Czy jesteśmy coraz bliżej wycofania gotówki z  obiegu? Liczba transakcji wykonywanych BLIKIEM i kartą wzrosła kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich 5 lat

Transakcje realizowane przy pomocy bezgotówkowych metod płatności stają się coraz popularniejsze, a najnowszy raport banku PKO BP jasno wskazuje na ogromny wzrost w tym segmencie branży finansowej. Zgromadzone dane wydaję się tym ciekawsze, jeśli zestawimy je z wizją wycofania gotówki z obiegu, co wywołuje obecnie jednoznaczny sprzeciw u większości Polaków.

Wzrost liczby transakcji bezgotówkowych

Najnowszy raport banku PKO BP skupia się przede wszystkim na transakcjach dokonywanych podczas cyklicznych akcji zakupowych, a konkretniej Black Friday oraz Cyber Monday. Według analizy bazującej na danych z ostatnich pięciu lat (od 2018 roku do 2022 roku), liczba płatności zrealizowanych w formie bezgotówkowej wzrosła w te dni aż siedmiokrotnie w przypadku transakcji wykonywanych BLIKIEM oraz dwukrotnie przy opłatach kartą.

W komunikacie prasowym banku PKO BP czytamy również, że moda na zakupy podczas Black Friday i Cyber Monday nie słabnie, a konsumenci regularnie dokonują podczas tych akcji zauważalnie więcej płatności (tyczy się to zarówno sklepów stacjonarnych jak i internetowych). Dodatkowo popularni sprzedawcy wydłużają czas trwania organizowanych przez siebie promocji i niemalże przez cały listopad ogłaszają nowe rabaty określane jako element Black Month lub Black Weeks.

  • 2018 rok | Karty debetowe i kredytowe: 1 770 000 transakcji | BLIK: 154 000 transakcji
  • 2020 rok | Karty debetowe i kredytowe: 2 345 000 transakcji | BLIK: 562 000 transakcji
  • 2022 rok | Karty debetowe i kredytowe: 3 123 000 transakcji | BLIK: 1 040 000 transakcji

Powyższe dane prezentują ilość transakcji wykonanych w trakcie Black Friday kolejno w latach: 2018, 2020 oraz 2022. Dotyczą one jedynie klientów banku PKO BP, jednak z całą pewnością mają swoje odzwierciedlenie także w szerszym kontekście.

Co Polacy sądzą na temat potencjalnego wycofania gotówki z obiegu?

W odniesieniu do powyższych informacji całkowicie zasadne wydają się obawy dotyczące ewentualnego wycofania gotówki z obiegu. Pomysł ten był dość głośnym tematem prasowym na początku trwającego roku, co częściowo wynikało z sondażu IBRiS wykonanego na zlecenie Radia ZET (przeprowadzono go w dniach 03-04.02.2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób). Publikacja podsumowująca wyniki badania zdradza, że ponad 80 procent ankietowanych wyraziło swoją niechęć do całkowitego zastąpienia gotówki metodami elektronicznej płatności.

Dość ciekawą kwestią jest natomiast grupa pytanych, która najmocniej sprzeciwiła się takiemu rozwiązaniu. Według IBRiS są to ludzie młodzi z przedziału wiekowego 18-29 lat. Ankieta obejmowała oczywiście bardzo ograniczoną ilość obywateli, jednak wśród nich znalazły się osoby z różnych stron Polski oraz przedstawiciele różnych roczników. Spoglądając na omawiany sondaż możemy więc spekulować, że wizja definitywnego porzucenia gotówki na rzecz transakcji elektronicznych jest w naszym kraju dość odległa.