Nastąpił koniec świata. W tych uniwersach nie chciałbyś się odrodzić

Nowa postapokaliptyczna produkcja bije właśnie rekordy popularności na platformie Amazon Prime. Serial Fallout stanowi nie tylko rozszerzenie oryginalnej serii gier od legendarnego amerykańskiego studia Bethesda, ale i kolejną odsłonę gatunku, który regularnie przebija się do kultury masowej. Sprawdź inne popularne dzieła osadzone w podobnych uniwersach.

Fallout serial – skończyłeś wszystkie odcinków? Oto produkcje, które mogą cię zainteresować

The Last of Us

Pedro Pascal The Last of Us HBO

Mroczny i brutalny serial będący adaptacją kultowej gry od studia Naughty Dog. Głównymi bohaterami produkcji są nastolatka Elllie oraz przemytnik Joel, których losy splotły się w dość nieoczekiwany sposób. Klimatyczny świat, moralne dylematy i silne postacie to tylko niektóre cechy łączące tę produkcję z Falloutem.

  • Średnia ocen na Filmweb: 7.8

The 100

The 100 czy warto oglądać

Sto lat po nuklearnej zagładzie, na Ziemię powracają młodociani przestępcy, aby sprawdzić, czy planeta nadaje się już do zamieszkania. Serial łączy wątki SF z elementami survivalowymi, ukazując walkę o przetrwanie w niebezpiecznym i nieznanym świecie. Podobieństwa do Fallouta można dostrzec w postapokaliptycznej scenerii, walce o zasoby i motywie odbudowy cywilizacji.

  • Średnia ocen na Filmweb: 7.5

Jeremiah

jeremiah-serial podobne tytuły

Fabuła serialu rozgrywa się w mrocznej, postapokaliptycznej wizji przyszłości, piętnaście lat po wybuchu tajemniczego wirusa, który pozbawił życia wszystkich dorosłych. Ocalone dzieci musiały samodzielnie dojrzewać, przetrwując w ruinach dawnego społeczeństwa. Teraz, w zrujnowanej cywilizacji, stoją przed wyzwaniem stworzenia nowego porządku, który odrodzi wiarę w lepszą przyszłość.

  • Średnia ocen na Filmweb: 7.6

Jericho

Jericho postapo

Małe miasteczko w Kansas zostaje odcięte od reszty świata po ataku nuklearnym. Mieszkańcy muszą zjednoczyć siły, aby przetrwać w obliczu chaosu i nadciągających niebezpieczeństw. Serial stawia pytania o moralność, współpracę i nadzieję w obliczu apokalipsy, nawiązując tym samym do klimatu Fallouta.

  • Średnia ocen na Filmweb: 7.4

Droga

Droga film 2009 rok

Ojciec i syn wyruszają w niebezpieczną podróż przez postapokaliptyczny świat. Film jest adaptacją powieści Cormaca McCarthy’ego i porusza uniwersalne tematy ojcostwa, przetrwania i nadziei w obliczu beznadziei. Klimatyczny obraz zniszczonego świata i mroczna atmosfera zdecydowanie zbliżają go do mrocznego uniwersum Fallouta.

  • Średnia ocen na Filmweb: 7.1

Księga ocalenia

księga ocalenia gdzie oglądać

W spustoszonym przez kataklizm świecie Eli, samotny wojownik grany przez Denzela Washingtona, staje się strażnikiem księgi skrywającej wiedzę o ocaleniu dla ludzkości. Władca jednej z osad (w tej roli Gary Oldman) planuje odbić tajemniczy artefakt i wykorzystać go do realizacji własnych celów.

  • Średnia ocen na Filmweb: 7.0

Mad Max: Na drodze gniewu oraz cała franczyza

Mad Max

Seria filmów akcji rozgrywających się w postapokaliptycznym świecie opanowanym przez chaos i przemoc. Mad Max to ikona gatunku, a jego brutalny styl, mroczna atmosfera i bezkompromisowe podejście do kina akcji z całą pewnością przypadną do gustu fanom Fallouta. Moją ulubioną odsłoną franczyzy jest jak na razie Mad Max: Na drodze gniewu, ale przyznam, że już teraz czekam na premierę kontynuacji dzieła, która ma trafić do kin pod koniec maja.

  • Średnia ocen na Filmweb: 7.2

Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę

Dr Strangelove

Czarna komedia satyryzująca zimnowojenny wyścig zbrojeń i groźbę nuklearnej zagłady. Ostatni z proponowanych przeze mnie filmów jest nieco inny niż pozostałe dzieła w tym zestawieniu, jednak można go traktować jako “prequel” do wydarzeń, które doprowadziły do zagłady świata przedstawionego w Falloucie.

  • Średnia ocen na Filmweb: 8.1

Dlaczego produkcje postapo są dzisiaj tak popularne?

Filmy postapokaliptyczne zabierają nas w mroczną i dystopijną wizję przyszłości, w której świat został zniszczony przez wojnę nuklearną, katastrofę naturalną lub inne apokaliptyczne wydarzenie. Ludzkość musi walczyć o przetrwanie w nowej, niebezpiecznej rzeczywistości, często zmagając się z brakiem żywności, wody i schronienia.

Żyjemy w czasach niepewności i lęku przed przyszłością. Zmiany klimatu, pandemie, wojny nuklearne – to tylko niektóre z zagrożeń, które stale wiszą nad współczesnym społeczeństwem. Filmy postapokaliptyczne pozwalają nam za to eksplorować nasze lęki dotyczące przyszłości w bezpiecznym środowisku.