reklama

iOS 17.2 to już druga odsłona tegorocznej wersji autorskiego oprogramowania Apple na flagowe smartfony marki. Najnowszy update wnosi kilka większych zmian oraz sporo poprawek, które powinny zainteresować większość użytkowników iPhone’ów.

iOS 17.2 dodaje Dziennik

Fot. Lakshyalark / X

Nowa odsłona systemu wprowadza zapowiadany jakiś czas temu Dziennik, czyli zupełnie nową aplikację, która po raz pierwszy została pokazana podczas premiery iOS’a 17. W oficjalnym komunikacie marki znajdziemy kilka najważniejszych funkcji omawianego programu, wśród których warto wyróżnić następujące opcje:

reklama
  • sugestie wpisów w dzienniku ułatwiają zapamiętywanie doświadczeń, grupując w chwile wyjścia, zdjęcia, treningi i nie tylko. Chwile te można następnie dodawać do dziennika.
  • Filtry pozwalają szybko znajdować wpisy z załącznikami lub oznaczone zakładką. Dzięki nim można łatwiej wrócić do kluczowych chwil w swoim życiu, aby ponownie zastanowić się nad nimi.
  • Powiadomienia wysyłane według ustawionego harmonogramu pomagają utrzymać regularność prowadzenia dziennika, przypominając o pisaniu w wybranych dniach i o wybranej porze.
  • Aplikacja pozwala blokować dostęp do dziennika przy użyciu Touch ID lub Face ID.
  • Synchronizacja z iCloud zapewnia bezpieczeństwo wpisów w dzienniku dzięki ich szyfrowaniu.

Z całą pewnością nie będzie to rewolucyjna funkcja, która odmieni korzystanie z waszych iPhone’ów, ale być może jest to pewne uatrakcyjnienie standardowego prowadzenia notatek.

Zmiany w najważniejszych aplikacjach

iOS 17 rozszerza również funkcjonalność poszczególnych aplikacji systemowych, choć nie sposób nie zauważyć, że część zmian dotyczy jedynie najnowszych iPhone’ów 15 oraz iPhone’ów 15 Pro.

Przycisk czynności

  • Przypisanie opcji tłumaczenia do przycisku czynności iPhone’a 15 Pro i iPhone’a 15 Pro Max pozwala szybko tłumaczyć frazy lub rozmawiać z kimś w innym języku.

Aparat

  • Wideo przestrzenne nagrywane na iPhonie 15 Pro i iPhonie 15 Pro Max pozwala ponownie przeżywać wspomnienia w trzech wymiarach na Apple Vision Pro.
  • Ustawianie ostrości aparatu długoogniskowego podczas rejestrowania małych, odległych obiektów na iPhonie 15 Pro i iPhonie 15 Pro Max jest teraz szybsze.

Wiadomości

  • Stuknięcie w wyświetlaną w prawym górnym rogu strzałkę ułatwia przechodzenie do pierwszej nieczytanej wiadomości w rozmowie.
  • Dostępna w menu kontekstowym opcja Dodaj naklejkę umożliwia bezpośrednie dodawanie naklejek w dymkach.
  • Nowa opcja pozwala modyfikować sylwetkę ciała dowolnego Memoji.
  • Weryfikacja kluczy kontaktów dostarcza automatyczne alerty i kody weryfikacyjne. Dzięki nim osoby będące celem nadzwyczajnych zagrożeń cyfrowych mogą sprawdzać, czy ich rozmówcy są tymi, za kogo się podają.

Pogoda

  • Informacje o sumach opadów pomagają być na bieżąco z opadami deszczu i śniegu przez następnie 10 dni.
  • Nowe widżety mogą wyświetlać dzienną prognozę pogody, a także informacje o opadach w ciągu następnej godziny, bieżących warunkach (takich jak jakość powietrza, temperatura odczuwalna i prędkość wiatru) oraz godzinach wschodu i zachodu słońca.
  • Migawka mapy wiatru pozwala szybko wyświetlać animowaną nakładkę mapy wiatru i 24‑godzinną prognozę dotyczącą wiatru.
  • Interaktywny kalendarz księżycowy oferuje wizualizację fazy księżyca w dowolnym dniu przez kolejny miesiąc.

Poprawki naniesione w ramach iOS 17.2

Wśród kluczowych modyfikacji znalazły się również poprawki, które usuwają błędy zgłaszane przez część użytkowników korzystających z telefonów marki Apple oraz udoskonalają niektóre istotne funkcje tych urządzeń.

  • Ulepszona funkcja AirDrop oferuje między innymi więcej opcji udostępniania kontaktów oraz możliwość udostępniania kart pokładowych, biletów do kina i innych obsługiwanych kart poprzez zbliżenie do siebie dwóch iPhone’ów.
  • Playlista Ulubione utwory w Apple Music pozwala szybko wracać do utworów oznaczonych jako ulubione.
  • Opcję Używaj historii odtwarzania w Apple Music można wyłączyć w trybie skupienia, dzięki czemu słuchana muzyka nie jest widoczna na liście Ostatnio odtwarzane i nie ma wpływu na Twoje rekomendacje.
  • Nowy widżet Zegar cyfrowy pozwala szybko sprawdzić godzinę na ekranie początkowym oraz w trybie czuwania.
  • Ulepszona opcja wypełniania rozpoznaje pola w plikach PDF i innych formularzach, umożliwiając automatyczne wstawianie danych, takich jak nazwy kontaktów i adresy.
  • Nowe układy klawiatury obsługują 8 języków lapońskich.
  • Ostrzeżenia dotyczące treści wymagających dyskrecji dla naklejek w Wiadomościach zapobiegają nieoczekiwanemu wyświetlaniu naklejek zawierających nagość.
  • Wszystkie modele iPhone’a 13 i iPhone’a 14 są teraz zgodne z ładowarkami Qi2.
  • Usunięto problem, który mógł uniemożliwiać ładowanie bezprzewodowe w niektórych pojazdach.
Share.

Cześć, nazywam się Konrad i pracuję jako dziennikarz technologiczny dla portalu 3D-Info. Tematyka, w której się obracam dotyczy głównie branży mobile, a więc moje nazwisko zobaczycie przy zdecydowanej większości tekstów na temat smartfonów, smartwatchy oraz tabletów. Założenie, które staram się realizować podczas mojej pracy jest dość proste - chciałbym tworzyć teksty, które realnie pomagają czytelnikom w dokonaniu możliwie najlepszego dla nich wyboru podczas zakupu nowego produktu. Dążę również do tego, aby użytkownicy sprzętów, o których piszę byli zawsze poinformowani na temat aktualizacji i nowych funkcji dostępnych na ich urządzeniach. Nie będę przesadzał z patetycznymi hasłami o poczuciu dziennikarskiej misji, ale przyznam szczerze, że uważam moją pracę za sensowną jedynie wtedy, gdy pomaga ona odbiorcom w zbudowaniu większej świadomości na tematy, o których piszę. Chciałbym również utrzymywać kontakt z czytelnikami moich treści, a więc jeśli postawiłem w którymś ze swoich tekstów tezę, z którą się nie zgadzasz (lub jest dokładnie odwrotnie - na co liczę zdecydowanie bardziej) to z całą pewnością docenię każdą wiadomość, jaka trafi na moją skrzynkę.   Portal 3D-Info jest drugim miejscem, w którym realizuję się jako dziennikarz technologiczny. Wcześniej przez rok szlifowałem swój warsztat zawodowy w redakcji magazynu PC World, w którego papierową wersję zaczytywałem się gdy byłem jeszcze w dzieckiem. Wcześniej ukończyłem również kierunek Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale muszę przyznać, że wiedza zdobyta w ciągu kilku lat studiów stanowi zaledwie ułamek tego czego nauczyłem się przez rok w PCW. Decyzja o zmianie pracy na stanowisko w 3D-Info była w moim przypadku podyktowana chęcią zbudowania czegoś nowego i możliwością wzbogacenia portalu o autorską wizję na tworzone przeze mnie treści.   Dziennikarstwo technologicznie nie pochłania całego mojego czasu, a na co dzień staram się również rozwijać w kreatywnych kierunkach. Uczę się więc na kierunku Produkcji Muzyki we wrocławskiej Szkole Muzyki Nowoczesnej oraz komponuję sporo utworów, które kiedyś zapewne opuszczą moją szufladę. Poza tworzeniem tekstów o technologii staram się również szlifować swój warsztat pisarski w kierunku treści beletrystycznych. Muszę jednak przyznać, że zdecydowanie największą cześć wolnego czasu spędzam niszcząc swoje nerwy na Summoners Rift.

Exit mobile version