5G popędziło po nowym paśmie! Kto może korzystać z łącza nowej jakości i ile trzeba za to zapłacić?

Klienci polskich telefonii komórkowych w zasięgu sieci 5G? Nareszcie tak! Po zamknięciu aukcji uruchomienie łącza nowej jakości ogłosiło trzech z dostawców usługi. W jaki sposób można korzystać z internetu 5G i ile trzeba za ten przywilej zapłacić?

O obecności w naszym kraju technologii 5G mówiło się szeroko w 2020 roku, kiedy to testom poddawano pierwsze mające obsługiwać ją nadajniki. Słyszalne były wówczas głosy entuzjastów nowoczesnego rozwiązania, lecz nie brakło też takich, którzy obawiali się szkodliwego dla nich oddziaływania zintensyfikowanych fal. Jakkolwiek by jednak głośno nie lamentowano, aukcja na dostęp do licencjonowanych pasm 3600 MHz została w końcu zamknięta i od kilku dni klienci dwóch dostawców usług mobilnej telefonii komórkowej mogą już z najnowocześniejszego łącza korzystać. Czy rzeczywiście?

Kto może już korzystać z dobrodziejstw 5G?

Od 19 stycznia w zasięgu sieci 5G znaleźli się abonenci sieci T-Mobile oraz Orange. Po uzyskaniu pierwszych zezwoleń od Urzędu Komunikacji Elektronicznej uruchomiono kilka stacji bazowych Orange, między innymi w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Katowicach, Toruniu, Warszawie, Łodzi i Lublinie.

T-Mobile natomiast poinformowało o dostępności sieci 5G między innymi w Warszawie i jej okolicach, Łodzi, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, Płocku, Opolu, Toruniu, Bydgoszczy, Lublinie czy Koszalinie i Zakopanem. Co więcej, korzystający z usługi roamingu abonenci w Niemczech również mogą z tej technologii czerpać, wybierając jako operatora Telekom Deutschland. Podobnie rzecz ma się w Austrii, gdzie usługę zapewnia Magenta Telekom.

5g orange zasięg

Trzecim zainteresowanym dostarczaniem swoim klientom internetu w najwyższej jakości jest operator sieci Plus, który jak dotąd nie wystartował z eksploatacją częstotliwości 3,6 GHz. Jak informują jego przedstawiciele, abonenci sieci korzystają z szybkiego łącza już od dłuższego czasu, a nowo udostępnione pasmo ma nie tyle im dostęp do internetu nowej jakości zapewnić, ile pozwolić firmie na sukcesywne rozwijanie tej usługi.

5G dla wszystkich za darmo. Prawie.

Od kilku lat użytkownicy smartfonów mogą nabywać urządzenia opatrzone informacją o ich przystosowaniu do łączności 5G. Każdy, kto taki sprzęt posiada, będzie mógł cieszyć się prędkością przepływu danych w najwyższych standardach. Czy na pewno? Jak się okazuje, samo posiadanie przystosowanego do świeżo uruchomionej technologii nie wystarczy.

Aby móc połączyć się z oferowanym przez dostawców obsługujących 5G pasmem, niezbędne jest wykupienie odpowiedniego abonamentu, w którym dostęp do tej usługi będzie zapewniony. Co prawda wysokość opłat, na przykład dla klientów sieci Orange, właściwie nie różni się od tych obowiązujących wcześniej, jednak bez podpisania nowej umowy lub przedłużenia już tej obowiązującej i uaktualnienia do obecnie oferowanych planów, dostęp do wirtualnego raju zostanie im odmówiony.

Alternatywą dla zmiany planu taryfowego jest między innymi propozycja od Mobile Viking, który stworzył specjalną, odnawialną co miesiąc subskrypcję, w ramach której użytkownicy otrzymują dostęp do szybkiego łącza oraz, zależnie od wybranego planu, 60 lub 80 GB do wykorzystania.

Jeśli interesują Cię informacje na temat sieci 5G, możesz zapoznać się z naszym poprzednim artykułem.