MIUI 15 i Android 14 na smartfonach Xiaomi. Kiedy premiera? Co nowego wniesie aktualizacja?

Xiaomi jest jednym z topowych producentów smartfonów opartych na popularnym systemie Android. Urządzenia azjatyckiej marki wykorzystują nakładkę MIUI, która rozszerza ich użyteczność o sporo funkcjonalnych opcji. Mowa chociażby o takich aplikacjach jak Mi Pilot czy rozbudowane notatki, a więc prostych a jednocześnie przydatnych w codziennym użytkowaniu programach.

MIUI 15 i Android 14 – kiedy premiera na smartfonach Xiaomi?

Xiaomi 13

MIUI 15 będzie najnowszą odsłoną autorskiej nakładki na telefony od marki Xiaomi. Świeża wersja oprogramowania najprawdopodobniej trafi do pierwszych użytkowników w grudniu tego roku. Moje spekulacje są głównie oparte na dacie premiery poprzedniej wersji systemu, który zadebiutował wraz z pokazem flagowców z serii oznaczonej numerem 13. Miało to miejsce w grudniu, chociaż globalny pokaz Xiaomi 13 oraz MIUI 14 nastąpił kilka miesięcy później.

Niestety nie znamy jeszcze oficjalnej daty premiery sytemu Android 14, ale w tym wypadku także możemy wyciągnąć pewne wniosku na podstawie poprzednich działań marki Google. Rok temu nowa wersja oprogramowania pojawiła się w sierpniu, a dwa lata temu w październiku. Zakładam więc, że Android 14 trafi na pierwsze smartfony Xiaomi w trzecim kwartale tego roku.

Co nowego wniesie aktualizacja do MIUI 15?

Xiaomi Redmi Note 12

Najciekawszą zmianą, która może trafić na urządzenia azjatyckiej marki, będzie możliwość obsługi Ultra HDR. Funkcja ma pojawić się na smartfonach zaktualizowanych do sytemu Android 14 i pozwoli na przeglądanie oraz robienie zdjęć w zdecydowanie wyższej jakości. Nawet jeśli nie wykonujesz zbyt dużo fotografii na swoim telefonie marki Xiaomi, to i tak jest to opcja, która rozszerzy jego możliwości.

Kolejne istotne modyfikacje mają obejmować uszczelnienie systemu oraz poprawę bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. Najważniejsza zmiana umożliwi ograniczenie udostępniania danych aplikacjom zewnętrznym. Według wstępnych informacji ulepszony zostanie także projekt Material You, czyli funkcja Androida umożliwiająca rozbudowaną personalizację smartfonu.