Najlepsze zestawy komputerowe – grudzień 2023

Grudzień to miesiąc, który od zawsze kojarzony jest z większymi zakupami. To przecież w tym czasie kupujemy prezenty dla znajomych, rodziny, a czasem i dla siebie. Jednak czy po licznych czarnopiątkowych promocjach możemy liczyć, na kolejne świetne oferty? Nie zapominajmy, że dalej zmagamy z wysoką inflacją, co może skutecznie ostudzić nasz zapał zakupowy. A może jest to właśnie najlepszy moment na złożenie nowego PC? Jak zwykle na początku miesiąca przygotowaliśmy kilka zestawów, które ułatwią Wam wybór oraz podpowiedzą, na co zwrócić uwagę. 

Sytuacja na rynku – listopad 2023

Czarnopiątkowy szał zakupowy minął, a większość cen niestety, wróciła już na swój standardowy poziom. Podobnie jak w ubiegłym miesiącu, także i w tym nie zauważymy większych zmian w cenach kluczowych podzespołów. Podobnie jak w poprzednim miesiącu, chcąc zakupić nowy komputer taniej, zmuszeni poniekąd jesteśmy do “polowania” na promocje. 

Zacznijmy standardowo od posumowania ubiegłego miesiąca. Zgodnie z oczekiwaniami w listopadzie nie doczekaliśmy się żadnej premiery nowego sprzętu. Wszystko wskazuje, że te dopiero nastąpią po targach CES, czyli już w nowym roku. Co prawda nastąpiła mała zmiana w polityce AMD. Dotyczy ona karty Radeon RX 7900 GRE, który to wcześniej był oferowany wyłącznie w zestawach przygotowanych przez wybranych partnerów OEM i wyselekcjonowanych sprzedawców. 

RX 7900 GRE dostępne modele fot. AMD

Obecnie czerwoni zdecydowali się odblokować sprzedaż na naszym kontynencie i konstrukcję te w końcu trafiają na półki sklepowe. Można powiedzieć, że nowa karta jest kolejnym konkurentem dla RTX 4070. I o ile wydajnościowo Radeon wypada lepiej, to niestety pod względem energooszczędności zwycięzcę mamy raczej pewnego. Dodatkowo GeForce wciąż może być wydajniejszy w tytułach obsługujących Ray Tracing. Niestety AMD dalej nie odrobiło lekcji i wciąż implementacja gier obsługujących FSR 3, nie została rozszerzona. A przecież konkurencja nie śpi i NVIDIA co chwila informuje o kolejnych tytułach obsługujących DLSS 3 z generatorem klatek.

Niestety, w sklepach możemy też zaobserwować braki najwydajniejszych konstrukcji zielonych. Mowa oczywiście o RTX 4090, ale i tańsze egzemplarze RTX 4080 znikają szybko ze sklepowych półek. Powód jest prozaiczny NVIDIA, chce zdarzyć przed wdrożeniem sankcji zakazujących eksportu najwydajniejszych kart GeForce Ada Lovelace do Chiń. Konstrukcje te świetnie radzą sobie ze szkoleniem AI. Musimy pamiętać, że amerykański rząd już wcześniej zakazał “zielonym” dostarczania do Państwa Środka dedykowanych układów, które mogą zostać wykorzystane w centrach szkoleniowych sztucznej inteligencji.

Nie ma zatem co się dziwić, że zaradni Chińczycy przerzucili się na gamingowe konstrukcje. Sytuacja jest na tyle poważna, że gamingowe GeForce pozbawiane są rozbudowanych systemów chłodzeń, a w ich miejsce instaluje się standardowy radiator typu „blower”, z jednym wentylatorem. Dzięki temu jest możliwa instalacja większej ilości GPU w dedykowanych serwerowych obudowach. Dodatkowo przeglądając oferty na chińskich portalach jak AliExpress możemy natrafić na konstrukcje, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego. Mowa tutaj np. o 20 GB RTX 3080 czy RX 580 z 16 GB pamięci. Można podejrzewać, że oferty na te karty niedługo pojawia się i na naszym rodzinnym Allegro. Radziłbym jednak na nie uważać. Często wymagają specjalnie modowanych sterowników, a nigdy nie wiadomo czy te nie zostały zainfekowane jakiś złośliwym oprogramowaniem. 

Jak już wspominałem, w grudniu nie czekają nas żadne spektakularne premiery sprzętowe. No, chyba że mowa o nowych mobilnych układach. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Intel zaprezentuje w połowie miesiące jednostki Core Ultra. Te będą bazować na mobilnej architekturze Meteor Lake, której nie mieliśmy okazji zobaczyć w przypadku komputerów stacjonarnych. Z chęcią się przekonam czy to naprawdę aż taka rewolucja, jaką zapowiadają niebiescy.

Dobór zestawów

Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji w różnych przedziałach cenowych, które zostały tak dobre, by odzwierciedlić realne różnice w wydajności poszczególnych konfiguracji. Dodatkowo postanowiliśmy dodać alternatywne karty graficzne przy każdej konfiguracji. Pozwoli Wam to w łatwy sposób dopasować prezentowany zestaw do Waszego budżetu. Szukając najlepszych promocji na GPU, sprowadźcie nasze zestawienie.

Należy też pamiętać, że ceny zestawów nie obejmują systemu operacyjnego, cen transportu i montażu. Ten ostatni jest możliwy w większości dużych sklepów – jeżeli zdecydujemy się na zakup całości elementów.  

Jeśli jednak jesteście w stanie poradzić sobie z samodzielnym montażem nowego PC, możecie zaoszczędzić nawet i kilkaset złotych wybierając najtańsze oferty. Z tego względu postanowiliśmy zaprezentować produkty dostępne w trzech popularnych sklepach takich jak: Komputronik, Sferis oraz MediaExpert. Mając możliwość udostępnienia Wam trzech linków, niwelujemy możliwość wystąpienia sytuacji, gdzie produkt przestaje być dostępny w jednym z punktów sprzedaży. 

Grudzień 2023 -zestaw do 2000 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~1709,85

Zaczynamy dość nietypowo. Pierwszym, najtańszym proponowanym zestawem jest konfiguracja korzystająca z zintegrowanej karty graficznej. Jednak układ Vega występujący w sześciordzeniowy procesorze AMD Ryzen 5 5600G pozwala na płynną rozgrywkę nawet w nowe tytuły. Co prawda nie możemy liczyć na wysokie ustawienia graficzne, czy opcje śledzenia promieni, jednak czy ktokolwiek oczekuje tego od komputera za niecałe 2 000 złotych? 

Procesor Ryzen 5600G

Zestaw został tak przygotowany, by w przyszłości bez problemu dołożyć do niego dedykowaną kartę graficzną pokroju RTX 3060 czy nawet taniego RX 6600. Nie musimy obawiać się w tym przypadku o zbyt słaby zasilacz, ponieważ za dostarczenie energii odpowiada wielokrotnie sprawdzona jednostka od Gigabyte o mocy 450 Watów i posiadający certyfikat 80 Plus Bronze. Całość została zamknięta w przewiewnej i taniej obudowie AEROCOOL PGS CS107, posiadającej aż trzy wentylatory domyślnie zainstalowane. Domyślna konfiguracja posiada 16 GB pamięci DDR4 oraz 1 TB dysk NVMe

Grudzień 2023 – zestaw do 2000 zł – Intel

Najniższa cena zestawu ~1992,82

Najtańszy zestaw bazujący na procesorze Intela wykorzystuje, bardzo popularny procesor Core i3-12100F. Ta czterordzeniowa jednostka świetnie radzi sobie z grami. W parze z 16 GB pamięci RAM stanowi solidną bazę do przyszłej rozbudowy zestawu o choćby wydajniejszy układ graficzny. 

Chcąc zmieścić się w założonym budżecie, poniekąd zmuszeni byliśmy skorzystać z leciwego już GeForca GT 1030. Jeśli jednak dysponujecie niewiele większym budżetem, naszym zdaniem warto od razu zdecydować się na wymianę tej karty graficznej. Nawet GTX 1050 Ti zapewni zauważalnie lepszą wydajność, choć radzilibyśmy swoją uwagę kierować w stronę nowszych jednostek takich jak GTX 1650, którego nawet kupimy taniej czy RX 6600

Pozostałe komponenty pozostały bez zmian w stosunku do pierwszej konfiguracji. Dalej stawiamy na 1 TB dysk od WD, zasilacz Gigabyte czy obudowę AEROCOOL.

Grudzień 2023 -zestaw do 3000 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~2851,96

Jakby ktoś jeszcze na początku tego roku powiedział mi, że za trzy tysiące złotych będzie można złożyć tak wydajny komputer do gier, to raczej bym nie uwierzył. Sześciordzeniowy procesor, mocna płyta główna na chipsecie B550, 16 GB pamięci RAM i Radeon RX 6600. Potrzebujecie czegoś więcej?

Konfiguracja ta bez problemu pozwoli odpalić wszystkie najnowsze tytuły, na dość wysokich ustawieniach graficznych. Jeżeli jednak zależałoby wam na opcjach śledzenia promieni to od razu radziłbym wymianę karty graficznej na RTX 3060, który to w tym przypadku będzie zauważalnie wydajniejszy. Wszystko zostało zamknięte w ładnej i dobrze wentylowanej obudowie KRUX Vako.

Grudzień 2023 -zestaw do 3000 zł – INTEL

Najniższa cena zestawu ~2801,92

Alternatywna konfiguracja, która wykorzystuje również sześciordzeniowy procesor, tym razem produkcji IntelaCore i5-12400F. Ta zmiana wymusiła na nas dobór nowej płyty głównej. Postawiliśmy na rozwiązanie od Gigabyte. B760M DS3H to wysoko oceniana budżetowa jednostka, która bez problemu poradzi sobie nawet z mocniejszymi procesorami, jeżeli chcielibyśmy w przyszłości rozbudować nasz zestaw. Posiada cztery sloty na pamięć RAM w standardzie DDR4, dwa dla dysków M2 czy 4 porty SATA. Pozostałe elementy komputera nie różnią się od tego co już dobieraliśmy w poprzednich zestawach. 

Grudzień 2023 -zestaw do 4500 zł – INTEL

Najniższa cena zestawu ~4091,48

Wyższy budżet pozwolił zaszaleć z konfiguracją. W tym przypadku postawiliśmy na nowy 10 rdzeniowy procesor od Intela. Jednostka Core i5-13400F, korzysta z hybrydowej konstrukcji, do naszej dyspozycji jest 6 wydajnych rdzeni Raptor Cove, oraz cztery dodatkowe Gracemont, mogące pochwalić się wysoką sprawnością energetyczną.  

Procesor Intel Core i5-13400F

W przypadku płyty głównej raz jeszcze stawiamy na pełnowymiarową konstrukcję ATX od Gigabyte – model B760 DS3H. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe złącze M.2 dla dysków NVMe oraz wydajniejszą i lepiej chłodzoną sekcję zasilania. Dodatkowo nie musimy przejmować się koniecznością aktualizacji BIOS, by ten obsługiwał procesory 13 generacji. 

Największą zmianą, która wpływa na wydajność w grach, jest zastosowana karta graficzna. Postawiliśmy na Radeona RX 6700 XT, który to obecnie jest dostępny w rewelacyjnej cenie. Karta ta może stanowić świetną alternatywę nawet dla RTX 3070, z racji na dużo niższą cenę. Nawet debiutujący niedawno RTX 4060 będzie mniej wydajny i droższy od rozwiązania AMD. Konstrukcje NVIDII polecamy użytkownikom, którym zależy na opcjach śledzenia promieni.

Zastosowanie mocniejszej karty graficznej wymusił na nas, zmianę zasilacza. Nasz wybór padł w stronę rozwiązania od Endorfy (dawne SIlentiumPC). Model Vero L5 dysponuje mocą 600 W oraz posiada certyfikat 85+ Bronze.

Grudzień 2023 -zestaw do 4500 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~4284,65

Ta alternatywna konfiguracja, jest również dobrym przykładem, w jaki sposób można rozbudować proponowany wcześniej zestaw w cenie 3000 zł. Dalej wykorzystujemy płytę główną od Gigabyte B550 AORUS ELITE, która w tym przedziale cenowym jest bezkonkurencyjna.

Gigabyte B550 AORUS ELITE

Zmianie jednak uległ procesor, jak i karta graficzna. Ryzen 7 5800X to wydajna ośmiordzeniowa jednostka wykorzystująca architekturę ZEN3. Pozostałe komponenty są identyczne z wcześniej propionowym zestawem. Radeon RX6700, 16 GB pamięci RAM, szybki dysk NVMe PCie 4.0 o pojemności 1 TB od Kingstona.

Grudzień 2023 -zestaw do 7000 zł – AMD

Najniższa cena zestawu ~6628,15

Dokładając kolejne 2000 zł do budżetu, dalej możemy liczyć na znaczący przyrost mocy. Proponowany zestaw wykorzystuje najwydajniejszy procesor do gier na platformę AM4- Ryzen 7 5800X3D. Jednostka ta posiada powiększoną pamięć cache trzeciego poziomu, przez co bez problemu dorównuje, a często nawet przegania dużo droższe i nowsze jednostki. Po raz kolejny zdecydowaliśmy się na zmianę zasilacza. Tym razem na 850 Watowy model Supremo FM5 od Endophy. Tak mocna jednostka pozwoli na bezproblemowe podłączanie nawet najmocniejszych kart graficznych.  

Ryzen 7 5800X3D

Postanowiliśmy zaproponować zestaw wyposażony w kartę od NVIDII. Swoją uwagę skierowaliśmy na RTX 4070. Szukając jednak alternatyw, to polując na promocje, w tej cenie bez problemu powinniśmy znaleźć nawet RX 6950 XT. Obie te karty mogą stanowić dobrą alternatywę dla siebie, co udowodniłem w osobnym artykule. Licząc jednak na płynną rozgrywkę w rozdzielczości 1440p z włączonym śledzeniem promieni, warto swoją uwagę skierować w stronę rozwiązania od zielonych. Kolejnymi modelami, kartami warto wziąć pod uwagę to również konstrukcje od AMD:

Grudzień 2023 -zestaw do 7500 zł – Intel

Najniższa cena zestawu ~6859,07

Ostatni proponowany przez nas zestaw, wykorzystuje nową jednostkę Intela Core i5- 14600KF. Ten hybrydowy procesor obsługujący do dwudziestu wątków i posiadający do tego aż czternaście rdzeni (6C+8c), zapewni najwyższy poziom wydajności w grach, nawet gdy sparujemy go z najmocniejszymi kartami graficznymi. 

W przypadku płyty głównej postawiliśmy po raz kolejny na konstrukcję od Gigabyte. Z790 D4 to podstawowa jednostka obsługująca pamięć DDR4. Dodatkowo model ten może pochwalić się trzema gniazdami M.2, sześcioma złączami SATA czy 2,5 Gbit LAN’em. Dzięki obecności układu Z790 na płycie głównej możemy pokusić się o podkręcenie układu Intela.

Obecnie ceny podzespołów komputerowych są najniższe od dłuższego okresu. Z tego względu, jeżeli wciąż wahasz się, czy zakupić komputer, lepiej nie odkładaj decyzji na później, gdyż może się okazać, że więcej na tym stracisz, niż zyskasz.  

Nowego poradnika zakupowego możecie się spodziewać już na początku następnego miesiąca

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nasze opinie.