program antywirusowy. Powyższym propozycjom możesz w pełni zaufać – zostały one wyczerpująco sprawdzone pod każdym względem. Dlatego jeśli nie masz żadnej ochrony poza wbudowaną w sam system, koniecznie zmień to i wybierz antywirusa dla siebie już dzisiaj!