Składamy komputer pod Forza Motorsport. Sim racing w domowym zaciszu

Przed nami kolejna premiera gry, wokół której wszyscy fani motoryzacji nie przejdą obojętnie. Po sześciu latach Microsoft i Turn 10 Studios powraca ze swoją Forzą Motorsport. Ja jednak postanowiłem sprawdzić, ile musielibyśmy wydać na nowy zestaw Sim Racingowi, jeżeli chcielibyśmy się cieszyć płynną rozgrywką?

Microsoft długo kazał czekać fanom zmagań na wirtualnych torach, na kolejną odsłonę. Firma zdecydowała się nawet na swoisty reboot serii. Tak debiutująca 10 października Forza Motorsport, została pozbawiona cyferki z nazwy. Jednak czy po tak długiej przerwie ósma odsłona tych popularnych niegdyś wyścigów cyfrowych ma ponownie szansę zawojować rynek?

Cóż konkurencja nie śpi. I choć deweloperzy chwalą się przy okazji premiery każdej odsłony, jakie to technologie nie zostały zaimplementowane w tytuł, to raczej trudno oczekiwać, by był on w stanie konkurować z taką Assetto Corsa. A może nie musi i Microsoft postanowił tylko rywalizować z Gran Turismo. Cóż na te pytania przyjdzie nam jeszcze poczekać z odpowiedzią do premiery gry.

Po raz kolejny postanowiłem odpowiedzieć na pytanie, czy chcąc zagrać na premierę, musimy inwestować w nowego PC i ile musielibyśmy wydać? Może sensowniejszym zakupem byłaby konsola? Postanowiłem dokładnie zagłębić się w wymagania systemowe, by móc udzielić odpowiedzi.

Wymagania systemowe – tanio nie będzie

Zacznijmy standardowo od dokładnego omówienia wymagań sprzętowych oraz zaimplementowanych rozwiązań przez deweloperów. O dziwo Ci jeszcze przed premierą podzieli się z nami całkiem sporą ilością informacji. 

Nowa odsłona Forzy Motorport, nie tylko zapewni obsługę monitorów 4K, ale również wszystkich ekranów szerokokątnych w tym tych o nietypowych proporcjach czy konfiguracji złożonych z wielu monitorów. Dodatkowo wiemy już, że gra będzie obsługiwała DirectStorage oraz w tytuł zostały zaimplementowane dwie technologię super samplingu. Mowa oczywiście o DLSS oraz FSR. Niestety w obu przypadkach mówimy o drugiej odsłonie, a nie o najnowszych wariatach. Nie jest jednak powiedziane, że te nie zostaną zaimplementowane w późniejszym terminie z kolejnymi aktualizacjami. Możemy też być pewni, że podobnie jak seria Horizon również Motorsport otrzyma pełną obsługę Ray Tracingu.

A jak zatem wygląda kwestia wymagań systemowych? Cóż niestety licząc na płynną rozgrywkę na najwyższych ustawieniach, czeka nas powtórka z zestawów do Cyberpunk 2077 Phantom Liberty – tanio nie jest. Jednak od początku.

Forza Motorsport na minimalnych wymaga od nas 6 rdzeniowego procesora. Na szczęście, w tym przypadku mówimy o jednostkach, które debiutowały nawet 5 lat temu. Dziwić może również dość niska ilość zalecanej pamięci RAM – “ tylko 8 GB” czy polecane karty graficzne GTX 1060 czy RX 5500 XT. Na pewno nie są to najnowsze ani najwydajniejsze jednostki w obecnych czach. Musimy jednak pamiętać, że w tym wypadku mówimy o ustawieniach minimalnych. Zapewne też o rozgrywce w tylko 30 klatkach na sekundę.

W przypadku ustawień wysokich, wymagania znacząco rosną. Co prawda dalej mówimy o 6-rdzeniowych procesorach, jednak dużo młodszych i wydajniejszych. Oczywiście ilość wymaganej pamięci RAM również się zwiększyła do standardowych na dzisiejsze czasy 16 GB. To na co jednak zwróciłem największą uwagę to polecane karty graficzne. Cóż RTX 2080 Ti czy RX 6800 XT to na pewno konstrukcje, które nie należą do najtańszych. Nawet za ich wydajnościowe odpowiedniki obecnej generacji przyjdzie nam zapłacić ok. 3000 zł. i choć deweloper podaje, że tak skonfigurowany zestaw powinien dać radę z ustawieniami wysokimi, to zabrakło informacji w jakiej rozdzielczości. Jednak jeżeli miałbym obstawiać, to zapewne mówimy o popularnym 2K, czyli 1440p. Pamiętajcie także że podobnie jak w przypadku minimalnej rekomendowanej specyfikacji,  gra wymaga od nas instalacji na dysku SSD i zajmuje aż 130 GB.

W przypadku ustawień najwyższych – ultra po raz kolejny rosną wymagania co do zalecanej konfiguracji. Ta musi już posiadać minimum 8-rdzeniowy procesor. Dodatkowo deweloper zaleca instalacje tytułu na dysku NVMe, zapewne byśmy mogli skorzystać z rozwiązania DirectStorage. To, co jednak najbardziej mnie zdziwiło to zestawienie przez twórców kart graficznych. Do płynnej rozgrywki w najnowszą odsłonę Forzy Motorsport ma wystarczyć Radeon RX 7900 XT bądź RTX 4080. Co by nie mówić przecież oba te GPU dzieli przepaść pod względem wydajności.

Jak udowodniły nasze testy, konstrukcja AMD ma problemy, by móc pokonać RTX 4070 Ti , a co dopiero droższą jednostkę NVIDII. Musimy jednak pamiętać, że Radeon głownie przegrywa z GeForce w niższych rozdzielczościach. W 4K sytuacja jakby się odwracała, ponieważ RTX 4070 Ti posiada tylko 12 GB pamięci VRAM. Taka ilość jest niewystarczająca często do płynnej rozgrywki przy tak wymagających ustawieniach. Sami twórcy gry wspominają, że do ustawień Ultra potrzebujemy karty posiadającej minimum 16 GB.

Omówiliśmy już dokładnie wymagania sprzętowe, przyjrzyjmy się zatem zestawom, które dla was przygotowałem. Podobnie jak w przypadku zestawów do Cyberpunk 2077 skupiłem się wyłącznie na konfiguracjach zapewniających rozgrywkę w minimum 60 klatek średnio. 

Forza Motorsport zestawy 1080p

AMD

Najniższa cena zestawu ~3201,22 zł

INTEL

Najniższa cena zestawu ~3564,14 zł

Zaczynamy od dwóch najtańszych, niemal bliźniaczych zestawów. Jeden wykorzystuje procesor od AMD, drugi od Intela. W obu przypadkach postawiłem na sześciordzeniowe jednostki, które bez problemu sprostają wymaganiom najnowszej odsłony serii Forza Motorsport. Dodatkowo poradzą sobie z innymi nowymi grami jak np. Cyperpunk 2077 Phantom Liberty czy nadchodzący Modern Warfare III

Komputery zostały sparowane z 16 GB pamięci RAM, DDR4 oraz 1 TB dyskiem SSD NVMe, który bez problemu pomieści system, jak i sporą bibliotekę gier. Dzięki temu też będziemy mogli liczyć na pełną obsługę DirectStorage. W przypadku karty graficznej postawiłem na jednego z najtańszych GeForce RTX 4060. Czemu? W sklepach znajdziemy te GPU już poniżej 1600 zł. Po prostu konstrukcja “zielonych” w tym przedziale cenowym będzie najwydajniejsza.

Pewnie zauważyliście, że rozwiązanie bazujące na jednostce centralnej AMD jest tańsze. Wszystko za sprawą Ryzen 5500. Niestety w ofercie Intela nie znajdziemy 6-rdzeniowych układów aktualnych generacji, mogących z nim konkurować. Jednak patrząc wyłącznie pod względem wydajności to właśnie Core i5-12400F będzie zapewniał płynniejszą rozgrywkę. Cóż wybór pozostawiam Wam.

Forza Motorsport zestawy 1440p

AMD

Najniższa cena zestawu ~6078 zł

INTEL

Najniższa cena zestawu ~5799 zł

W konfiguracji zaszło kilka zmian. Przede wszystkim postawiłem na wydajniejsze procesory, wyposażone w większą ilość rdzeni. Dodatkowo biorąc pod uwagę niskie ceny kości RAM, postanowiłem dodać aż 32 GB pamięci. Taki zabieg na pewno przedłuży żywotność proponowanego zestawu.

Największą zmianą w stosunku do poprzedniej proponowanej konfiguracji będzie jednak karta graficzna. Niestety – chcąc liczyć na płynną rozgrywkę w wyższej rozdzielczości, zmuszeni jesteśmy do zakupu droższych układów graficznych. Powiem, że wybór nie był łatwy. 

Jednak biorąc pod uwagę ostanie porównanie wydajności RTX 4070 kontra RX 7800 XT, finalnie zdecydowałem się po raz kolejny na kartę od NVIDII.  Główną przyczyną tego wyboru jest co prawda ograniczona dostępność konstrukcji AMD oraz znacząca podwyżka ich cen w sklepach na chwilę obecną. 

Forza Motorsport zestawy 2160p

AMD

Najniższa cena zestawu ~8149,99 zł

INTEL

Najniższa cena zestawu ~8361,8 zł

W dużo droższych zestawach postawiłem na zgoła dwa odmienne procesory. W przypadku rozwiązania od AMD – Ryzen 7 5800X3D – ośmiordzeniowa jednostka wyposażona w powiększoną pamięć cache trzeciego poziomu. Jest to najszybszy procesor od “czerwonych” na platformę AM4, przeznaczony dla graczy. W przypadku Intela Core i5-13600KF hybrydowy CPU wyposażony jest w sześć szybkich rdzeni Raptor Cove oraz dodatkowych osiem o wysokiej sprawności energetycznej – Gracemond. W obu przypadkach stawiamy na pamięci DDR4, w celu niepowiększania kosztów zestawu.

W przypadku wyboru karty graficznej, choć początkowo chciałem wykorzystać RTX 4070 TI, jednak w jego przypadku 12 GB pamięci VRAM  jak już wspominałem, może być niewystarczające do płynnej rozgrywki w rozdzielczości 4K. Postanowiłem zatem trzymać się zaleceń twórców gry i postawiać na RX 7900 XT. W swoim przedziale cenowym karta pozostaje bezkonkurencyjna, zwłaszcza gdy mówimy o rozgrywce w rozdzielczości 4K. Dodatkowo jest o prawie 2000 zł tańsza od polecanego również RTX 4080.

Komputer do nie wszystko

Wiemy już jaki komputer potrzebujemy do płynnej rozgrywki w najnowszą odsłonę gry 

Forza Motorsport. Jednak na nic nam się zda w wirtualnych zmaganiach na torach nawet najmocniejszy zestaw, gdy nie będziemy korzystać z odpowiednich akcesoriów. Cóż rozgrywka na klawiaturze, o ile jest możliwa, na pewno nie zapewnia najbardziej realistach wrażeń. 

Z tego względu pokusiłem się również o sprawdzenie jakie kierownice, będą obsługiwane przez najnowszą grę od Turn 10 Studios. Na szczęście, podobnie jak w przypadku wymagań systemowych deweloperzy, podzielili z nami i tą informacją. Oficjalnie gra wspiera kierownice od Logitech, Thrustmaster oraz Fanatec. Biorąc pod uwagę ogromną wręcz rozpiętość cenową wymienionych modeli postanowiłem polecić 3, które zapewnią odpowiednie wrażeni z rozgrywki.

  • Thrustmaster T128 to kierownica wyścigowa z silnym sprzężeniem zwrotnym dla konsol Xbox One i PC. Jest to model podstawowy w ofercie Thrustmaster. Mimo wszystko oferuje szereg funkcji, które sprawiają, że jest ona atrakcyjną opcją dla początkujących i doświadczonych sim-racerów. Kierownica ma średnicę 260 mm i jest wykonana z wysokiej jakości materiałów. Posiada 13 przycisków akcji, dwa łopatki zmiany biegów i krzyżak kierunkowy. Największą zaletą jest regulowany kąt obrotu kierownicy, który jest automatycznie dostosowywany do typu pojazdu używanego w grze.
  • Logitech G920 to kierownica i pedały do gier wyścigowych przeznaczone dla konsoli Xbox One i PC. Jest to następca kultowego modelu G27. Kierownica ma średnicę 27 cm i jest pokryta ręcznie szytą skórą. Posiada dwa silniki z siłowym sprzężeniem zwrotnym, które zapewniają realistyczne wrażenia z jazdy. Posiada również 10 przycisków akcji, 2 manetki zmiany biegów i łopatki zmiany biegów. Przyciski akcji można przypisać do różnych funkcji w grach. Pedały są regulowane, dzięki czemu można je dostosować do indywidualnych potrzeb. Posiadają również hamulec z pedałem podwójnym, który zapewnia płynniejsze hamowanie. Regulowane pedały podłogowe pozwalają na dostosowanie ich pozycji i kąta nachylenia. Dodatkowo są również wyposażone w metalowe nakładki, które zapewniają większą trwałość.
  • Thrustmaster T248 to kierownica wyścigowa przeznaczona dla graczy na PC jak i konsolowych. Dostępne są dwie wersje kompatybilne z urządzeniami produkowanymi przez Microsoft Bądź Sony. Jest to następca popularnej kierownicy T150, która została wyposażona w szereg ulepszeń, w tym nowy układ siłowego sprzężenia zwrotnego Hybrid Drive. W zależności od rodzaju gry, kierownica może symulować różne rodzaje powierzchni, takie jak asfalt, ziemia lub śnieg. Kierownica T248 ma 28 przycisków i 2 łopatki zmiany biegów. Przyciski są wyczuwane i dobrze rozmieszczone, dzięki czemu można łatwo nimi operować podczas gry. Łopatki zmiany biegów są wykonane z metalu i mają wygodny kształt. Thrustmaster T248 to solidny produkt, który oferuje doskonałą wydajność i realistyczne odczucia zwrotne. Jest to świetna opcja dla graczy, którzy chcą poprawić swoje umiejętności w grach wyścigowych.

Jak widać – ceny zestawów znacząco różnią się od siebie. Przypominamy, że największą zaletą komputerów stacjonarnych jest ich uniwersalność. Przecież te nie tylko mogą służyć do rozrywki, ale i do pracy czy nauki. Mam nadzieję, że proponowane zestawy pomogą wam w podjęciu, co by nie mówić, wciąż niełatwych decyzji zakupowych.

Jeżeli jednak koniecznie pragniecie zagrać w Forza Motorsport pamiętajcie, że zawsze możecie sięgnąć po konsolowe wydanie gry. Ta będzie dostępna również na Xbox’ach Series.

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.