Czy Galaxy S24 przegonił iPhone’a 15? Teraz to Apple będzie kopiować Samsunga

Podczas premiery nowego Galaxy S24, Samsungowi udało się zarówno skopiować, jak i przegonić swojego konkurenta z Cupertino. Z jednej strony dostaliśmy bowiem nowy wygląd Always on Display, który nawet nie stara się udawać czegoś innego niż rozwiązanie zaaplikowane oryginalnie do iPhone’a 14 Pro, a z drugiej zaprezentowano nam szereg funkcji AI, które zdecydowanie wyróżniają się na tle współczesnego rynku mobile.

W rezultacie jesteśmy więc świadkami dosyć niecodziennej sytuacji, w której to nowy flagowiec Apple będzie kopiował rozwiązania zaproponowane wcześniej przez koreańską markę. Nie będzie to oczywiście pierwszy raz, kiedy firma z Cupertino inspiruje się Samsungiem, jednak odnoszę wrażenie, że w tym roku będzie to wyglądało nieco inaczej.

Czy Samsung przegonił Apple ze swoim nowym Galaxy S24?

Sztuczna inteligencja na Galaxy S24

Rok 2023 był kluczowym okresem w procesie popularyzacji narzędzi opartych na algorytmach sztucznej inteligencji. Branża mobile korzystała z tego typu rozwiązań już od wielu lat, jednak dopiero teraz sam termin AI stał się tak popularny oraz powszechnie kojarzony z poprawą komfortu pracy. Samsung zareagował błyskawicznie na aktualne trendy technologiczne i już na początku roku zapowiedział, że jego nowe flagowce otrzymają szereg funkcji określanych jako Galaxy AI.

Czy wśród nowo zaprezentowanych opcji znajdują się jakiekolwiek rewolucyjne rozwiązania? Zdecydowanie nie. Galaxy AI to tak naprawdę zbiór popularnych narzędzi, które wcześniej pojawiły się w wielu różnych programach zewnętrznych (np. w Photoshopie), czatach sztucznej inteligencji (np. Binge Image Creator) czy nawet smartfonach konkurencji (np. transkrypcja mowy na tekst z Pixela 7).

Przewaga Samsunga polega jednak na tym, że jest on pierwszym producentem smartfonów, który zdecydował się zebrać wszystkie te rozwiązania w jedną całość oraz zaaplikować je domyślnie do swoich urządzeń. Dodatkowo jeśli spojrzymy na współczesną branże mobile i przyjrzymy się z bliska flagowcom innych marek, to bardzo szybko zauważymy, że pod kątem specyfikacji nie ma między nimi zbyt wielu różnic.

Koreańska firma wykonała więc bardzo mądry krok i postawiła na rozwój oprogramowania, które – co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości – będzie stanowiło kluczowy element rozwoju nowych technologii. Mam tutaj jednak na myśli nie tyle czysto techniczny aspekt, co raczej podejście marketingowe dużych marek, które będą wykorzystywały termin AI do generowania jak największej sprzedaży swoich produktów.

Czy iPhone 16 będzie kopiował rozwiązania z Galaxy S24?

Galaxy S24 family

Pytanie, które postawiłem w tytule tego akapitu jest w mojej opinii pytaniem retorycznym, ponieważ Apple na pewno będzie kopiowało tegoroczne rozwiązania Samsunga w zakresie AI. Rzecz w tym, że w przypadku dodania Always on Display do iPhone’a 14 Pro (wiele lat po androidowej konkurencji) czy podczas aplikowania bardziej szczegółowego obiektywu do iPhone’a 15, oczekiwania użytkowników nie były tak duże jak przy tematach związanych z AI.

Omawiane funkcje trafiły więc na smartfony Apple później niż na urządzenia koreańskiej marki, jednak ich brak nie był aż tak dotkliwy. Zupełnie inaczej przedstawia się kwestia wykorzystania narzędzi napędzanych sztuczną inteligencją, które stały się już na tyle popularne, że nie wyobrażam sobie nowego iPhone’a 16 bez przynajmniej części z nich.

Co ciekawe w sieci pojawiły się już pierwsze przecieki na temat iOS’a 18 oraz tegorocznych flagowców Apple i niemalże jednoznacznie wskazują one na to, że firma z Cupertino będzie podążała szlakiem wytyczonym przez koreańską firmę. Kolejne pytanie, które nasuwa mi się więc na myśl brzmi następująco: która marka wykorzysta AI w lepszy sposób? Samsung czy Apple?