Sprawdź 3 najważniejsze zmiany, które chciałbym zobaczyć w Galaxy A55

Galaxy A55 to nowy średniopółkowiec Samsunga, który najprawdopodobniej trafi do sprzedaży w pierwszym kwartale 2024 roku. Urządzenie z całą pewnością nie będzie miało łatwej konkurencji, a jego potencjalnie najważniejszym oponentem będzie Xiaomi 13T. Warto również wziąć pod uwagę niedawną premierę modelu Galaxy S23 FE, którego pokaz może wpłynąć na zainteresowanie wariantem A55.

Urządzenie najprawdopodobniej będzie wyraźnie droższe od omawianego w niniejszym artykule smartfonu (dokłada cena S23 FE w Polsce nie jest jeszcze znana), ale fakt, że oba telefony będą dostępne w dwóch bliskich sobie półkach cenowych, może wpływać na ich sprzedaż. W tym tekście postaram się więc opisać 3 najważniejsze funkcje, które w mojej opinii powinny znaleźć się w Galaxy A55 – tak by stał się on naprawdę mocną propozycją w swojej kategorii.

Większa moc ładowania

Samsung Galaxy A54

Zmianą, na którą czekam prawdopodobnie najmocniej, jest zastosowanie wyższej mocy ładowania w omawianym modelu Samsunga. Przyznam jednak szczerze, że dokładnie to samo mógłbym napisać o każdym smartfonie z serii Galaxy, ponieważ koreańska marka od dawna odstaje pod tym względem od swojej konkurencji z Chin.

U jednego z technologicznych YouTuberów usłyszałem, że jest to syndrom PTSD, którego Samsung nabawił się przy okazji historii z wybuchającymi bateriami w swoich starszych telefonach. Pewnie jest w tym trochę prawdy, ponieważ maksymalna moc ładowania w nowych flagowcach koreańskiej marki to 45 W (model S23 Ultra). Mam jednak nadzieję, że Galaxy A55 zaoferuje chociaż minimalnie wyższą wartość omawianego parametru niż jego poprzednik, u którego mogliśmy liczyć na przeciętne 25 W.

Teleobiektyw do zdjęć portretowych

Smartfon Samsung Galaxy A54

Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie do modelu Galaxy A55 teleobiektywu, czyli aparatu umożliwiającego wykonywanie zdjęć z wykorzystaniem bezstratnego zoomu optycznego. Tego typu matryca zdecydowanie lepiej sprawdza się w przypadku zdjęć portretowych i z całą pewnością odczuwalnie poszerzyłaby portfolio możliwości nowego średniopółkowca koreańskiej marki.

W moim życzeniu jest jednak pewien drobny problem, którego źródłem jest inny smartfon Samsunga. Mowa o Galaxy S23 FE, czyli urządzeniu z nieco wyższej półki cenowej, które zostało wyposażone w omawiany przeze mnie obiektyw. Oznacza to jednocześnie, że pojawienie się analogicznego elementu konstrukcji w tańszym modelu jest bardzo mało prawdopodobnie. Z drugiej jednak strony warto wziąć pod uwagę konkurencję przyszłorocznego Galaxy A55, wśród której znajduje się OPPO Reno 10. Jest to bowiem smartfon z (najpewniej) tej samej półki cenowej, oferujący teleobiektyw z 2-krotnym zoomem optycznym.

Konstrukcja z wyższej półki

Galaxy A54

Na koniec pozostawiłem jeszcze jedną wymarzoną zmianę, którą chciałbym zobaczyć w przyszłorocznym Galaxy A55. Ponownie jednak mam pewne wątpliwości co do możliwości jej realizacji, ponieważ wydaje mi się, że Samsung będzie chciał celować z omawianym modelem w średnią/niższą półkę cenową, tak by w żaden sposób nie zagrażał on sprzedaży Galaxy S23 FE.

Mam oczywiście nadzieję, że się mylę, ponieważ omawiany przeze mnie smartfon zdecydowanie zasługuje na dwie ważne zmiany konstrukcyjne. Pierwsza z nich to metalowe ramki, które zastąpiłyby analogiczny element konstrukcji wykonany z plastiku (jak miało to miejsce w tym roku), a druga z nich to mniejsza bródka, czyli dolna krawędź pod wyświetlaczem (lub przynajmniej zachowanie większej symetrii między wszystkimi krawędziami wokół ekranu). Na poznanie ostatecznej decyzji Samsunga w tej kwestii będziemy jednak musieli poczekać do premiery Galaxy A55, czyli najprawdopodobniej do pierwszego kwartału 2024 roku.