Sony pozwane na miliardy funtów. O co poszło?

Sony musi zmierzyć się z pozwem zbiorowym. A wszystko przez ceny w cyfrowym sklepie PlayStation Store.

Alex Neil jest działaczem na rzecz praw konsumentów. W sierpniu 2022 roku złożył on pozew w imieniu prawie 9 milionów klientów PlayStation Store. Wszystko rozchodzi się o ceny oferowanych produktów, a konkretnie o rzekome wykorzystywanie przez Sony monopolu i zawyżanie cen. Brytyjski sąd ds. konkurencji orzekł, że pozew może zostać skierowany do sądu w celu rozpatrzenia.

Dokładnie chodzi o zawyżanie cen na łączną kwotę przekraczającą 5 miliardów funtów. Według pozwu aktualna pozycja Sony pozwala na dyktowanie cen treści cyfrowych i pobieranie nawet 30 % prowizji od każdego zakupu. Według Neila jest to nieproporcjonalne do usług świadczonych na rzecz odbiorców.

Alex Neil powiedział:

To pierwszy krok do zapewnienia konsumentom zwrotu tego, co im się należy w wyniku złamania prawa przez Sony. Lojalność graczy PlayStation została wykorzystana przez Sony, które przez lata naliczało im wygórowane ceny. To ważne, że sąd ochrony konkurencji uznał, że Sony musi wyjaśnić swoje działania, nakazując im proces. Tym działaniem staramy się położyć kres temu bezprawnemu postępowaniu i zapewnić klientom rekompensatę.

Sprawa dotyczy każdego, kto mieszkał w Wielkiej Brytanii i w okresie od 19 sierpnia 2016 roku do 19 sierpnia 2022 roku kupił za pośrednictwem PlayStation Store grę lub DLC. Jeśli sprawa zakończy się sukcesem dla obozu Neila, każdy z tych graczy (chyba, że zrezygnuje z takiej możliwości), może liczyć na odszkodowanie w kwocie od 67 do 562 funtów plus odsetki. Spór może jednak ciągnąć się przez kilka kolejnych lat.