Unia Europejska pracuje nad trzecią wersją dyrektywy PSD (Payment Service Directive), która ma przynieść wiele korzyści dla sektora finansowego. Nowe przepisy dotyczące otwartej bankowości mają na celu ułatwienie różnych działań, takich jak płatności podatkowe czy obsługa systemów faktur elektronicznych, w tym powstającego w Polsce KSeF.
Fintechy, dostarczające rozwiązania związane z płatnościami i fakturami, oczekują, że nowe przepisy ułatwią przepływ informacji między przedsiębiorstwami a administracją skarbową. Dzięki rozszerzonemu zakresowi otwartej bankowości, systemy księgowe korzystające z interfejsów API będą mogły usprawnić obsługę KSeF, krajowego systemu eFaktur.
Trzecia wersja dyrektywy PSD ma na celu ułatwienie wymiany informacji między bankami, organami podatkowymi i podmiotami przetwarzającymi płatności. Według badań przeprowadzonych przez szwedzkiego fintecha Tink, aż 71% dyrektorów finansowych pozytywnie odnosi się do rozwoju otwartej bankowości. Niestety, obecnie sektor otwartej bankowości jest w dużej mierze zdominowany przez tradycyjne banki, które najczęściej oferują podstawowe usługi płatnicze i podgląd konta. Niezależni dostawcy usług finansowych mają znacznie większe możliwości. Europejskie fintechy oczekują, że nowa dyrektywa PSD3 pozwoli usprawnić operacje klientów korporacyjnych oraz przedstawicieli sektora MŚP, szczególnie w zakresie płatności faktur w krajach UE.
Co przyniesie nowa dyrektywa PSD?
Istnieje duże pole do rozwoju w sektorze otwartej bankowości, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązania umożliwiające płatności za pośrednictwem programów księgowych. Dzięki dostępowi do informacji o rachunkach, takie systemy umożliwiają łączenie transakcji z fakturami kosztowymi i przychodowymi oraz umieszczanie dokładnych danych, które użytkownik wprowadził w programie, takich jak numer faktury czy szczegóły płatności. Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group odpowiedzialny za rozwój platformy Banqup w Polsce, wyjaśnia, że takie rozwiązania mogą przyspieszyć proces płatności i zminimalizować ryzyko błędów związanych z ręcznym wprowadzaniem danych.
Otwarta bankowość może również ułatwić opłacanie zobowiązań podatkowych. Dzięki interfejsom API, programy księgowe będą w stanie usprawnić obsługę państwowych systemów faktur elektronicznych, które planowane są do wprowadzenia stopniowo we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Kiedy nowe przepisy PSD wejdą w życie?
Wstępny projekt dyrektywy PSD3 może być dostępny jeszcze w tym roku, jednak wprowadzenie nowych regulacji związanych z otwartą bankowością może zająć co najmniej trzy lata. Szacuje się, że najprawdopodobniej nowe przepisy wejdą w życie w roku 2026.