Jak podłączyć kontroler do PlayStation 5

W tym artykule wyjaśnię, jak zsynchronizować oficjalny kontroler Sony DualSense z konsolą PlayStation 5.

Jak podłączyć i sparować kontroler z PlayStation 5

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, gdy konfigurujesz swoją nową konsolę, jest sparowanie z nią kontrolera. Postępuj zgodnie z informacjami umieszczonymi na ekranie.

  • Włącz konsolę i podłącz kontroler DualSense za pomocą dołączonego kabla USB-C.
  • Jeśli kontroler jest wyłączony, naciśnij przycisk PS na środku kontrolera. Pasek świetlny na górze kontrolera powinien migać, a dioda LED wskaźnika odtwarzacza powinna się zaświecić.
  • Gdy kontroler zacznie działać, odłącz kabel USB-C, aby korzystać z kontrolera bezprzewodowo.

Pamiętaj, że konieczne będzie ładowanie kontrolera poprzez podłączenie go do konsoli kablem lub za pomocą zewnętrznej ładowarki. W przypadku pierwszego wariantu pad będzie ładowany, tylko gdy PlayStation 5 będzie pozostawiona w trybie uśpienia — diada świeci się na pomarańczowo.

Po sparowaniu pada z systemem możesz włączyć konsolę PS5, naciskając przycisk PS na kontrolerze. Pasek świetlny może migać na niebiesko do czasu nawiązania pełnego połączenia.

Aktualizacja kontrolera 

Już podczas pierwszej instalacji może pojawić się informacja o konieczności zaktualizowania oprogramowania twojego pada. Nie przejmuj się proces ten zostanie wykonany automatycznie. Upewnij się, że kontroler jest podłączony przewodem USB przez cały czas aktualizacji. Odłączenie kontrolera może spowodować problemy z łącznością między kontrolerem a konsolą. Na szczęście z poziomu opcji systemowych możemy ponownie wymusić pobranie oprogramowania sprzętowego pada. 

Jak bezprzewodowo podłączyć dodatkowe kontrolery PS5

Wiesz już jak podłączyć pada do konsoli za pomocą kabla USB. Po sparowaniu kontrolera z PS5 możesz też bezprzewodowo dodać więcej urządzeń. Pamiętaj jednak, że maksymalnie do konsoli mogą być, zsynchronizować tylko cztery pady jednocześnie.

  • Sparowanym padem przejdź do Ustawień konsoli.
  • Wybierz Akcesoria ->  Opcje Ogólne i Akcesoria Bluetooth.
  • Na drugim kontrolerze, z którym chcesz się połączyć, naciśnij i przytrzymaj jednocześnie przycisk tworzenia (ikona z trzema pionowymi kreskami) i PS.
  • Wybierz drugi kontroler, gdy ten wyświetli się na ekranie w obszarze Znaleziono akcesoria. Kontroler PS5 można sparować tylko z jedną konsolą na raz. Jeśli sparujesz kontroler z inną konsolą PS5, przed ponownym użyciem będziesz musiał go ponownie synchronizować.

Rozwiązywanie problemów z padem PS5 

Jeśli masz problemy, ze sparowaniem pada z konsolą PS5, możesz wypróbować kilka rozwiązań: 

  • Zresetuj kontroler PS5. W tym celu użyj wyprostowanego spinacza do papieru lub innego spiczastego przedmiotu, aby nacisnąć przycisk synchronizacji znajdujący się w małym otworze z tyłu kontrolera. 
  • Spróbuj użyć innego kabla USB-C, aby podłączyć kontroler do konsoli, by wykluczyć jego awarię.
  • Zaktualizuj oprogramowanie systemowe. Wybierz kolejno Ustawienia > System > Oprogramowanie systemowe > Aktualizacja i ustawienia oprogramowania systemowego > Aktualizuj oprogramowanie systemowe.

Jeżeli te kroki nie pomogą będziesz niestety musiał skontaktować się ze sprzedawcą i zgłosić reklamację.