Jaki soundbar kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Specyfikacja i technologie

Szukasz soundbara idealnego dla ciebie? Sprawdź, na jakie rzeczy musisz zwrócić uwagę przy zakupie nowego sprzętu.

Telewizory, które są aktualnie dostępne na rynku, z roku na rok oferują coraz lepszą jakość obrazu. Nie da się jednak ukryć, że wbudowane głośniki nie do końca mogą zagwarantować efekty dźwiękowe najwyższych lotów. Chcąc w pełni cieszyć się ulubionymi filmami czy serialami, warto zainwestować w soundbar. Jednak w jaki sposób wybrać odpowiedni model? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? W tym artykule przedstawię ci kluczowe elementy specyfikacji oraz technologii, które warto wziąć pod uwagę, aby soundbar spełnił twoje oczekiwania i zapewnił jak najwyższą jakość dźwięku.

Czym jest soundbar?

Na początek warto zadać sobie podstawowe pytanie – czym tak właściwie jest soundbar? Nazwa pochodzi z języka angielskiego i w bardzo prosty sposób opisuje wygląd urządzenia. Sound, czyli dźwięk oraz bar, czyli belka. I właściwie wszystko jasne, ponieważ jest to głośnik w formie podłużnej belki, który podłączany jest do telewizora, aby poprawić jakość dźwięku.

Soundbary dodatkowo dzielą się także ze względu na swoją konstrukcję oraz ilość głośników. Bardzo popularne są urządzenia, które składają się wyłącznie z jednej belki i to wewnątrz niej znajdują się wszystkie głośniki.

Subwoofer soundbarze SONY Theatre Bar 9 HT-A9000

Niezwykle popularne są także konstrukcje dwuelementowe, które składają się z belki oraz oddzielnego subwoofera.

Coraz częściej możemy także spotkać na rynku bogatsze konstrukcje składające się z belki, subwoofera oraz dodatkowych głośników, które pełnią rolę satelit i możemy je ustawić np. za sobą, aby jeszcze bardziej spotęgować wrażenie dźwięku przestrzennego.

Kanały w soundbarze. O co chodzi?

Oznaczenie kanałów w soundbarze to nic innego, jak informacja o tym ile oraz jakie głośniki znajdują się wewnątrz urządzenia, bądź w całym zestawie. Głośników łącznie jest tyle, ile wynosi suma wszystkich cyfr. Przykładowo, najprostsze oznaczenie, czyli 2.0 mówi nam o tym, że pod obudową znajdują się dwa głośniki przednie. Jest to rozwiązanie niezbyt często już stosowane, jednak możemy je znaleźć jeszcze w najtańszych modelach urządzeń. Jeśli w specyfikacji widzisz 2.1, oznacza to, że poza głośnikami przednimi w zestawie dostępny jest również soundbar. Z kolei najbardziej rozbudowane zestawy mogą mieć nawet oznaczenie 9.1.4, W tym przypadku mamy 9 głośników przednich, subwoofer oraz 4 głośniki skierowane w górę.

Im więcej głośników, tym lepiej? Nie zawsze.

Wbrew pozorom, w niektórych przypadkach większa liczba głośników w soundbarze nie oznacza, że nasze wrażenia będą lepsze. Wszystko zależy od tego, gdzie będzie ustawiony soundbar. W małych pomieszczeniach w zupełności sprawdzi się pojedyncza belka z dwoma głośnikami. Jeśli dysponujesz jednak większym budżetem, warto pokusić się o dodatkowy soundbar. Sprawdzi się on przede wszystkim w momencie, kiedy z telewizora korzystasz do gier. Dzięki takiemu zestawowi będziesz mógł cieszyć się doskonałym odwzorowaniem wybuchów, wystrzałów czy uderzeń.

Dźwięk przestrzenny w soundbarze SAMSUNG HW-G930C

Konstrukcje z większą liczbą głośników doskonale sprawdzą się z kolei w większych pomieszczeniach, gdzie ten dźwięk może rozchodzić się w bardziej naturalny sposób.

Jak podłączyć soundbar do telewizora?

Aktualnie doskonała większość urządzeń dostępnych na rynku oferuje łączność bezprzewodową. W zależności od modelu może to być Wi-Fi bądź Bluetooth. Często w specyfikacji możesz znaleźć także oznaczenia AirPlay. Takie połączenie jest niezwykle wygodne, ponieważ pozbywasz się dodatkowych kabli, które po prostu nieestetycznie wyglądają za telewizorem. Można je oczywiście umiejętnie ukryć, jednak przyznasz zapewne, że im mniej kabli, tym wygodniej.

Gniazda w soundbarze HISENSE HS2100

Jeśli jednak koniecznie chcesz połączyć się przewodowo, do tego celu użyjesz kabla HDMI. Telewizor z soundbarem łączysz za pomocą znajdującego się w nadajniku gniazda HDMI eARC, które gwarantuje sygnał zwrotny audio. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się bezstratnym dźwiękiem najwyższej jakości.

Systemy dźwięku

Systemy dźwięku to element specyfikacji, na który trzeba zwrócić bardzo dużą uwagę. Co więcej, nie tylko w przypadku soundbara, ale także telewizora, do której będziesz chciał podłączyć belkę.

Jeśli chodzi o systemy dźwięku, w specyfikacjach najczęściej znajdziesz Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, DTS:X. Ważne jest, aby zarówno telewizor jak i soundbar obsługiwał dany system dźwięku, ponieważ tylko w takiej konfiguracji będą w pełni ze sobą współpracować.

Łączność soundbarze SAMSUNG HW-G930C

Odwieczne pytanie – soundbar czy kino domowe?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od twoich oczekiwań oraz oczywiście budżetu. Jeśli chodzi o soundbar, który zapewnia solidne wrażenia dźwiękowe, możesz kupić już w okolicach 1500 czy 2000 zł. Dzięki temu scena dźwiękowa podczas oglądania ulubionych filmów czy seriali zdecydowanie się rozszerzy. Dzięki temu będziesz mógł poczuć się tak, jakbyś był w samym środku akcji czy na trybunach stadionu. Soundbar polecam także osobom, które chcą korzystać z niego w małych lub średnich salonach. W takich miejscach raczej nie będziesz korzystał z ich pełnej mocy, ze względu na to, że będzie po prostu zbyt głośno. Niewielka belka wraz z subwooferem w takich okolicznościach w zupełności wystarczy.

Inaczej sytuacja ma się w przypadku, jeśli ze sprzętu audio chcesz korzystać nie tylko po to, aby oglądać filmy, seriale lub sport albo grać na konsoli, ale też słuchać muzyki. Nie ukrywam, że belki niezbyt dobrze się do tego nadają. Oczywiście zawsze dźwięk będzie lepszy niż ten bezpośrednio z telewizora, jednak musisz wziąć pod uwagę fakt, że nie wychwycisz całej palety dźwięków i pewnych smaczków zawartych na nagraniach tak, jak w przypadku posiadania kina domowego. To jest jednak zdecydowanie droższe i na dobrej klasy sprzęt tego typu musisz wydać co najmniej kilka tysięcy złotych. No i mieć sporo więcej miejsca.

Czy warto kupić soundbar?

Na to pytanie odpowiem bardzo prosto – tak. Jeśli chodzi o kwestię dźwięku, jest ona niezwykle ważna jeśli chodzi o immersję podczas oglądania ulubionych treści czy grania. Co więcej, nawet tanie soundbary lepiej poradzą sobie z dostarczeniem jak najlepszych wrażeń niż głośniki wbudowane bezpośrednio w obudowę telewizora.

Podobnie jest w przypadku dźwięku przestrzennego. Tak naprawdę telewizory oferuję jedynie jego imitację, a dopiero w przypadku belki dobrej klasy możesz poczuć go w pełni. Różnicę usłyszysz praktycznie od razu.