Kiedy 3. sezon serialu Fundacja? Popularne dzieło otrzyma kontynuację

Fundacja jest jednym z najpopularniejszych współczesnych seriali z gatunku science-fiction. Produkcja pojawiła się na platformie Apple TV+ w 2021 roku i od tego czasu zyskała już 2 pełne sezony. Ostatni z jej najnowszych epizodów pojawił się w sieci w piątek 15 września 2023 roku.

Tego dnia rozpoczęło się więc oczekiwanie na kolejny sezon omawianego dzieła oraz informacje dotyczące jego ewentualnej premiery. Warto jednak pamiętać, że produkcja została oparta na cyklu książek o tym samym tytule, których autorem jest Isaac Asimov. Seria posiada 7 części, a więc ich lektura może umilić fanom czekanie na nowe odcinki serialu.

Fundacja sezon 3 – kiedy premiera

Serial Fundacja

Fani epickiej sagi science fiction powinni być zadowoleni, ponieważ pod koniec poprzedniego roku Apple TV+ oficjalnie ogłosiło powstanie 3. sezonu dzieła. Showrunner David S. Goyer (znany z takich produkcji jak Blade: Wieczny łowca czy Mroczny rycerz), nie krył przy tym entuzjazmu wynikającego z kontynuowania adaptacji kultowego dzieła Isaaca Asimova.

W nadchodzącym sezonie na pierwszy plan wysuwa się enigmatyczny Mule, a fani ponownie spotkają się z ulubionymi bohaterami, wśród których znajdą się: Bayta, Toran, Ebling oraz ich towarzysz Magnifico. Fundacja od premiery spotyka się z entuzjastycznym odbiorem krytyków, którzy chwalą serial za oszałamiającą oprawę wizualną, wciągającą fabułę i dopracowaną realizację. Poprzedni sezon może pochwalić się idealnym wynikiem 100% na Rotten Tomatoes.

Wszystkie dotychczasowe sezony Fundacji dostępne są na platformie Apple TV+. Premiera 3. odsłony cyklu przewidywana jest na 2025 rok lub później. Warto nadmienić, że część zdjęć do nowego sezonu będzie kręcona na terenie Polski.

Obsada serialu Fundacja – czy w kolejnym sezonie zobaczymy tych samych aktorów?

Serial Fundacja

Serial Fundacja to gigantyczne przedsięwzięcie, którego budżet na 1. sezon wyniósł około 45 milionów dolarów (taką wartość podaje Forbes, choć na Wikipedii możemy znaleźć liczbę o ponad 20 milionów wyższą). Z całą pewnością znaczna część finansów produkcji została przeznaczona na aktorów zatrudnionych do najważniejszych ról w popularnym tytule sci-fi. Wśród osobowości, które pojawiły się jak dotąd w największej liczbie epizodów Fundacji, znajdują się:

 • Jared Harris,
 • Lou Llobell,
 • Leah Harvey,
 • Terrence Mann,
 • Lee Pace,
 • Laura Birn,
 • Cassian Bilton,
 • Daniel MacPherson.

To oczywiście jedynie kilka kluczowych nazwisk, a aktorów zaangażowanych w sukces serialu jest znacznie więcej.

Najlepiej oceniane odcinki Fundacji

Fundacja

Produkcja dostępna na Apple TV+ posiada 2 zamknięte sezony, a w serwisach takich jak Filmweb oraz IMDb oddano na nią łącznie już prawie 90 tysięcy głosów (przeważająca część ocen została wystawiona na zagranicznym portalu IMDb). Wśród najlepiej ocenianych epizodów serialu znajdują się:

 • S2.E9 – Long Ago, Not Far Away
 • S2.E8 – The Last Empress
 • S2.E10 – Creation Myths
 • S1.E1 – The Emperor’s Peace
 • S2.E6 – Why the Gods Made Wine

Wszystko wskazuje więc na to, że ostatni sezon tytułu był zdecydowanie lepiej zrealizowany niż jego pierwsza odsłona, co dodatkowo zachęca do zapoznania się z serialem.