One UI 6.1 – czy usługi Galaxy AI będą płatne? Sprawdź, co już dzisiaj wiemy na ten temat

Na początku tego roku Samsung zaprezentował nową serię swoich flagowych smartfonów z serii Galaxy. Tym razem były to urządzenia oznaczone dopiskiem S24, wśród których znalazły się następujące modele: Galaxy S24, Galaxy S24 Plus oraz Galaxy S24 Ultra. Każdych z omawianych telefonów otrzymał pewne upgrade’y w zakresie specyfikacji, jednak kluczowym elementem całego pokazu była zapowiedź Galaxy AI.

Nowa usługa Samsunga to nic innego jak zbiór narzędzi, które wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji do poprawy komfortu pracy na urządzeniu. Opcje związane z Galaxy AI są jak na razie dostępne jedynie na tegorocznych flagowcach koreańskiej marki, jednak w przyszłości mają one zawitać także na starsze urządzenia z serii Galaxy.

Czy usługi Galaxy AI będą płatne?

Menu aplikacji Galaxy S24

Właściciele modeli z serii Galaxy S24 mogą korzystać z Galaxy AI zupełnie za darmo. Wszystkie narzędzia zostały domyślnie wgrane do nowych smartfonów Samsunga i nie wymagają instalacji żadnych dodatkowych aplikacji czy aktualizacji. Od kilku tygodni w branżowych mediach pojawiały się jednak doniesienia, sugerujące, że dostęp do funkcji związanych ze sztuczną inteligencją może być ukryty za pay wallem. W praktyce oznacza to tyle, że użytkownicy musieliby np. płacić abonament, żeby z nich skorzystać.

Po premierze Galaxy S24 wspomniane plotki ucichły, jednak początek przedsprzedaży nowych flagowców rozbudził je na nowo. Powodem takiego stanu rzeczy jest drobny zapis, który znajdziemy na oficjalnej stronie koreańskiego producenta. Brzmi on następująco: “Funkcje Galaxy AI będą świadczone bez opłat co najmniej do końca 2025 roku dla wspieranych urządzeń Samsung Galaxy. Odmienne zasady mogą dotyczyć korzystania z funkcji AI dostarczanych przez podmioty trzecie“.

Wspomniany wyżej aneks porusza dwie interesujące kwestie. Po pierwsze wskazuje on bowiem na możliwość zamiany Galaxy AI w płatną usługę, która nie będzie domyślnie dostępna na wszystkich urządzeniach Samsunga, a po drugie sugeruje on, że kolejne funkcje – które wzbogacą pakiet narzędzi Galaxy AI – mogą być tworzone przez firmy trzecie.

Jakie narzędzia wchodzą w skład Galaxy AI?

Smartfony Galaxy S24 od Samsunga

Aktualnie Galaxy AI składa się z kilkunastu ciekawych rozwiązań, które większość użytkowników z całą pewnością kojarzy z innych programów wykorzystujących algorytmy sztucznej inteligencji. W skład nowej usługi wchodzą:

 • możliwość przesuwania obiektów na zdjęciu oraz prostowania kadrów dzięki opcji generowania tła przez sztuczną inteligencję,
 • ulepszone sugestie edycji, podpowiadające zmiany, jakie warto wprowadzić do zdjęcia,
 • opcja wygenerowania obrazu Slow Motion w zwykłym filmie, dzięki generowaniu dodatkowych klatek przez AI,
 • tłumaczenie rozmów telefonicznych w czasie rzeczywistym (obecnie działa z 13-stoma językami, w tym z językiem polskim),
 • możliwość szybkiego wyszukiwania przy pomocy obrazów (wystarczy zaznaczyć element na zdjęciu, a smartfon przeszuka Google pod kątem informacji na jego temat),
 • asystent notatek generujący konspekty stworzonych przez nas zapisków,
 • tłumaczenie czatów tekstowych na żywo (ma również działać z aplikacjami zewnętrznymi, takimi jak np. Instagram czy WhatsApp),
 • wbudowany translator od Samsunga,
 • asystent przeglądania umożliwiający np. tworzenie podsumowań interesujących nas artykułów,
 • wbudowana aplikacja do generowania tapet przez AI,
 • opcja tworzenia transkrypcji z nagrań zgromadzonych w dyktafonie.

Przytaczane rozwiązania z całą pewnością będą rozwijane na przestrzeni najbliższych kilku lat.