Diablo IV Sezon Krwi z kontrowersyjną akcją promocyjną! W co pogrywa Blizzard?

Albo głośno albo wcale – tak można podsumować najnowszą akcję promocyjną rozpoczętą przez Blizzard. Przy okazji premiery nowego sezonu do Diablo IV, który oferuje możliwość wygrania nawet nowego PC, napełnionego ludzką krwią. Czy to jest w ogóle możliwe? I choć można by zarzucić firmie tanie chwyty marketingowe, to całej akcji przyświeca szczytny cel. 

Gry serii Diablo od zawsze wzbudzają kontrowersje. I mimo iż w tej serii zwalczamy hordy demonów starających się zawładnąć światem, to nie rzadko tytuł ten, jak i gracze są rzucani do jednego worka z wyznawcami mrocznych kultów. Jednak już od jakiegoś czasu Blizzard zdaje się nie walczyć z tą opinią, a wykorzystuje ją na swoją korzyść, w licznych akcjach marketingowych. Nie inaczej jest, teraz kiedy właśnie wystartował drugi sezon do Diablo IV.

DIablo IV ma problemy

Nie można powiedzieć, że premiera gry przebiegła po myśli twórców, choć początkowo nic na to nie wskazywało. Można powiedzieć, że debiut był nawet bardzo udany, a gra osiągała rekordy sprzedaży. Niestety zapału starczyło na dość krótko. Obecnie gra zmaga się z liczną krytyką ze strony graczy. Twórcom wytyka się ignorowanie głosów fanów, słaby balans rozgrywki, nudny i wtórny Endgame, czy nawet problemy z lootem w grze. Dodatkowo mimo zapowiedzi, tytuł dalej nie otrzymał obiecanego jeszcze przed premierą Ray Tracingu. 

Szczerze powiedziawszy sam nawet jako wieloletni fan tej serii gry, nie skończyłem nawet głównej linii fabularnej, mimo kilku prób podejścia do rozgrywki różnymi klasami postaci. Jak szybko mnie Diablo IV wciągnęło, tak równie szybko o nim zapomniałem.

Diablo IV – dziwne akcje promocyjne

Blizzard musi sobie zdawać, choć po części sprawę z tych wszystkich problemów. Dlatego od początku tytułowi towarzyszą dziwne i czasem może kontrowersyjne akcje promocyjne. Już na początku do komentowania śmierci graczy została zatrudniona aktorka Megan Fox, która znana jest z zamiłowania do gier komputerowych. Oczywiście niektóre były czystym zbiegiem okoliczności, jak choćby wiszące bilbordy w Nowym Jorku z hasłem witamy w piekle, kiedy to miasto spowijał pomarańczowy dym z pobliskich pożarów lasów.

Diablo IV promocja KFC

Jednak te działania nie były jednymi. Activision Blizzard zatrudniło firmę marketingową B-Reel do produkcji i dystrybucji wegańskich koktajli przypominających zmiksowane mięso. Nawiązano również współpracę z KFC czy Burger Kingiem, rozdając nawet przed premierą kody do bety, do której dostęp miały mieć wyłącznie osoby, które zamówił Diablo IV przed premierą. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że choć o tych działaniach było głośno, to nie pomogły one za bardzo samej grze.

Diablo IV – w słusznej sprawie?

Co zatem wyróżnia nowa akcja promującą kolejny sezon w Diablo IV? Choć nie mogło obejść się, bez kontrowersji, to wydaje się, że Blizzard, postanowił odrobinę zmienić swoją strategię. Tym razem nie tylko promuje grę, ale również akcję społeczną zachęcającą do oddawania krwi w centach krwiodawstwa. Cóż biorąc pod uwagę, że właśnie rozpoczął się sezon krwi w Diablo IV, to takie zagranie marketingowe ma jak najbardziej sens.

Blood Harvest pułapy zdobywania nagród

Akcja pod nazwą Blood Harvest właśnie wystartowała. Ma  ona zachęcać graczy do oddawania krwi potrzebującym, a głównym celem jest oddanie 666 kwart krwi (ok. 630 litrów). Za wypełnienie celu mogą nie tylko zdobyć przedmioty w grze, ale również wygrać komputer, “napełniony” ludzką krwią. Jest jednak pewien haczyk, ponieważ w loterii mogą wziąć udział tylko mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Na szczęście  przedmioty w grze mają otrzymać wszyscy posiadacze gry Diablo IV. Poza broniami dla każdej klasy postaci, Blizzard rozda zestaw zbroi czy wierzchowca, jednak dopiero po wypełnieniu celu w 100%.

Komputer chłodzony krwią to w ogóle możliwe?

Jak już wspomniałem, główną nagrodą w loterii jest komputer. Do tego to naprawdę piekielnie mocna jednostka. Składająca się z procesora Core i9-13900K, 64 GB pamięci RAM czy GeForce RTX 4090. Dodatkowo wiemy, że cały PC ma być chłodzony za pomocą cieczy i zawierać ludzką krew. 

Diablo 4 PC z krwią grafika komputera do wygrania

I choć fantazja niektórych z was może już zaszaleć, od razu trzeba ostudzić wasz zapał. Taki zapis nie oznacza, że zamiast cieczy w rurkach systemu będzie pływała posoka. Jest to niewykonalne z kilku aspektów. O ile układ napełniony krwią mógłby działać przez chwilę, to już po kilku dniach mógłby pojawić się pierwsze problemy. Pamiętajmy, że każdy materiał biologiczny jest idealnym miejscem do rozwijania się bakterii czy glonów. Krew wystawiona na powietrze, nieprzechowywana w lodówkach szybko też wysycha – krzepnie. Dodatkowo biorąc pod uwagę materiały wykorzystywane w systemach chłodzenia cieczą jak miedź, brąz nie jest powiedziane, że zawierająca żelazo krew nie doprowadziłaby do szybkiej korozji i awarii całego systemu. 

Wydaje się, zatem że cały zestaw będzie wykorzystywał dedykowane płyny w kolorze “Bloody Red”, które znajdziemy w ofercie licznych producentów. To gdzie ta krew? Rozwiązań jest kilka. Ta może znaleźć się w specjalnym szczelnym pojemniku, czy nawet jako pigment farby użytej do pomalowania obudowy. Wszystko musi być bezpieczne, by nadawało się do kontaktu z ludźmi. I choć na filmie promującym całą akcję możemy zobaczyć wspomniany zestaw, to sami organizatorzy wspominają, że ten może się finalnie różnić. Cóż pozostaje nam czekać do zakończenia akcji promocyjnej.

Pomysł rozdania przedmiotu zawierającego krew może wydawać się nieco dziwaczny, ale Blizzard nie jest pierwszą firmą, która na niego wpadła. W 2021 roku Lil Nas X wypuścił limitowaną parę budów Nike Air Max ’97 zawierająca kroplę ludzkiej krwi, natomiast Tony Hawk sprzedał 100 deskorolek pomalowanych jego własną krwią.

Niezależnie od tego, czy podoba nam się działanie Blizzarda, czy nie, trzeba przyznać firmie, że włącznie się do promowania krwiodawstwa to szczytny cel. I choć w naszym kraju nie możemy wygrać wspomnianego zestawu komputerowego, to może warto czasem bezinteresownie pomyśleć, czy i my nie możemy komuś pomóc, oddając krew.