Jak kupić w prezencie cyfrową kopię gry na PlayStation 5?

W świecie, gdzie technologia stale ewoluuje, tradycyjne formy rozrywki ustępują miejsca cyfrowym doznaniom. Jeśli zastanawiasz się nad nietypowym, a zarazem pasjonującym prezentem, zakup cyfrowej kopii gry na PlayStation może wydawać się strzałem w dziesiątkę. Jednak czy na konsoli PlayStation 5 taka opcja jest w ogóle możliwa?

Pamiętam jak jeszcze pracowałem w sklepie RTV, nie było dnia, kiedy by ktoś nie pojawił się z pytaniem o zakup Minecrafta w wersji na konsole. O ile ta gra była dostępna na płycie przez krótki okres na PlayStation 4, to obecnie możemy ją zakupić przecież tylko cyfrowo. A co z innymi tytułami, których często trudno szukać na sklepowych półkach? Zakup gry w wersji cyfrowej wydaje się zatem jedyną opcją. Jednak czy taką kopię możemy komuś podarować w prezencie?

Jak kupić znajomemu cyfrową kopię gry na PlayStation 5? 

Niestety zasady zakupów firmy Sony nie pozwalają sprzedawcom innym niż PlayStation Store dystrybuować cyfrowych gier. Oznacza to, że w sklepach nie znajdziecie kodów umożliwiających pobranie nowych tytułów po zakupie. To samo się tyczy portali aukcyjnych czy innych popularnych stron oferujących gry w cyfrowej dystrybucji.

Jak kupić w prezencie cyfrową kopię gry na PlayStation 5? W PNS Store brak takiej możliwości

Co więcej, nawet jeżeli posiadacie konsolę Japończyków i zalogujecie się do sklepu PlayStation Store, tam również nie będzie opcji podarowania gry bliskim. Z tego powodu, jeśli chcesz podarować znajomemu cyfrową grę, musisz kupić kartę podarunkową, bądź dokonać zakupu bezpośrednio na jego koncie PSN. 

Dlaczego nie możemy już dawać gier cyfrowych w prezencie?

Jeszcze nie tak dawno temu Sony pozwalało dystrybucję gier cyfrowych za pomocą kodów/licencji ESD. Niestety, ale już tego nie robi. Od 1 kwietnia 2019 r. firma zabroniła sprzedawcom detalicznym sprzedaży kodów służących do pobrania pełnych gier w wersji cyfrowej. Nietrudno się domyślić powodów podjęcia takiej decyzji. Dzięki temu Sony ma dużo lepszą kontrolę nad ilością sprzedanych cyfrowo gier. Pamiętajmy, że od  każdej transakcji w PlayStation Store Japończycy zgarniają sowitą prowizję.  Niestety, nie ma zbyt wielu innych opcji dla tych, którzy szukają różnych sposobów podarowania gier znajomym, zwłaszcza jeśli zależy im wyłącznie na zakupie ich kopii cyfrowej.

A co z subskrypcjami gier?

Chociaż nie możesz bezpośrednio podarować gry cyfrowej, masz możliwość kupienia znajomemu abonamentu usługi subskrypcyjnej, takiej jak PlayStation Plus. Każdy, kto subskrybuje PlayStation Plus, co miesiąc otrzymuje bezpłatne gry. Dodatkowo wyższe poziomy oferują dostęp do szerszej biblioteki gier, która jest często aktualizowana.

Karty doładowujące – może nie idealne, ale jedyne rozwiązanie?

Szkoda, że ​​nie można obsypywać znajomych prezentami w postaci cyfrowych gier, ale na szczęście istnieją pewne rozwiązania. Karty podarunkowe może nie są najlepszą formą podarunku, ale umożliwią Ci obdarowanie bliskiej osoby na odległość. Dzięki temu będzie mógł wykorzystać te wirtualne środki do zakupu swojej wymarzonej gry czy dodatku do niej. Pamiętajcie, jednak że wszystkie konta posiadają przypisany region. Doładowanie środków musi być zatem domyślnej walucie dla tej lokalizacji. Oznacza to, że nie możecie doładować Euro do polskiego konta.

W sklepach znajdziecie karty doładowujące konto PlayStation o różnej wartości. Te zaczynają się od 15, a kończą na ponad 500 zł. Zakupu możecie dokonać bez problemu np. w Media Expert Czy RTV Euro AGD, nawet przez Internet. Kod otrzymacie mailem zaledwie kilka sekund po dokonaniu płatności. Na pewno ułatwi wam to podjecie decyzji zakupowych.  

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.