INNO3D GEFORCE RTX 4080 SUPER ICHILL X3 – szybciej, lepiej czy tylko taniej?

Nie powiem, żebym w styczniu narzekał na nadmiar czasu. Ilość kart graficznych, które debiutowały przez ostatnie 3 tygodnie była naprawdę spora. Pora jednak sprawdzić ostatni Super model od NVIDII. Tak dziś bowiem do sprzedaży trafił RTX 4080 Super. Czy kartą warto się zainteresować?

Jak już pisałem w osobnym artykule NVIDIA, dobrze dawkowała nam emocje podczas prezentacji rodziny SUPER. Nie bez powodu pierwszą zaprezentowaną jednostką, która ujrzała światło dzienne, był odświeżony RTX 4070 Super, który to oferował nawet 20% lepszą wydajność. Odrobinę gorzej w tym aspekcie wyglądał RTX 4070 Ti, gwarantujący o ok. 10% wyższe osiągi. Jak zatem spisze się w testach nowy RTX 4080? Czy naprawdę jest tak super?

INNO3D GEFORCE RTX 4080 SUPER ICHILL X3 – budowa

Karta dotarła do mnie w stosunkowo niewielkim kartonowym opakowaniu. W środku poza samym RTX znajdziemy adapter do zasilania 12VHPWR, przewody do synchronizacji pracy RGB oraz podporę dla gniazda PCIe. Dodatkowo producent umieścił dwie kolorowe instrukcję – instalacji karty graficznej z informacjami o gwarancji oraz notatkę dotyczącą wyboru zasilacza. INNO3D zaleca w przypadku RTX 4080 Super użycie jednostki o mocy minimum 750 Watów.

Sama karta również jest dość kompaktowych rozmiarów zważywszy, że przecież mamy do czynienia z RTX 4080 Super. Producent postawił na konstrukcję zajmującą jedynie 3 gniazda rozszerzeń w naszej obudowie (62 mm). Jej długość i szerokość wynoszą odpowiednio 334 i 148 mm. Sama waga karty ponad 1,8 kg sugeruje, że raczej producent nie oszczędzał na układzie chłodzenia.

Wizualnie konstrukcja chłodzenia też niczym nas nie zaskakuje. Trzy 95 mm wentylatory zostały umieszczone na sporej wielkości radiatorze. Choć obudowa wentylatorów została wykonana z tworzywa sztucznego, to z tyłu znajdziemy metalowy backplate. Podobnie jak w większości nowych modeli kart graficznych – posiada wycięcia, które umożliwiają jednemu z wentylatorów swobodny przepływ powietrza. Jedynym podświetlanym elementem jest umieszczony na grzbiecie panel z napisem “GeForce RTX” to po jego boku umieszczono gniazdo, do którego podłączamy przewód do synchronizacji diod RGB. Na pewno małym wyzwaniem będzie zatem ukrycie jego by ten nie był widoczny przez przedszkolny bok obudowy.

Sam radiator wykorzystuje aż 8 rurek cieplnych, które nie mają jednak bezpośredniego kontaktu z rdzeniem. INNO3D zastosował dużą miedzianą podstawę, która odbiera ciepło z układu AD103, jak i pamięci GDDR6X.

Karta INNO3D GEFORCE RTX 4080 SUPER ICHILL X3 wykorzystuje rdzeń Ada Lovalace – AD103. Do dyspozycji mamy 10240 jednostki cieniujące, zwane także rdzeniami CUDA, 320 jednostki TMU odpowiedzialne za mapowanie tekstur oraz 112 ROP, które odpowiadają za renderowanie obrazu. Karta posiada 320 rdzeni Tensor, wspomagających działanie aplikacji wykorzystujących uczenie maszynowe. Śledzenie promieni w czasie rzeczywistym – Ray Tracing – jest realizowane przez dedykowane 80 rdzeni RT trzeciej generacji.

RTX 4080 posiada aż 16 GB pamięci GDDR6x, która komunikuje się z układem poprzez 256-bitową szynę danych. Pamięci pracują z częstotliwością 1438 MHz, co przekłada się na prędkość 23 Gbps. Bazowy zegar dla procesora graficznego to 2295 MHz, a dzięki trybowi Boost osiąga 2550 MHz. Warto wspomnieć, że otrzymany do testów model karty INNO3D GEFORCE RTX 4080 SUPER ICHILL X3 posiada fabrycznie podniesione zegary. Dzięki temu karta powinna w trybie boost osiągać 2610 MHz. Producent nie zdecydował się na zmianę limitu mocy i ten wynosi zgodnie ze specyfikacją NVIDII dalej 320 Watów.

Warto też wspomnieć w tym miejscu o cenie sugerowanej najtańsze RTX 4080 Super zostały wycenione na 4999 zł / 999 dolarów. Oznacza to sporą obniżkę względem podstawowego modelu, który debiutował w listopadzie 2022 roku. Nawet testowana karta od INNO3D w wersji ICHILL nie powinna być wiele droższa względem najtańszych dostępnych jednostek. Wciąż uważam, że to dużo, jednak powtórki z wyceny RTX 3080 (3249 zł MSRP!) raczej nikt się nie spodziewał.

Platforma testowa i testy

  • PROCESOR: AMD Ryzen 9 7950X
  • PŁYTA GŁÓWNA: AsRock X670E Taichi
  • RAM: G.Skill Trident Z5 Neo 32 GB 6000 CL30
  • DYSK: Goodram IRDM 1TB PRO, Kingston Fury Renegade 2 TB
  • ZASILACZ: be quiet! Dark Power PRO 12 1500 W 80+ Titatnium
  • CHŁODZENIE: Arctic Liquid Freezer II ARGB 360

Każdy z testów został przeprowadzony trzykrotnie, a na wykresach przedstawiane są średnie uzyskane wartości. Na potrzeby tej recenzji powtórzyłem wyniki osiąganie przez podstawy model RTX 4080 na tych samych sterownikach.

Standardowo sprawdzanie wydajności nowej karty graficznej rozpocząłem od kilku benchmarków wchodzących w skład pakietu 3DMark. Teoretycznie jedynymi testami syntetycznymi 3DMark niezależnymi od procesora są Port Royal i Speed Way. Sprawdzają one również wydajność układów w obliczeniach śledzenia promieni (Ray Tracing). Wyniki z testów Time Spy oraz Fire Strike w ustawieniach Extreme pokazują tylko rezultat osiągany przez samą kartę graficzną — tak zwany „GPU Score”.

Wyniki są zgodne z tym, czego mogliśmy się spodziewać spoglądając na zmiany w specyfikacji RTX 4080. Karta jest średnio w testach 3DMark wypada o ok 3% lepiej od swojego poprzednika. To niewiele, ale pamiętajmy, że sama konstrukcja mimo wzrostu wydajności ma oferować niżą cenę.
Biorąc pod uwagę przeznaczenie samej karty, zdecydowałem się wyłącznie na testy grach w rozdzielczościach QHD oraz 4K. Przecież nikt nie kupuje RTX 4080 czy modelu Super do rozgrywki w Full HD. Jak zatem sprawdza się w grach karta INNO3D, zgodnie z oczekiwaniami.

Największe wzrosty odnotowujemy w tytułach obsługujących ray tracing. Jak widać dodatkowe jednostki tensor oraz rdzenie RT mają dużo większe znaczenie w tym przypadku od rdzeni CUDA. Nawet tytułu z pełnym path tracigiem co prawda po włączeniu DLSS 3 i generatora klatek będą w pełni grywalne nawet w rozdzielczości 2160p. Sama funkcja FG działa dalej bezproblemowo zapewniając nawet 2-krotne przyrosty w ilości generowanych klatek.

RTX 4080 Super w zastosowaniach profesjonalnych

Podobnie jak w przypadku testów RTX 4070 Super, czy RTX 4090 postanowiłem sprawdzić jak nowy GeForce wypadnie w zastosowaniach profesjonalnych. Zarówno w Blenderze jak i przy renderowaniu za pomocą V-Ray zauważymy delikatny wzrost wydajności względem podstawowego RTX 4080.

Podobnie karta będzie się zachowywać, gdy wykorzystamy ją jako akceleratora sztucznej inteligencji w Stable Diffusion. Po raz kolejny kilkuprocentowy wzrost może nie imponować, to jednak pamiętajmy, że RTX 4080 Super ma być tańszy. Nie zdziwię się, jeśli te modele kart mogą być chętniej kupowane przez domorosłych amatorów, grafików czy osób pragnących wyszkolić własną sztuczną inteligencję. Przecież różnica w cenie względem RTX 4090 wynosi obecnie już ponad 60%.

INNO3D GEFORCE RTX 4080 SUPER ICHILL X3 – temperatury i podkręcanie.

Do zarządzania kartą graficzną producent udostępnia narzędzie o nazwie TuneIT. Program posiada prosty interfejs, wystarczający do “domowego” podkręcania i sterowania systemem chłodzenia. Wszystkie najważniejsze opcje zostały zebrane w głównym oknie programu – u góry suwaki do sterowania częstotliwościami, po prawej stronie – limit poboru mocy (niestety, zablokowany) i temperatury. Pośrodku wykres prezentujący krzywą pracy wentylatorów, a pod nim suwak do ręcznego sterowania wentylatorem. Prawa strona interfejsu przedstawia kilka okienek do monitorowania parametrów karty graficznej.

Byłem ciekawe jak na dzisiejsze standardy temperatur poradzi sobie dość kompaktowe chłodzenie zainstalowane na karcie INNO3D. Nie powiem, że nie jestem w szoku, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak gorące potrafią być RTX 4080. Podczas naszych testów karta maksymalnie osiągała 64/76°C (czujnik główny/hotspot), a pamięć GDDR6x osiągała ok. 66°C. Są to wartości wręcz rewelacyjne, zwłaszcza że osiągnięte po kilkugodzinnej sesji testowej, a nie tylko po jednym benchmarku. Oczywiście pamiętajmy, że testy są przeprowadzane na otwartym testbenchu, co w tym przypadku może wpływać na osiągnięte rezultaty.

INNO3D RTX 4080 Super

Przyszła pora by wspomnieć o możliwościach na przetaktowywanie samej karty. Niestety szybko się okazało, że sporym ograniczeniem jest jak zwykle zablokowany limit mocy. W bardziej wymagających testach jak Port Royal czy Speed Way to właśnie ten parametr był wskazywany w głównej mierze jako czynnik limitujący. Tylko w przypadku testów w 3DMark Fire Strike Extreme wykorzystującym biblioteki DirectX 11, to zablokowane napięcie miało większe znaczenie. Nie ma się jednak co dziwić skoro test ten obciąża w tym momencie RTX 4080 Super od Inno3D w około 80-85%.

Jakie zatem rezultaty osiągałem na karcie ICHILL X3? Maksymalnie ustawiłem +160 MHz na rdzeniu, co przełożyło się na zegar boost w okolicach 2800-2880 MHz. Pamięci GDDR6x były w stanie pracować z efektywnym taktowaniem wynoszącym aż 25900 MHz (+1450 MHz).

INNO3D GEFORCE RTX 4080 SUPER ICHILL X3 – to warto czy nie?

Szczerze powiedziawszy dopiero po testach i z pełną świadomością ceny, w jakiej nowe karty GeForce będą dostępne coraz bardziej skłaniam się ku opinii, że premiera RTX 4080 Super wcale nie jest tą najmniej ekscytującą. Być może wzrosty nie są tak imponujące jakbyśmy sobie tego życzyli, jednak mimo wszystko NVIDIA zdecydowała się na znacząco obniżkę. Jeżeli zatem jeszcze nie kupiliście RTX 4080, a się nad tym zastanawialiście, to ta premiera jest jasnym dla was sygnałem, co powinniście zrobić.

Czy poleciłbym model RTX 4080 od INNO3D? Jak najbardziej, nie doświadczyłem żadnych problemów z wydajnością. Dodatkowo karta zachwyca temperaturami czy kulturą swojej pracy. Można by się przyczepić do zablokowanego limitu mocy, jednak nawet on niewiele by zmienił w przypadku podkręcania. Pamiętajmy ze zawsze przy OC trzeba liczyć na naprawdę wydajną sztukę. Mimo wszystko RTX 4080 Super to bardzo wydajna karta z tego względu przyznaję konstrukcji od INNO3D odznaczenie: