Jak ochronić dziecko w internecie? Pandora Gate pokazuje skalę problemu

Sprawdź, w jaki sposób możesz spróbować ochronić swoje dziecko przez niebezpiecznymi skutkami korzystania z internetu.

W ostatnich dniach polski internet wrze. Wszystko za sprawą tzw. Pandora Gate, w której Sylwester Wardęga, oraz zapewne wkrótce YouTuber Konopsky ujawniają o nadużyciach wobec nieletnich gwiazd polskiego internetu. W tym miejscu jednak nie będę prześcigał się w publikowaniu kolejnych doniesień czy sensacyjnych informacji, jednak skupię na tym, czy i w jaki sposób jako dorośli możemy kontrolować to, co w sieci oglądają nasze dzieci i z jakimi ludźmi utrzymują kontakty.

Technologia jest bezpieczna, ale…

Na najmłodszych w sieci czyha mnóstwo niebezpieczeństw. Nie można jednak powiedzieć, że postęp technologiczny nie wpływa także pozytywnie na umysły młodych ludzi. Błyskawiczny dostęp do wiedzy może pozwolić na szybki rozwój, szczególnie jeśli mówimy o obszarach, które dla dzieci bywają interesujące. W internecie możemy znaleźć rzeczy, których nigdy nie nauczymy się w szkole. My, jako dorośli doskonale o tym wiemy i mamy świadomość, że podczas wyszukiwania przydatnych informacji musimy często odsiewać te bezwartościowe i niebezpieczne. Dziecko musi się tego nauczyć, a my możemy mu w tym pomóc.

Na rynku znajdziemy mnóstwo aplikacji do kontroli rodzicielskiej, które pozwalają mieć piecze nad tym, nie tylko, ile czasu dziecko spędza w sieci, ale także, do jakich treści i serwisów ma dostęp. Na jakie programy warto zwrócić uwagę?

Bark

Aplikacja Bark przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które chcą monitorować obecność swojego dziecka w mediach społecznościowych. Daje ona dostęp do wiadomości, maili czy połączeń. Obsługuje ponad 30 serwisów. Co ważne, nie będziemy mieć dostępu do całej korespondencji naszej pociechy. Aplikacja filtruje treści pod kątem tych niebezpiecznych, jak np. myśli samobójcze, przemoc, nagość, przejawy molestowania seksualnego czy wulgaryzmy. Rodzic dostanie powiadomienie tylko w momencie, kiedy program wykryje treści potencjalnie niebezpieczne. Oczywiście zapewnia ona także możliwość nakładania limitów czasowych oraz blokowanie niepożądanych aplikacji. Dostępne jest także urządzenie zewnętrzne, które po podłączeniu do domowej sieci Wi-Fi pozwala kontrolować wszystkie urządzenia, jakie znajdują się w jego zasięgu. Aplikacja jest płatna. Dostępne są różne warianty subskrypcji.

Skąd pobrać Bark?

Google Family Link

Aplikacja Google Family Link jest dostępna całkowicie za darmo. Za jej pomocą możemy wyznaczać limity korzystania ze smartfonów i z internetu. Pozwala także na zdalne zarządzanie aplikacjami, które chce pobrać dziecko. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza pociecha nie zainstaluje na swoim telefonie programu, który uznamy za niebezpieczne lub nieodpowiednie. Sami dobrze wiemy, że czasami ciężko odłożyć telefon w momencie, kiedy algorytmy podsuwają nam kolejne interesujące treści. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość założenia konta Google dla osób poniżej 13 roku życia. Dzięki temu w telefonie dziecka dostępne będą jedynie te aplikacje, które są przeznaczone i odpowiednie dla tak młodego odbiorcy. Aplikacja dostarcza także informacje na temat aktualnej lokalizacji naszego dziecka. Znajduje się tutaj także dość kontrowersyjna funkcja, która pozwala mieć wgląd w prywatną korespondencję cyfrową młodego człowieka.

Skąd pobrać Google Family Link?

Parental Control: Screen Time & Location Tracker

Aplikacja Parental Control: Screen Time & Location Tracker dostępna jest w dwóch wariantach – darmowym oraz płatnym. Ta druga wersja dostarcza oczywiście dodatkowych opcji zabezpieczeń. Podstawowymi założeniami tego programu jest filtrowanie treści na stronach internetowych, ale także monitorowanie lokalizacji. Bardzo ciekawą funkcją, która dostępna jest w bezpłatnej wersji aplikacji, jest szczegółowe monitorowanie aktywności w mediach społecznościowych. W płatnej wersji aplikacji zyskujemy także możliwość nakładania limitów czasowych na korzystanie z urządzenia lub konkretnych programów czy stron.

Skąd pobrać Parental Control: Screen Time & Location Tracker?

Qustodio

Qustidio to jedna z najbardziej zaawansowanych i rozwiniętych aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Co prawda, aby z niej korzystać trzeba zapłacić, jednak dostępny jest miesięczny okres próbny, dzięki któremu możemy zapoznać się z jej działaniem i zdecydować, czy chcemy nadal z niej korzystać. Program pozwala na szczegółowe analizowanie aktywności w mediach społecznościowych, ale także dostęp do wiadomości czy połączeń. Znajdziemy tutaj także filtry stron internetowych oraz aplikacji, a także możliwość ustawienia limitu czasowego na korzystanie z urządzeń cyfrowych. Za pomocą aplikacji Qustodio możemy także mieć wgląd w bieżącą lokalizację dziecka. Pozwala ona także na całkowite blokowanie poszczególnych aplikacji.

Skąd pobrać Qustodio?

Poza tymi dwoma popularnymi systemami, Qustodio możemy zainstalować także na komputerach czy nawet czytnikach Kindle. Aplikacja dostępna jest w dwóch wersjach Basic oraz Complete. Ta druga zapewnia dostęp do większych możliwości.

Edukacja i rozmowa

Najbardziej zaawansowane aplikacje i programy nie dają jednak 100 % pewności bezpieczeństwa w sieci. Podstawą jest edukacja, przede wszystkim nas, jako dorosłych. To my musimy mieć pełną świadomość, jakie zagrożenia czyhają w wirtualnej przestrzeni i przekazywać tę wiedzę oraz doświadczenia najmłodszym, którzy tej wiedzy i świadomości niestety nie mają.

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.