Użytkownicy poszukujący dzisiaj odpowiedzi na pytanie „jaki smartfon kupić w 2023 roku” mają złożone zadanie. Przede wszystkim na rynku znajduje się obecnie mnóstwo modeli od przeróżnych producentów, ale wystarczy przyjrzeć się im bliżej by zauważyć, że większość urządzeń niemalże wcale się od siebie nie różni. Oczywiście wyglądają inaczej i oferują drobne różnice w działaniu, jednak brak w nich funkcji, które realnie wyróżniałyby dany telefon na tle całej konkurencji.
W poniższym zestawieniu zdecydowałem się więc na zebranie smartfonów, które oferują jedne z najbardziej unikalnych funkcji na rynku. Wśród zgromadzonych urządzeń znajdują się zarówno modele z wyższej półki cenowej (np. Galaxy S23 Ultra), jak i telefony dostępne za około 1500 zł (np. Reno 8T). Zanim więc przejdę do omówienia 5 najbardziej unikalnych modeli na rynku, przedstawię wam porównanie cen przytaczanych modeli – skierowane głównie do użytkowników zastanawiających się jaki smartfon kupić w 2023 roku.
- OPPO Reno 8T | Cena: od około 1600 zł
- Nothing Phone (1) | Cena: 2100 – 2500 zł
- realme GT3 | Cena: jeszcze nie zadebiutował w globalnej dystrybucji
- Galaxy S23 Ultra | Cena: od około 6100 zł
- ASUS RoG Phone 7 Ultimate | Cena: od około 6700 zł
Celowo nie podawałem konkretnych cen, ponieważ kwoty większości urządzeń ciągle się zmieniają, a dodatkowo należy również brać pod uwagę promocje, którymi często obejmowane są droższe flagowce.
Jaki smartfon kupić – OPPO Reno 8T z diodą powiadomień
OPPO Reno 8T pojawił się na rynku wraz z początkiem tego roku i niedługo po swojej premierze trafił do mnie na testy. Smartfon jest średniopółkowcem z niższego segmentu cenowego, a więc bezpośrednią konkurencją dla tego modelu jest np. motorola Edge 30 Neo. Dlaczego w takim razie ktoś miałby się decydować na przytaczany przeze mnie telefon?
OPPO Reno 8T posiada pewną unikalną funkcję, która została całkowicie zapomniana przez większą część producentów. Mowa o diodzie powiadomień, czyli drobnej lampce sygnalizującej nieodczytane wiadomości, alerty czy ogłoszenia systemowe. Jeszcze kilka lat temu niemalże każdy flagowiec posiadał taką opcję, ale z czasem marki zaczęły z niej rezygnować w celu minimalizowania obiektów znajdujących się na froncie ich urządzeń (a co za tym idzie zamieszczania w nich większego ekranu).
OPPO z resztą też podeszło do samej diody powiadomień w alternatywny sposób, ponieważ umieściło ją nie na przodzie modelu Reno 8T tylko na jego pleckach. Lampka stanowi integralną część zestawu obiektywów i została umieszczona na pierścieniu wokół jednego z nich.
Jaki smartfon kupić – Nothing Phone (1) i jego Glyph Interface
Jeśli zastanawiacie się nad tym jaki smartfon kupić i poszukujecie modelu, który jest czymś zupełnie nowym na rynku, to trafiliście na odpowiednie urządzenie. Nothing Phone (1) to pierwszy smartfon marki Nothing, która powstała w 2021 roku. Nie musicie się jednak obawiać o to, że producent jest jakąś zupełnie randomową firmą z drugiego końca świata, która wypuści zaledwie jedno urządzenie, a następnie zniknie z rynku.
Marka Nothing została stworzona przez Carla Pei’a, czyli jednego z założycieli OnePlus’a. Wśród pracowników znajdują się z resztą inżynierowie, którzy pracowali wcześniej w azjatyckiej firmie. Premiera modelu Phone (1) była głośnym wydarzeniem w branży, co miało swoje uzasadnienie w unikalnym projekcie urządzenia.
Smartfon został wyposażony w tzw. Glyph Interface, czyli zestaw lampek LED umieszczonych na pleckach, które reagują świetlnie na akcje podejmowane przez użytkownika. W zasadzie nie różnią się one tak mocno od diody powiadomień (ich zastosowanie jest niemalże identyczne), a więc także służą do informowania o nieodczytanych powiadomieniach czy nieodebranych połączeniach. Wystarczy jednak tylko spojrzenie na plecki modelu Phone (1), aby zdać sobie sprawę z tego, że jego siła leży przede wszystkim w sposobie wkomponowania lampek w cały design smartfona.
Jaki smartfon kupić – realme GT3 z obiektywem mikroskopowym
realme GT3 to model, który zadebiutował już wcześniej na azjatyckim rynku pod nazwą realme GT Neo 5. Początkowo urządzenie miało trafić do sprzedaży w Europie na początku tego roku, ale tak się nie stało. Jego nową datą premiery na globalny rynek ma być czerwiec 2023 roku, a więc wkrótce powinniśmy otrzymać informacje dotyczące jego ewentualnej dostępności w polskiej dystrybucji.
Miałem to szczęście, że – pomimo niepewnej sytuacji związanej z debiutem urządzenia – smartfon trafił do mnie na kilkutygodniowe testy. Flagową funkcją, z którą wiązała się promocja telefonu w mediach, było błyskawicznie szybkie ładowanie, którego maksymalna moc wynosi 240 W. To brzmi wręcz absurdalnie, ale faktycznie poziom baterii w modelu GT3 jesteśmy w stanie uzupełnić w zaledwie 10 minut.
Nic więc dziwnego, że część użytkowników zupełnie zapomniała o jeszcze jednej oryginalnej opcji, która trafiła do omawianego smartfona – mowa o aparacie mikroskopowym. Obiektyw służy do wykonywania zdjęć z ogromnym przybliżeniem i wymaga niemalże położenia smartfona na fotografowanym przedmiocie. Brak światła jest rozwiązany przez automatycznie włączającą się lampe FLASH, która ułatwia złapanie ostrości (a to zdecydowanie nie należy do najprostszych).
Na koniec dodam, że realme GT3 nie jest jedynym modelem w tym zestawieniu z takim obiektywem, a Reno 8T od OPPO również został wyposażony w analogiczny aparat.
Jaki smartfon kupić – Galaxy S23 Ultra i jego rysik S Pen
Samsung Galaxy S23 Ultra to smartfon, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Urządzenie należy do ścisłej czołówki flagowców i zarówno pod względem wydajności, jak i możliwości fotograficznych rywalizuje z takimi modelami jak: Xiaomi 13 Ultra, iPhone 14 Pro MAX czy VIVO X90 Pro+. Jak jednak możecie zauważyć – żaden z tych smartfonów nie znalazł się w poniższym zestawieniu, a to wszystko przez jedną drobną funkcję w Galaxy S23 Ultra.
Mam w tym miejscu na myśli możliwość obsługi rysika S Pen. Odnoszę wrażenie, że spora część użytkowników topowego flagowca Samsunga nawet nie korzysta z tej unikalnej opcji, bo przydaje się ona jedynie w określnych sytuacjach. Nie można mu jednak odmówić unikalności, bo faktycznie jest to rozwiązanie, które pojawia się tylko w jednym topowym flagowcu na Androidzie.
Do czego tak właściwie służy rysik S Pen? Z całą pewnością poprawia on komfort pracy w programach graficznych oraz edytorach tekstowych. Może on również służyć jako spust migawki, kiedy smartfon leży daleko od nas.
Jaki smartfon kupić – ASUS RoG Phone 7 Ultimate z wirtualnymi triggerami
RoG Phone 7 Ultimate to model, który trafił do dosyć wąskiego segmentu urządzeń mobilnych. Smartfon został zaprojektowany z myślą o graczach i mam w tym miejscu na myśli osoby ogrywające tytuły z androidowego sklepu Play. ASUS zrobił jednak wszystko, by nazywanie jego flagowca „smartfonem dla graczy” nie kojarzyło się jedynie z kolorowymi lampkami RGB.
Urządzenie zostało więc wyposażone w wirtualne triggery, które umieszczono na górnej krawędzi obudowy. Przyciski (choć trudno nazywać je przyciskami, bo nie posiadają one fizycznego mechanizmu) są programowalne, dzięki czemu możemy np. ustalać ich czułość. Funkcja przyda się przede wszystkim do mobilnych gier typu FPS, choć będę z wami szczery – nie wiem kto kupowałby tak drogiego flagowca tylko po to by grać w tytuły mobilne.
Na szczęście RoG Phone 7 Ultimate to po prostu genialny smartfon. Świetny ekran, pojemna bateria, solidne głośniki, właściwie brakuje mu jedynie ładowania indukcyjnego, które pojawia się w większości topowych flagowców.