YouTube: jak skasować historię oglądania? Jak usunąć komentarze?

Masz konto na YouTube i korzystasz z niego, ale od czasu do czasu chcesz usunąć historię przeglądanych filmów lub pozostawione komentarze? Podpowiadam, jak to zrobić.

YouTube – zarządzanie historią aktywności

Dlaczego można chcieć usunąć historię przeglądania klipów na YouTube? Choćby dlatego, że platforma ta należy do Google, ta zaś firma często podejrzewana jest o – łagodnie mówiąc – nieautoryzowane zbieranie danych o użytkownikach. Co prawda są to podejrzenia mocno przesadzone, ale faktem jest, że algorytm śledzi, jakie treści przeglądasz – w celu zaproponowania Ci podobnych. Działa to podobnie do reklam kontekstowych.

Na szczęście to samo Google udostępniło dla każdego narzędzia pozwalające zarówno na usunięcie całej historii oglądania, jak i tylko wybranych jej elementów. Ich wykorzystanie jest prosta i wygląda następująco:

  • zaloguj się na swoje konto YouTube;
  • kliknij na funkcję Historia po lewej stronie.
YouTube
  • zostanie wyświetlona historia przeglądania w formie listy z obejrzanymi klipami.
  • każdy z filmów wyświetlonych w historii możesz usunąć ręcznie – w tym celu najedź na niego i wybierz X.
YouTube

Jeśli chcesz usunąć od razu całość, spójrz na prawo – tam znajdują się trzy ważne opcje:

  • Wyczyść całą historię oglądania – całkowite wyczyszczenie historii oglądania na Twoim koncie;
  • Wstrzymaj historię oglądania – nie usuwa poprzednich aktywności, ale może utrudnić znalezienie obejrzanych już filmów, ponadto ograniczy liczbę rekomendacji nowych treści;
  • Zarządzaj całą historią – ten wybór otwiera Twoje konto Google, gdzie możesz przejrzeć całą historię swojej aktywności na YouTube oraz usuwać wybrane pozycje.
YouTube

YouTube – kasowanie swoich komentarzy

Jeśli chcesz usunąć – z tych czy innych powodów – zamieszczony na YouTube komentarz, wówczas przejdź do opcji Zarządzaj całą historią, a następnie kliknij na Interakcje po prawej stronie. Następnie wskaż Komentarze i odpowiedzi.

YouTube

Komentarze zostaną wyświetlone podobnie, jak historia przeglądania, w formie listy. Przy każdym znajduje się przycisk X, którym możesz usunąć wybrany. Niestety – opcji hurtowego usuwania komentarzy nie przewidziano.