Xiaomi 14 – kiedy premiera? Sprawdź specyfikację oraz potencjalną cenę flagowca

Xiaomi należy do najważniejszych graczy na rynku smartfonów. Jeszcze kilka lat temu marka kojarzona była w Polsce głównie z budżetowymi urządzeniami, które stanowiły atrakcyjną alternatywę dla tańszych flagowców. Obecnie jednak azjatycki producent wypuszcza do sprzedaży jedne z najbardziej topowych modeli. Czy Xiaomi 14 będzie stanowił godną konkurencję dla iPhone’a 15 oraz Samsunga Galaxy S24?

Jestem pewien, że tak. Już tegoroczny Xiaomi 13 jest smartfonem, który może bez wstydu stawać w szranki z najmocniejszymi urządzeniami konkurencji. Jego następca najprawdopodobniej będzie dostępny w czterech wersjach, wśród których znajdą się:

  • Xiaomi 14 Lite,
  • Xiaomi 14,
  • Xiaomi 14 Pro,
  • Xiaomi 14 Ultra.

Dostępność ostatniego z modeli pozostaje jednak zagadką, ponieważ azjatyccy producenci hamują wypuszczanie na europejski rynek niektórych topowych smartfonów. Co prawda Xiaomi 13 Ultra trafił do sprzedaży na Starym Kontynencie (niestety nie w Polsce), ale już jego poprzednik (Xiaomi 12S Ultra) nie. Podobnie z resztą ma się sytuacja z najmocniejszymi flagowcami innych chińskim marek takich jak OPPO (brak modelu Find X6 Pro w Europie) czy vivo (brak modelu X90 Pro+ w Europie).

Xiaomi 14 – Czego możemy się spodziewać po nowej odsłonie flagowca?

Najważniejszym elementem w specyfikacji nowego Xiaomi 14 będzie procesor Snapdragon 8 Gen 3. Jednostka nie została jeszcze oficjalnie zaprezentowana, ale stanie się następcą udanego Snapdragona 8 Gen 2. Spodziewam się jednak, że flagowiec popularnej marki nie będzie jedynym topowym modelem opartym na tym chipsecie, ponieważ w tym roku niemalże każdy droższy flagowiec używał procesora marki Qualcomm. Z wstępnych przecieków wiemy również, że urządzenie zaoferuje minimum 8 GB pamięci RAM oraz 256 GB miejsca na pliki.

Pod względem baterii oraz mocy ładowania obejdzie się bez zaskoczeń. Flagowiec ma otrzymać ogniwo o pojemności 5000 mAh (4860 mAh w mniejszym wariancie), w którym energię uzupełnimy przewodem o mocy 90 lub 120 W (zależnie od modelu). Pozytywną informacją jest również obecność ładowania bezprzewodowego o mocy 50 W. Zdecydowanie ciekawiej zapowiada się natomiast zestaw aparatów, wśród których najprawdopodobniej znajdzie się teleobiektyw peryskopowy z zoomem optycznym.

Wstępne przecieku sugerują również, że Xiaomi 14 Pro otrzyma kamerę główną o rozdzielczości 50 Mpix, której najważniejszym elementem będzie zmienna przesłona. Już podczas testów modelu oznaczonego numerem „13” byłem pewien, że jest to jeden z najlepszych smartfonów do zdjęć na rynku (porównywałem go m.in. do Galaxy S23). Tym czasem wygląda na to, że jego następca pójdzie o krok dalej, a poprzeczka w segmencie smartfonowej fotografii wyląduje jeszcze wyżej.

Kiedy premiera Xiaomi 14?

Datę premiery Xiaomi 14 można rozpatrywać w dwóch kategoriach. Azjatyccy producenci zazwyczaj przygotowują bowiem dwa debiuty swoich najważniejszych urządzeń – pierwszy z nich obejmuje ich rodzinny rynek, a drugi globalną dystrybucję. Dokładnie tak było w przypadku Xiaomi 13, który najpierw pojawił się w Chinach (grudzień 2022 roku), a dopiero później trafił do sprzedaży w Europie (26 luty 2023 roku).

Xiaomi 12 również miał swoją premierę polską premierę w pierwszym kwartale (marzec 2022 roku), a więc jeśli marka zdecyduje się kontynuować swój cykl wydawniczy to kolejną odsłonę flagowca powinniśmy zobaczyć w Europie w przeciągu kilku pierwszych miesięcy 2024 roku. Ma to z resztą sporo sensu, ponieważ wtedy nowy Xiaomi 14 będzie stanowił alternatywę dla Samsunga Galaxy S24 (który pojawi się prawdopodobnie w styczniu lub lutym). Wstępne przecieki sugerują, że premiera Xiaomi 14 w Chinach może odbyć się już w listopadzie.

Ile może kosztować Xiaomi 14?

Xiaomi 13

Ostateczna data premiery pozostaje zagadką, jednak nie tak wielką jak jego cena. Badając kwoty w jakich debiutowały ostatnie odsłony flagowca możemy zauważyć spore zmiany na przestrzeni lat 2021 (Xiaomi 11) – 2023 (Xiaomi 13).

  • Xiaomi Mi 11 (256 GB) | Cena w dniu premiery: 3699 zł
  • Xiaomi 12 (256 GB) | Cena w dniu premiery: 3999 zł
  • Xiaomi 12 Pro (256 GB) | Cena w dniu premiery: 5199 zł
  • Xiaomi 13 (256 GB) | Cena w dniu premiery: 4799 zł
  • Xiaomi 13 Pro (256 GB) | Cena w dniu premiery: 6299 zł

Mam szczerą nadzieję, że przy premierze przyszłorocznego modelu nie będziemy musieli mierzyć się z kolejną ogromną podwyżką.