Najlepszy telewizor do sportu – o tym musisz wiedzieć przed zakupem

Jesteś fanem piłki nożnej, siatkówki, tenisa, boksu czy innej dyscypliny i zastanawiasz się, jaki telewizor kupić? Poniżej opowiem ci, czym powinien charakteryzować się najlepszy telewizor do sportu.

Kupując nowy telewizor, warto zastanowić się wcześniej, na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę. Jest to ważne przede wszystkim w sytuacji, kiedy urządzenia potrzebujesz do konkretnych zastosowań. Przykładowo, rzadko lub w ogóle nie grasz w gry, jednak jesteś fanem sportu i to właśnie rozgrywki swojej ulubionej dyscypliny oglądasz najczęściej? Na pewno chcesz, aby móc cieszyć się rozrywką w najwyższej możliwej jakości. Przygotowałem krótki poradnik na temat elementów, na które szczególnie powinieneś zwrócić uwagę, jeśli twoim celem jest najlepszy telewizor do sportu.

Rozmiar ekranu

Pierwszą rzeczą podczas kupna nowego telewizora, nad jaką powinieneś się zastanowić, jest rozmiar ekranu. To od wielkości pomieszczenia oraz twoich własnych preferencji powinno zależeć, na jaki się zdecydujesz. W większości przypadków konkretne serie telewizorów oferowane są w różnych wielkościach, więc nie będzie to stanowiło przeszkody przy wyborze innych parametrów. Najpopularniejszymi aktualnie rozmiarami telewizorów są modele 55 i 65 calowe. Coraz częściej spotyka się większe jednostki, nawet te o wielkości 98 cali, jednak zdecydowanie te mniejsze są w zupełności wystarczające do standardowych salonów. Jeśli mówimy o rozmiarach 55 czy 65 cali, siedząc w odległości około 2 metrów od ekranu, będziesz w stanie objąć wzrokiem cały ekran, co np. w przypadku oglądania meczu piłki nożnej jest niezwykle istotne.

Rozdzielczość 4K (fot. TCL)

Rozdzielczość

Tutaj odpowiedź może być tylko jedna. W obecnych czasach nie ma najmniejszego sensu kupowania telewizora do sportu, który nie wyświetla obrazu w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. 4K to aktualnie standard, którego absolutnie powinieneś się trzymać. Coraz więcej nadawców decyduje się na nadawanie transmisji właśnie w tej jakości. Dzięki temu, że kupisz telewizor 4K, możesz mieć pewność, że ulubione dyscypliny obejrzysz w doskonałej jakości, gdzie wszystko będzie ostre i dobrze widoczne.

Częstotliwość odświeżania

Kiedy mówimy o częstotliwości odświeżania w przypadku najlepszych telewizorów do oglądania sportu, właściwym wydaje się być powiedzenie, że im więcej, tym lepiej. Częstotliwość odświeżania wyrażana jest w hercach (Hz) i oznacza, ile razy w ciągu sekundy ekran jest w stanie wyświetlić nowy obraz. Najlepszym wyborem będą modele oferujące częstotliwość odświeżania na poziomie 100 / 120 Hz. Wbrew pozorom takich urządzeń na rynku jest coraz więcej i niekoniecznie ich cena musi być wysoka, tak jak było to jeszcze kilka lat temu. Najtańsze telewizory z odświeżaniem 120 Hz i więcej, można kupić już poniżej 3000 zł.

Częstotliwość odświeżania

Technologie poprawiające jakość obrazu

Standardem w przypadku zdecydowanej większości nowych telewizorów są także technologie i tryby poprawiające jakość obrazu. Mowa tutaj m.in. o HDR, czyli skrót od angielskiego High Dynamic Range. W prostych słowach można powiedzieć, że jest to obraz o dużej różnicy pomiędzy jasnymi i ciemnymi tonami. Dzięki temu kolory są żywsze i o wiele lepiej odwzorowane. Jednym ze standardów HDR jest Dolby Vision, czyli technologia bardziej zaawansowana niż HDR i HDR10. Dzięki niej możemy liczyć na jeszcze lepsze wrażenia wizualne.

Standardy HDR

LED, OLED czy QLED?

Wybierając najlepszy telewizor do sportu warto wybierać pomiędzy technologią QLED i OLED. Obie z nich zapewniają bardzo dobre wrażenia z oglądania, wyraźny obraz, wierne odwzorowanie kolorów i głęboką czerń. Technologia OLED sprawdza się pod tym kątem nieco lepiej, jednak w tym przypadku musimy liczyć się z wyższą ceną telewizora. Jeśli chcesz zmieścić się w nieco mniejszym budżecie, wybierz telewizor QLED. Kiedy możesz zainwestować większą ilość pieniędzy, OLED będzie lepszym wyborem.

Technologia QLED

Dźwięk

W przypadku telewizorów do oglądania sportu niezwykle ważny jest także dźwięk. Kupując telewizor z dobrym systemem audio, będziemy mogli poczuć się tak, jakbyśmy byli w samym środku akcji. Szczególnie dobrze sprawdza się dobry system dźwięku przestrzennego.

Czy system smart jest ważny?

Mogłoby się wydawać, że system smart nie jest ważnym elementem dobrego telewizora do sportu. Nic bardziej mylnego. Dobre systemy smart, takie jak np. Tizen od Samsunga, Google TV czy Android TV oferują mnóstwo dodatkowych aplikacji i treści dla fanów sportu. Nie będzie nadużyciem jeśli powiem, że praktycznie ciężko jest znaleźć dyscyplinę, która nie posiada dedykowanej aplikacji w telewizorach z systemem smart.