Antywirus na telefon – sprawdź, jakie są najlepsze programy do ochrony danych na Twoim smartfonie

W obecnych czasach smartfony stanowią podręczną bazę danych, gromadzącą informacje na temat naszych znajomych, kontaktów, korespondencji, zdjęć czy haseł do poszczególnych aplikacji. Nic więc dziwnego, że urządzenia mobilne często są obierane jako cele ataków ze strony cyberprzestępców.

Jestem pewien, że znaczna część czytelników, która trafiła na niniejszy artykuł, ma pełną świadomość tego, że ochrona danych powinna stanowić istotną kwestię w życiu każdego z nas. Założę się jednak, że tylko część z nich posiada program antywirusowy na swoim smartfonie lub jakiekolwiek zewnętrzne aplikacje dodatkowo zabezpieczające telefon.

Zazwyczaj zdajemy się w tej kwestii na działania ze strony producentów urządzeń mobilnych, którzy z pewnością pracują nad regularną poprawą szczelności systemów na ich smartfonach. Mimo to zdecydowanie warto poświęcić chwilę czasu, aby poznać kilka użytecznych programów, które dodatkowo poprawią bezpieczeństwo danych zgromadzonych na naszych telefonach.

Kompleksowa ochrona od marki Norton

Marka Norton jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów oprogramowania antywirusowego na świecie. Na stronie firmy znajdziemy ofertę dla urządzeń mobilnych, która zawiera programy przeznaczone na telefony z Androidem oraz iPhone’y. Ceny obu pakietów są takie same i możecie je prześledzić poniżej.

  • Norton Mobile Security dla systemu iOS | Link
  • Norton Mobile Security dla systemu Android | Link

Najważniejszym celem oprogramowania jest ochrona użytkowników przed złośliwymi aplikacjami, które mogą próbować wykraść dane z telefonu. Jest to szczególnie istotne w przypadku właścicieli smartfonów z Androidem, ponieważ w Sklepie Play znajduje się zdecydowanie więcej programów zewnętrznych, co częściowo wynika z bardziej otwartej architektury systemu od Google. Antywirus marki Norton dba również o zabezpieczenie sieci Wi-Fi oraz wykrywanie niebezpiecznych sms-ów, mms-ów i wiadomości e-mail.

Antywirus na urządzenia mobilne od Bitdefender

Marka Bitdefender ma w swoim portfolio dwa programy antywirusowe przeznaczone na urządzenia mobilne. Pierwszy z nich jest skierowany do użytkowników systemu iOS, a drugi do osób posiadających telefon z Androidem.

  • Bitdefender Mobile Security for iOS | Link
  • Bitdefender Mobile Security for Android | Link

W obu przypadkach otrzymujemy oprogramowanie, którego celem jest ochrona sieci połączonej z telefonem. Każda z wersji umożliwia również korzystanie z bezpiecznego VPN’u – zapewniającego prywatność podczas przeglądania Internetu. W zakładce opisującej możliwości antywirusa na systemie Android, znajdziemy także informacje o funkcji usuwania danych zgromadzonych na telefonie w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia.

Ochrona na smartfony marki Avast

Mam wrażenie, że Avast to marka, której nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Darmowe antywirusy tego producenta są zapewne zainstalowane na ogromnej liczbie komputerów wśród czytelników niniejszego tekstu, ale zapewne tylko część z nich kojarzy analogiczne programy przeznaczone na urządzenia mobilne.

  • Avast Mobile Security dla systemu iOS | Link
  • Avast Mobile Security dla systemu Android | Link

Oprogramowanie marki Avast można pobrać za darmo przez Sklep Play lub App Store. Głównym zadaniem aplikacji jest oczywiście ochrona danych zgromadzonych na smartfonie oraz zagwarantowanie bezpiecznego połączenia z siecią Wi-Fi. Program monitoruje także Internet pod kątem ewentualnych przecieków, które mogłyby stanowić zagrożenie dla Twoich haseł lub danych osobowych.

Avira zabezpieczy dane na twoim telefonie

Avira – podobnie jak Avast – stworzyła dwa programy antywirusowe, przeznaczone dla użytkowników smartfonów z odpowiednimi systemami operacyjnymi. Aplikacje są dostępne za darmo i można je znaleźć zarówno w Sklepie Play, jak i App Storze.

  • Avira Free Mobile Security for iOS | Link
  • Avira Antivirus Security for Android | Link

W obu przypadkach mamy do czynienia z programami, które domyślnie zostały wyposażone w system VPN. Antywirusy skanują również nasze urządzenia pod kątem ewentualnych szkodliwych aplikacji oraz chronią telefon przez zagrożeniami pochodzącymi z sieci. Na stronie marki Avira znajdziemy również informację o tym, że jej programy są w stanie informować użytkowników o ewentualnych wyciekach ich danych do Internetu.

Ten tekst może zawierać linki afiliacyjne do naszych partnerów. Fakt ten nie ma żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakupy za pośrednictwem któregoś z tych odnośników, redakcja otrzyma niewielką prowizję. Dzięki temu nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.