Czy Exynos 2400 z Galaxy S24 osiąga znacznie lepsze wyniki niż Exynos 2200 z Galaxy S22?

Pod koniec stycznia Samsung zaprezentował tegoroczne wersje swoich topowych flagowców, a do sprzedaży trafiły następujące modele: Galaxy S24, Galaxy S24 Plus oraz Galaxy S24 Ultra. Premiera urządzeń wiązała się jednak z pewnym rozczarowaniem, ponieważ koreańska marka ponownie zdecydowała się na wypuszczenie dwóch wersji tych samych smartfonów, które – w zależności od regionu w jakim trafiły do sprzedaży – różnią się od siebie wykorzystanymi procesorami.

W rezultacie europejscy użytkownicy, podobnie jak w 2022 roku podczas premiery Galaxy S22, otrzymali wersje oparte na autorskiej jednostce Samsunga (Exynos 2400), podczas gdy ich amerykańskie odpowiedniki zostały oparte na Snapdragonie 8 Gen 3. Ten podział dotyczy jedynie bazowych modeli (Galaxy S24 oraz Galaxy S24 Plus), ponieważ najdroższy wariant Ultra wszędzie wykorzystuje chipset marki Qualcomm.

Wyniki testów syntetycznych Exynosa 2400 oraz Exynosa 2200

Niecałe 2 tygodnie temu nowy Galaxy S24 Plus trafił do mnie na testy redakcyjne. Jako prywatny posiadacz starszego Galaxy S22 postanowiłem więc przeprowadzić mały sprawdzian wydajności procesorów wykorzystanych w obu urządzeniach. Użyłem do tego dwóch popularnych aplikacji, których zadaniem jest obliczenie mocy smartfonu w określonych – a przede wszystkim stałych dla każdego modelu – warunkach. Mowa o programach Geekbench 6 oraz 3DMark, które możecie pobrać za darmo ze Sklepu Play.

  • Galaxy S22 | 3DMark: 1814 pkt. | Geekbench 6: 1589/3657 pkt.
  • Galaxy S24 Plus | 3DMark: 4102 pkt. | Geekbench 6: 2046/6668 pkt.

Poprawa wydajności względem poprzedniego modelu Exynosa jest gigantyczna, szczególnie w przypadku pierwszego z testów oraz rezultatów uzyskanych na wielu rdzeniach w aplikacji Geekbench 6. Tak duży przeskok z całą pewnością wynika z nowej technologii wykorzystanej do konstrukcji tegorocznej jednostki Samsunga. Dodam jednak, że testowany przeze mnie model S24 Plus posiada także o 4 GB pamięci RAM więcej (12 GB vs 8 GB).

Porównanie działania obu jednostek w codziennym użytkowaniu

W codziennym użytkowaniu omawiane różnice nie są jednak tak duże i podczas przeglądania takich aplikacji jak TikTok, Instagram, Facebook czy Messenger stają się praktycznie niezauważalne. Zupełnie inaczej przedstawia się jednak kwestia otwierania wielu programów w tle i płynnego przełączania się między nimi (tutaj z całą pewnością pomaga także większa ilość pamięci operacyjnej w nowszym modelu).

Galaxy S24 Plus lepiej radzi sobie także z grami i zdecydowanie mniej się nagrzewa. Co prawda przeglądając opinię innych użytkowników trafiłem na wiadomości sugerujące, że tegoroczny flagowiec Samsunga ma problemy z throttlingiem (obniżenie taktowania procesora w wyniku podwyższenia temperatury urządzenia), ale przyznam szczerze, że nie uświadczyłem u siebie analogicznej sytuacji.