Black Friday 2023 – jak nie dać się oszukać? Sprawdź co możesz zrobić, aby faktycznie zaoszczędzić

Black Friday to odbywająca się co roku akcja promocyjna, w którą zaangażowane są niemalże wszystkie popularne sklepy. Jej tegoroczna edycja odbędzie się w ostatni piątek miesiąca, czyli 24-ego listopada. Warto jednak podchodzić ostrożnie do znalezionych w sieci rabatów, a więc w niniejszej publikacji poznacie kilka sposobów na weryfikacje ich opłacalności.

Najniższa cena z ostatnich 30 dni

Tegoroczny Black Friday będzie nieco inny od analogicznych akcji z poprzednich lat. Unia Europejska podjęła bowiem decyzję o wprowadzeniu w życie dyrektywy Omnibus (obowiązującej od 1 stycznia 2023 roku), której fundamentalnym założeniem jest ochrona praw konsumentów. Ustawa ma na celu ograniczenie kreowania iluzorycznych promocji przez sprzedawców.

Wiele sklepów stosowało wcześniej praktyki polegające na sztucznym podnoszeniu cen produktów, a następnie obniżaniu ich i sprzedawaniu poszczególnych przedmiotów w ramach fałszywych promocji. W rzeczywistości kwota, którą konsument płacił za swoje zakupy mogła być równie wysoka co przed ogłoszeniem rabatu.

Omnibus wymusza na sprzedawcach umieszczanie informacji o najniższej cenie z ostatnich 30 dni przy każdym znajdującym się na promocji produkcie. Pierwszym krokiem w celu weryfikacji opłacalności zakupu podczas Black Friday, będzie więc zapoznanie się z tą informacją. Znajdziecie ją przy kwocie, którą obecnie trzeba zapłacić za interesujący was przedmiot (jak na znajdującym się powyżej zrzucie ekranu).

Historia cen produktu

Podejrzewam, że większa część sprzedawców (a w szczególności duże sklepy z elektroniką) planuje przeceny na swoje popularne produkty z dużym wyprzedzeniem. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby podwyższyć cenę konkretnego urządzenia na ponad 30 dni przed ogłoszeniem rabatu, a następnie ponownie obniżyć tę kwotę przy okazji iluzorycznej promocji.

Na szczęście w sieci można znaleźć kilka wyszukiwarek, które umożliwiają sprawdzenie historii cen konkretnego przedmiotu na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Taki okres czasu daje o wiele lepszy pogląd na realną wartość produktu oraz opłacalność promocji.

Do stron gromadzących tego typu informacje należą np.: Ceneo oraz Skąpiec. Na obu przytaczanych portalach znajdziecie porównywarki cen z wielu różnych sklepów oraz możliwość przejrzenia historii interesującego was przedmiotu. Wystarczy odnaleźć na stronie konkretny produkt, a następnie otworzyć zakładkę podpisaną jako historia cen (w przypadku Ceneo koniecznie będzie zalogowanie się na swoje konto).

iPhone 14 Pro MAX historia cen

Oferty innych sklepów

Kolejny krok wydaje się zdecydowanie najbardziej podstawowym, a więc być to może to właśnie od niego powinienem zacząć niniejszy tekst. Mowa bowiem o weryfikacji ceny tego samego produktu w wielu różnych sklepach. Ponownie warto więc w tym celu przejrzeć wyszukiwarki pokroju Skąpca oraz Ceneo, choć z całą pewnością opłaca się również zajrzeć na strony innych sprzedawców, którzy skupiają się na tej samej kategorii produktów, co poszukiwany przez nas przedmiot.

Dla części konsumentów dobrą opcją będzie również zweryfikowanie opłacalności promocji wśród społeczności interesującej się dziedziną, do której należy przeceniony przedmiot. Warto więc zajrzeć na grupki faceook’owe, czaty na Telegramie czy WhatsAppie, a być może nawet założyć wątek na Wykopie czy znaleźć aktywnie działający serwer na Discordzie.

Cena w dniu premiery

Na koniec pozostawiłem radę, która przyda się przede wszystkim w przypadku urządzeń, które trafiły do sprzedaży np. rok temu. W przypadku starszych produktów warto bowiem sprawdzić jak wyglądała ich cena podczas premiery. Weźmy tutaj dla przykładu jednego z zeszłorocznych smartwatchów Samsunga (model Watch 5 Pro), który w momencie pisania niniejszego artykułu kosztuje 2099 złotych w wersji oferującej łączność LTE.

Następnie wystarczy sprawdzić w Google cenę tego samego urządzenia zaraz po premierze (poprzez wpisanie dość oczywistej frazy, czyli np. Galaxy Watch 5 Pro cena w dniu premiery), aby dowiedzieć się, że ten sam zegarek kosztował wówczas 2349 złotych. Na tej podstawie możemy więc w jakimś stopniu określić, czy obecna cena urządzenia jest według nas adekwatna do jego wieku oraz możliwości zakupu nowszych wersji produktu. Niestety wymaga to również odrobiny wiedzy na temat zamawianego przedmiotu, ponieważ np. taki Galaxy Watch 5 Pro niczym nie odbiega od modelu Watch 6 Classic, który w teorii może być traktowany jako jego następca.