One UI 6.0 oraz Android 14 na smartfonach Galaxy – oto lista modeli, które nie otrzymają aktualizacji

Samsung gwarantuje użytkownikom swoich tegorocznych flagowców aż 4 duże aktualizacje do kolejnej wersji systemu One UI 6.0. Nową politykę, dotyczącą przedłużenia wsparcia dla niektórych modeli, koreański producent ogłosił w 2022 roku. Jej beneficjentami są nie tylko aktualne i niektóre starsze topowe urządzenia (np. zarówno seria Galaxy S22, jak i seria Galaxy S21), ale i część smartfonów należących do średniej półki cenowej (np. wydany w tym roku Galaxy A54).

Sam od lat używam telefonów Samsunga, ale niestety mój ulubiony Galaxy S10 Plus utracił wsparcie do kolejnych wersji systemu już w zeszłym roku. Nadal otrzymuję więc pojedyncze poprawki bezpieczeństwa i łatki poprawiające działanie urządzenia, ale z całą pewnością nie mogę liczyć na kolejną wersję oprogramowania One UI 6.0. Podobny los czeka wiele starszych modeli koreańskiej marki, a ich pełną listę znajdziecie poniżej.

One UI 6.0 oraz Android 14 – te smartfony nie otrzymają aktualizacji

Plecki smartfonu Samsung Galaxy A34

Nowa wersja oprogramowania oraz nakładki systemowej Samsunga pojawiła się już na pierwszych smartfonach z serii Galaxy (tegoroczne flagowce z dopiskiem S23). Poniżej znajdziecie jednak listę modeli, które w najbliższym czasie czeka podobny los do mojego Galaxy S10 Plusa. Urządzenia te nie zostaną zaktualizowane do Androida 14 i nie otrzymają dostępu do nakładki One UI 6.0. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli jesteś użytkownikiem jednego z poniższych telefonów, to nadal możesz liczyć na pojedyncze poprawki bezpieczeństwa.

 • Galaxy S10 Lite
 • Galaxy S20 FE
 • Galaxy S20, Galaxy S20 Plus oraz Galaxy S20 Ultra
 • Galaxy Note 10 Lite
 • Galaxy Note 20 oraz Galaxy Note 20 Ultra
 • Galaxy Z Flip
 • Galaxy Z Fold 2
 • Galaxy A22
 • Galaxy A32
 • Galaxy A51
 • Galaxy A71

Oczywiście urządzenia, które są starsze niż modele na powyższej liście, również nie mogą liczyć na dostęp do Androida 14. Powstaje jednak pytanie – czy koniec wsparcia aktualizacjami dla mojego smartfonu to najwyższy czas na rozglądnięcie się za nowym modelem? Szczerze mówiąc – tylko w przypadku części użytkowników.

One UI 6.0 – czy brak aktualizacji przekreśla starsze modele Samsunga?

Galaxy S23

Wydaje mi się, że największy problem będą mieli w tym przypadku aktualni właściciele Samsunga Galaxy S20 FE, ponieważ to nadal naprawdę genialny smartfon w swojej półce cenowej i nie będzie łatwo znaleźć dla niego zastępcy bez wydawania wyraźnie większych pieniędzy. To jednak zdecydowanie nie jest konieczne, zarówno w przypadku tego urządzenia, jak i wielu innych smartfonów.

Mój Galaxy S10 Plus zatrzymał się na Androidzie 12 oraz nakładce One UI 4.1 – czy w praktyce koniec wsparcia aktualizacjami zmienił komfort korzystania ze smartfonu? Ani trochę. Co więcej, zmian w zeszłorocznej odsłonie systemu było na tyle mało, że prawdopodobnie część użytkowników nawet nie zwróciła na nie szczególnej uwagi. Żałuję jedynie, że nie mam w swoim modelu zbyt szerokich możliwości konfigurowania ekranu blokady, które pojawiły się wraz z premierą One UI 5.0.

Decyzja o zmianie telefonu ze względu na brak kolejnych aktualizacji wydaje się więc raczej subiektywnym podejściem użytkownika niż całkowitą koniecznością. O wiele lepszym pomysłem będzie rozważenie zakupu nowego smartfonu w momencie, gdy wiemy, że nasze urządzenie nie otrzyma więcej łatek bezpieczeństwa i jednocześnie stanie się bardziej podatne na ewentualne ataki cyberprzestępców. W innym przypadku komfort korzystania ze smartfonu nie powinien ulec żadnym wielkim zmianom.