Predator Triton 17 X – laptop mocniejszy od niejednego PC w końcu dostępny w sklepach!

Długo przyszło nam czekać na dostępność, zapowiedzianego podczas kwietniowej konferencji Next@Acer, laptopa Predator Triton 17 X. Ten w końcu trafił na sklepowe półki. Przypominany czy charakteryzuje się najmocniejszy laptop serii Predator Acera. Czy jest to sprzęt, którym zainteresują się tylko najbardziej wymagający gracze? 

Potężny Predator Triton 17 X: Acer wkracza na szczyt świata gamingu

Predator Triton 17 X to najnowszy laptop gamingowy od Acera. Został wyposażony w najnowocześniejsze i najszybsze podzespoły i rozwiązania technologiczne dostępne na rynku. Jego sercem jest procesor Intel Core i9-13900HX 13. generacji, który oferuje 24 rdzenie i 32 wątki. Maksymalne taktowanie tej jednostki może wynosić nawet do 5,4 GHz! Jest to najmocniejszy procesor mobilny na rynku, który zapewnia doskonałą wydajność w grach i innych wymagających zadaniach.

W przypadku karty graficznej Acer postawił na flagową konstrukcję od NVIDII. Tak, Predator Triton 17 X został wyposażony w mobilnego GeForce RTX 4090. Dzięki temu laptop jest w stanie uruchomić najnowsze gry nawet w rozdzielczości 4K z wysokimi ustawieniami graficznymi.

ACER Predator Triton 17 X - intel nvidia

By zapewnić jak najlepsze wrażenia z rozgrywki, Acer postawił na zastosowanie 17-calowy wyświetlacza WQXGA (2560×1600) wykorzystującego technologię mini LED. Rozwiązanie to zapewnia lepszą kontrolę nad strefowym przyciemnieniem ekranu (1024 stref) co przekłada się na wysoki kontrast i naturalną czerń. Ten imponujący ekran może pochwalić się częstotliwością odświeżania obrazu 250 Hz. Dodatkowo szczytowa jasność wyświetlacza wynosi 1000 nitów. Dzięki temu możemy być pewni wysokiej jakości nawet podczas wyświetlania treści HDR co potwierdza certyfikat DISPLAYHDR 1000. Jest to jeden z najlepszych wyświetlaczy w laptopach gamingowych.

Topowa konfiguracja może zostać wyposażona w aż 64 GB pamięci RAM. Acer stawia na szybkie kości DDR5 pracujące z częstotliwością efektywną 5600 MHz. Nie musimy się też przejmować ilością dostępnego miejsca na dysku twardym, dostępne są wersje wyposażone w 4 TB pamięci pracujące w RAID 0, co zapewne pozytywnie wpłynie na czas wczytywania gier bądź programów. W przypadku połączenie z internetem możemy liczyć na kartę Wi-Fi zgodną ze standardem Wi-Fi 6E bazującą na najnowszym układzie produkcji Intela – Killer AX1690i. Nie mogło również zabraknąć wsparcia dla technologii Thunderbolt 4.

Stylowa obudowa oraz wydajne chłodzenie

Predator Triton 17 X (PTX17-71) to połączenie minimalistycznego wzornictwa oraz najnowszych technologii. Dzięki temu jest to propozycja nie tylko dla zapalonych graczy, ale i profesjonalistów. Dzięki tak mocnej specyfikacji nie ma wątpliwości, że laptop jest w stanie poradzić sobie z wymagającymi grami z segmentu AAA i zasobożernymi aplikacjami. Nie musicie obawiać się też krzykliwej obudowy, Ta jest bardzo stonowana i charakteryzuje się eleganckim wyglądem. Została wykonana ze stopów aluminium i magnezu, a jej grubość to zaledwie 2,5 cm. Było to możliwe dzięki zastosowaniu procesów obróbki wykorzystujących wieloosiowe frezarki CNC.

Mimo nie wielkich wymiarów obudowy udało się w niej umieścić aż sześć głośników. Oznacza to, że laptop jest kompatybilny z systemem dźwięku przestrzennego DTS:X Ultra, który zapewni fantastyczną jakość w każdej sytuacji. Nie mogło też zabraknąć klawiatury posiadającej indywidualne podświetlenie RGB dla każdego klawisza. Znajdziemy też na niej dedykowany przycisk włączający oprogramowanie aplikacji Predator Sense, odpowiedzialnej za pełną kontrolę nad posiadanym sprzętem. 

Zastosowanie tak mocnych komponentów wewnątrz laptopa Predator Triton 17 X wymusiło na inżynierach Acera zastosowanie unikalnych rozwiązań w celu uzyskania najwyższej wydajności. Mowa tutaj o znanej już z innych urządzeń tego tajwańskiego producenta technologii Vortex Flow, która doczekała się nowej iteracji. Klasyczny radiator wyposażony w rurki cieplne zastąpiono, na ogromną komorę parową. Ta odbiera ciepło nie tylko z rdzeni procesora czy karty graficzne, ale również z modułów pamięci GPU czy czy komponentów sekcji zasilania.

Zamiast standardowych dwóch, Predator Triton 17 X został wyposażony w trzy wentylatory 3D AeroBlade. Dzięki temu uzyskano o 10% wyższy przepływ powietrza wewnątrz urządzenia, w porównaniu z poprzednią wersją. Acer zrezygnował też z klasycznych termopadów, decydując się na specjalną piankę termiczną. Rozwiązanie zapewniające nie tylko lepszą przewodność cieplną, ale lepszy kontakt na całej powierzchni chłodzenia. Oczywiście na procesorze zastosowano ciekły metal.

Dostępność i cena

Niestety tak mocna konfiguracja odbiła się na cenie urządzenia, która wynosi 21999 zł. Laptop jest już dostępny w Media Expert oraz w oficjalnym sklepie Acer. Pamiętajmy, jednak że mówimy o konstrukcji, która nie tylko jest mobilna, ale zapewnia większą wydajność niż nie jeden desktop.