reklama

Drugi oraz trzeci kwartał roku to zazwyczaj czas, w którym producenci smartfonów prezentują nowe wersje nakładek na swoje urządzenia. W dużej mierze wiąże się to z rozpoczęciem zaawansowanych prac nad kolejną odsłoną systemu Android, która najczęściej trafia do pierwszych użytkowników w okolicach jesieni.

Rok temu Google pokazało aktualną wersję swojego oprogramowania w sierpniu, natomiast dwa lata temu analogiczne wydarzenie miało miejsce w październiku. Tym razem premierę Androida 14 również zobaczyliśmy w październiku, a to jednoznacznie wskazuje na rychły debiut tego oprogramowania na smartfonach z serii Galaxy.

reklama

[promoted id=”15490″]

One UI 6.0 na smartfonach Samsung Galaxy

One UI 6.0 będzie tegoroczną odsłoną autorskiego oprogramowania Samsunga na smartfony z serii Galaxy. Na ten moment koreańska marka zapowiedziała już większość nowości, które mają trafić do systemu, a w sieci pojawiły się pierwsze zrzuty ekranu, prezentujące zmiany w jego szacie graficznej.

Modyfikacje dotyczą przede wszystkim paska powiadomień oraz panelu szybkiego dostępu do poszczególnych funkcji. Wygląda to nieco estetyczniej niż w starszej wersji oprogramowania, choć zmiany nie są duże. Większość poprawek jest widoczna dopiero po rozwinięciu paska powiadomień, który prezentuje się zupełnie inaczej niż w poprzednich odsłonach One UI.

Muszę przyznać, że nowy wygląd panelu notyfikacji zdecydowanie bardziej przypomina mi aktualną wersję nakładki MIUI od Xiaomi niż starszą wersję oprogramowania Samsunga. Mam przede wszystkim na myśli rozszerzenie poszczególnych kafelków oraz zdecydowanie większy widget do modyfikacji jasności ekranu. Generalnie poszczególni producenci urządzeń na Androidzie coraz mocniej stawiają na unifikację wyglądu swoich nakładek.

Spodziewam się również, że w One UI 6.0 otrzymamy rozszerzone opcje personalizacji poszczególnych elementów systemu, co od lat wydaje się priorytetem dla wszystkich producentów, których smartfony opierają się na Androidzie. Już teraz wiemy, że nowa nakładka Samsunga pozwoli m.in. na większe manipulowanie położeniem zegarka na ekranie blokady, a także rozszerzy możliwości dostępne w ramach funkcji Material You. Poniżej możecie sprawdzić, jak prezentuje się nowy widok customizacji ekranu blokady.

Po lewej: One UI 5.1 Po prawej: One UI 6.0

Koreańska marka pracuje również nad funkcją One Hand Operation+, która ułatwi korzystanie ze smartfonów przy użyciu jednej ręki. Użytkownicy mogą również liczyć na zaktualizowaną aplikację Good Lock, która umożliwi jeszcze większą ingerencję w spersonalizowanie konkretnych opcji telefonu. Urządzenia zaktualizowane do Androida 14 otrzymają także funkcję Ultra HDR.

One UI 6.0 oraz Android 14 debiutują na pierwszych smartfonach w Polsce

Pierwszymi smartfonami z serii Galaxy, które otrzymały aktualizację do kolejnej wersji Androida oraz nakładki One UI, są tegoroczne flagowce oznaczone dopiskiem S23. Dotyczy to następujących modeli urządzeń od koreańskiego producenta:

  • Galaxy S23,
  • Galaxy S23 Plus,
  • Galaxy S23 Ultra.

Update pojawił się 30 października, a więc jest już dostępny do pobrania. Jeżeli masz wątpliwości związane z tym jak zainstalować aktualizację, to koniecznie sprawdź mój poradnik, który w całości został poświęcony temu zagadnieniu. Kolejne flagowce, które już teraz mogą cieszyć się z nowej wersji systemu to:

  • Galaxy S22,
  • Galaxy S22 Plus,
  • Galaxy S22 Ultra.

Kiedy Android 14 trafi na starsze smartfony Samsunga?

Kilka dni temu w sieci pojawiła się rozpiska, która w dokładny sposób opisuje terminy dostępu do Androida 14 na wszystkich smartfonach Samsunga (oczywiście z modeli zakwalifikowanych do aktualizacji). Harmonogram dotyczył jednego z europejskich krajów, a więc istniało spore prawdopodobieństwo na to, że polscy użytkownicy otrzymają One UI 6.0 w dokładnie te same dni. Niestety ta spekulacja okazała się chybiona, a poniżej możecie prześledzić terminy, na które liczyliśmy w pierwszej kolejności (dotyczy urządzeń, które nadal nie dostały update’u).

  • 13 listopada – Galaxy A34 5G, Galaxy A54 5G, Galaxy Z Flip 5, Galaxy Z Fold 5
  • 20 listopada – Galaxy S23 FE, Galaxy A13 5G, Galaxy A33 5G, Galaxy A54 5G, Galaxy S21, Galaxy S21 Plus, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Z Flip 4, Galaxy Z Fold 4
  • 24 listopada – Galaxy S21 FE 5G
  • 27 listopada – Galaxy A52, Galaxy A52s 5G, Galaxy A13, Galaxy A23 5G, Galaxy Z Flip 3, Galaxy Z Fold 3
  • 30 listopada – Galaxy A72
  • 1 grudnia – Galaxy A25 5G
  • 4 grudnia – Galaxy A04s
  • 8 grudnia – Galaxy XCover05s

Podejrzewam, że dostęp do Androida 14 pojawi się na starszych telefonach koreańskiej marki na przestrzeni kilku najbliższych tygodni. W przypadku Galaxy S22 różnica między terminem w rozpisce, a faktyczną datą premiery aktualizacji wyniosła tydzień.

Które modele Galaxy otrzymają aktualizację do One UI 6.0 i Androida 14?

Niestety nie wszystkie modele Samsunga otrzymają aktualizację do One UI 6.0. W przypadku niektórych urządzeń wsparcie dużymi update’ami oprogramowania kończy się w tym roku. Do takich smartfonów należy, między innymi, Samsung Galaxy S20 FE, czyli jeden z najciekawszych smartfonów w cenie nieprzekraczającej 2000 złotych (listę smartfonów bez aktualizacji sprawdzisz w moim tekście na ten temat). Poniżej znajdziecie wszystkie modele, które mogą liczyć na aktualizację do Androida 14 oraz One UI 6.0.

  • Galaxy S23/Galaxy S23 Plus/Galaxy S23 Ultra
  • Galaxy S22/Galaxy S22 Plus/Galaxy S22 Ultra
  • Galaxy S21/Galaxy S21 Plus/Galaxy S21 Ultra/Galaxy S21 FE
  • Galay Z Fold 4/Galaxy Z Flip 4
  • Galaxy Z Fold 3/Galaxy Z Flip 3
  • Galaxy A73/Galaxy A72
  • Galaxy A54/Galaxy A53/Galaxy A52, Galaxy A52s
  • Galaxy A34/Galaxy A33
  • Galaxy A24/Galaxy A23
  • Galaxy A14/Galaxy A13/Galaxy A04s
  • Galaxy M53 5G/Galaxy M33 5G/Galaxy M23
  • Galaxy Xcover 6 Pro

Zaktualizowanych smartfonów będzie całkiem sporo, choć szkoda, że nowa wersja oprogramowania ominie jedne z najpopularniejszych urządzeń koreańskiego producenta (seria Galaxy S20). Z drugiej strony ilość zmian zapowiadanych przez Google wydaje się relatywnie niewielka i z całą pewnością nie ma wśród nich rewolucyjnych modyfikacji. Oznacza to, że komfort korzystania ze starszych modeli Samsunga prawdopodobnie pozostanie na tym samym poziomie.

Share.

Cześć, nazywam się Konrad i pracuję jako dziennikarz technologiczny dla portalu 3D-Info. Tematyka, w której się obracam dotyczy głównie branży mobile, a więc moje nazwisko zobaczycie przy zdecydowanej większości tekstów na temat smartfonów, smartwatchy oraz tabletów. Założenie, które staram się realizować podczas mojej pracy jest dość proste - chciałbym tworzyć teksty, które realnie pomagają czytelnikom w dokonaniu możliwie najlepszego dla nich wyboru podczas zakupu nowego produktu. Dążę również do tego, aby użytkownicy sprzętów, o których piszę byli zawsze poinformowani na temat aktualizacji i nowych funkcji dostępnych na ich urządzeniach. Nie będę przesadzał z patetycznymi hasłami o poczuciu dziennikarskiej misji, ale przyznam szczerze, że uważam moją pracę za sensowną jedynie wtedy, gdy pomaga ona odbiorcom w zbudowaniu większej świadomości na tematy, o których piszę. Chciałbym również utrzymywać kontakt z czytelnikami moich treści, a więc jeśli postawiłem w którymś ze swoich tekstów tezę, z którą się nie zgadzasz (lub jest dokładnie odwrotnie - na co liczę zdecydowanie bardziej) to z całą pewnością docenię każdą wiadomość, jaka trafi na moją skrzynkę.   Portal 3D-Info jest drugim miejscem, w którym realizuję się jako dziennikarz technologiczny. Wcześniej przez rok szlifowałem swój warsztat zawodowy w redakcji magazynu PC World, w którego papierową wersję zaczytywałem się gdy byłem jeszcze w dzieckiem. Wcześniej ukończyłem również kierunek Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale muszę przyznać, że wiedza zdobyta w ciągu kilku lat studiów stanowi zaledwie ułamek tego czego nauczyłem się przez rok w PCW. Decyzja o zmianie pracy na stanowisko w 3D-Info była w moim przypadku podyktowana chęcią zbudowania czegoś nowego i możliwością wzbogacenia portalu o autorską wizję na tworzone przeze mnie treści.   Dziennikarstwo technologicznie nie pochłania całego mojego czasu, a na co dzień staram się również rozwijać w kreatywnych kierunkach. Uczę się więc na kierunku Produkcji Muzyki we wrocławskiej Szkole Muzyki Nowoczesnej oraz komponuję sporo utworów, które kiedyś zapewne opuszczą moją szufladę. Poza tworzeniem tekstów o technologii staram się również szlifować swój warsztat pisarski w kierunku treści beletrystycznych. Muszę jednak przyznać, że zdecydowanie największą cześć wolnego czasu spędzam niszcząc swoje nerwy na Summoners Rift.

Exit mobile version