Zabezpieczenie laptopa na wakacjach i w podróży? Oto skuteczne sposoby

Czy tego chcesz, czy nie, zawsze, gdy wyruszasz w podróż, Twój sprzęt staje się łakomym kąskiem dla wszelkiej maści złodziei. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie laptopa to podstawa zarówno podczas wakacji zagranicznych, jak i krajowych. A oto sposoby, które pomogą Ci w osiągnięciu tego celu.

Zabezpieczenie laptopa – kilka ważnych faktów, o których warto pamiętać

Dla złodzieja wartość ma wszystko – dlatego czy będzie to laptop z systemem Windows czy Macbook z macOS, nie robi mu to różnicy. Ale kradzież może być nie tylko fizyczna. Jadąc daleko od domu korzystasz z publicznych hotspotów oraz miejsc, w których cyberprzestępcy mogli zastawić pułapki różnego rodzaju. W poniższym tekście prezentujemy sposoby na zabezpieczenie laptopa zarówno fizyczne, jak i systemowe. Nie wahaj się spróbować wybranych – na pewno nie zaszkodzą, ale mogą pomóc.

Sposób pierwszy – nie eksponuj sprzętu

Zacznijmy od tego, aby nie pokazywać wszem i wobec, jakiego laptopa się używa. Nie korzystaj z niego bez powodu. Złodzieje obserwują uważnie otoczenie. Jeśli pokażesz, że masz ze sobą kosztujący co najmniej kilka tysięcy złotych sprzęt, możesz stać się ich celem! Zabezpieczenie laptopa można zwiększyć, przewożąc go “w kamuflażu“.

Jeśli masz specjalną torbę na laptopa, możesz ją umieścić w plecaku czy worku. Będzie dzięki temu wyglądać jak zwykły bagaż. Poniżej widzisz wygodną osłonę na urządzenie. Dzięki niej laptop jest chroniony przed uderzeniami, cieczami i zarysowaniami, a zarazem można go wygodnie włożyć w większą torbę.

zabezpieczenie laptopa

Sposób drugi – zabezpieczenie laptopa linką

Jeśli masz nowoczesnego laptopa, jest duża szansa na to, że możesz wykorzystać Kensington Lock. Niewielka linka – którą można nabyć już za kilkanaście złotych – pozwoli Ci na fizyczne przymocowanie urządzenia do np. nogi stolika czy krzesła. Złodziej będzie musiał użyć piłki do metalu, aby móc go zabrać.

Takie zabezpieczenie laptopa nie jest drogie, a daje naprawdę skuteczne efekty!

zabezpieczenie laptopa

Sposób trzeci – pomyśl o ubezpieczeniu sprzętu

Co prawda nie jest to zabezpieczenie laptopa fizyczne, ale pewna pociecha, gdy zostanie on skradziony. Ubezpieczenie można wykupić u wielu sprzedawców sprzętu, a także w biurach podróży, u agentów ubezpieczeniowych itp. Koszt najtańszego ubezpieczenia tego typu rozpoczyna się od ok. 100 złotych, najdroższe to kilkaset. Mówię oczywiście o polisie na rok. Wybór jest duży, zawsze można wybrać najbardziej nam pasujący.

Sposób czwarty – zabezpieczenie laptopa na poziomie oprogramowania

Szereg wartych zapamiętania sposobów na zabezpieczenie laptopa na poziomie oprogramowania znajdziesz w naszym osobnym artykule. Ja dodam do tego jeszcze dwa. Pierwszy – regularnie wykonuj kopie zapasowe ważnych danych. W przypadku kradzieży laptopa i straty plików nie będą one stracone. Drugi – korzystaj wyłącznie z legalnego oprogramowania. Pirackie kopie nie otrzymują zabezpieczeń, a ponieważ przestępcy doskonale zdają sobie sprawę z dziur w programach, nie zawahają się, aby ich użyć.

Efektem tego może być zainfekowanie laptopa, a w najgorszym wypadku zaszyfrowanie go ransomware, co oznacza, że jest po prostu stracony.

Podsumowując: przezorny zawsze ubezpieczony

Nigdy nie wiadomo, kiedy może spotkać nas coś złego, jednak jeśli odpowiednio zminimalizujesz ryzyko zajścia takich zdarzeń, przekłada się to na spokój i komfort podczas wyjazdów.