Kopia zapasowa danych to czasem ostatnia deska ratunku, która dosłownie może uratować życie – zwłaszcza, jeśli skasowane zostały bardzo ważne pliki. Ale którym programem wykonywać backup, aby mieć pewność, że wszystkie dane zostaną uwiecznione? Oto nasze propozycje.
Kopia zapasowa – czyli co tak właściwie?
Pod pojęciem kopia zapasowa możemy rozumieć dwie formy backupu. Pierwsza, najpowszechniejsza, to kopie wybranych plików lub folderów. Takie kopie bardzo często wykonuje się na dyskach chmurowych (Dysk Google, Dropbox itp.) oraz zewnętrznych. Takie kopie mogą być przyrostowe (czyli dodawane są przy kolejnym backupie zmienione i nowe pliki), różnicowe (dodawane są tylko zmienione pliki) lub lustrzane („mirror”) – a więc na nowo kopiuje się wszystkie dane ze źródła.
Drugi rodzaj kopii to kopia zapasowa w formie obrazu. Przypomina to lustrzaną, ale obejmuje całą partycję dysku. Jak łatwo się domyślić, na przechowywanie takiej kopii potrzeba sporo miejsca, jednak jeśli można sobie na to pozwolić – czemu nie? Kopia zapasowa ma służyć przede wszystkim Tobie, a to Ty wiesz najlepiej, co potrzebujesz uwiecznić.
Co powinien mieć dobry program do wykonywania kopii zapasowych?
Jak wybrać program do wykonywania kopii zapasowych? Przede wszystkim powinien umożliwiać wykonywanie kopii tego rodzaju, który chcesz. Ponadto jeśli myślisz o kopii zapasowej w chmurze, również i takie rozwiązanie musi obsługiwać. Przy wyborze zwróć uwagę, czy posiada taką liczbę funkcji, jaka jest Ci potrzebna. Pozwoli Ci to uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia w trakcie użytkowania programu.
Programy w zestawieniu prezentuję w kolejności alfabetycznej, podając najważniejsze informacje na ich temat. Odwiedź oficjalną stronę każdego, aby dowiedzieć się więcej. Dodam od razu, że większość z nich działa nie tylko na systemach Windows 10 i Windows 11, ale także mają swoje wersje dla macOS, Linuxa oraz systemów mobilnych.
Kopia zapasowa – tymi programami wykonasz ją najlepiej
Acronis Cyber Protect Home Office – łączy wykonywanie kopii zapasowych z zaawansowaną ochroną przed złośliwym oprogramowaniem w jednym. Ochrania wszystko za pomocą intuicyjnego interfejsu, który jest dostępny z dowolnego miejsca. Z pomocą programu zabezpieczysz – zdjęcia, pliki, aplikacje, systemy w dowolnym miejscu, czyli lokalnie lub chmurze. Korzystając z niego, masz także możliwość automatycznego replikowania lokalnych kopii zapasowych w Acronis Cloud.
Ashampoo Backup Pro – wygodny w obsłudze program do tworzenia kopii zapasowych. Oferuje wszystkie możliwe opcje przechowywania plików: tworzenie kopii zapasowych pojedynczych plików przechowywanych w partycjach na dyskach lokalnych lub u dostawców usług przechowywania danych w chmurze. Zastosowania tu technologia w czasie rzeczywistym śledzi najważniejsze foldery pod kątem zmian dokonywanych w plikach i odpowiednio aktualizuje kopie zapasowe — możesz wybierać te foldery indywidualnie. Dzięki temu kopia zapasowa jest zawsze aktualna!
Bvckup 2 – to prosty w obsłudze program, pozwalający na wykonanie backupu w dowolnej lokalizacji lokalnej lub sieciowej. Po wykonaniu pracy dodatkowo weryfikuje integralność plików, aby upewnić się, że wszystkie są w pełni sprawne. Każda wykonana kopia zapasowa może być oznaczona odpowiednią nazwą. Otrzymujemy tu szereg wygodnych narzędzi, jak możliwość planowego wykonywania backupów, raportowanie wykonania kopii i inne. Wszystkie znajdują się w dość minimalistycznym interfejsie.
EaseUS Todo Backup Free – darmowe oprogramowanie do tworzenia i przywracania kopii zapasowych, które śmiało może konkurować z płatnymi rozwiązaniami. Pozwala na utworzenie kopii zapasowej całego systemu – włącznie z aplikacjami oraz konfiguracją – do jednego skompresowanego pliku. Możliwe są kopie pełne, przyrostowe, różnicowe i planowane. Zapis może odbywać się na nośniku lokalnym lub w sieci.
iDrive – ta propozycja różni się od pozostałych tym, że oferuje wyłącznie wykonywanie kopii zapasowych w chmurze. Dostępne jest sześć modeli subskrypcji, a w najtańszym mamy 100 GB miejsca. Kolejny (cenowo) to już 5 TB, co doskonale nadaje się do archiwizowania całego systemu. Ponieważ jest to rozwiązanie zarówno dla osób prywatnych, jak i firm, wprowadzono możliwość wykonywania kopii z Microsoft 365 i Google Workspace.
O&O AutoBackup – aplikacja, dzięki której kopie zapasowe będą wykonywane w sposób automatyczny. Co ciekawe, jest tu opcja w której kopia zapasowa powstaje po podpięciu dysku zewnętrznego, a nawet nośnika USB. Przejrzysty interfejs kryje szereg ustawień, w tym mocno zaawansowanych, co pozwala na przystosowanie działania programu do swoich indywidualnych potrzeb.
Paragon Backup & Recovery Advanced – pozwala tworzyć kopie pojedynczych plików, partycji lub całego systemu Windows. Oferuje pełną elastyczność w działaniu, zaś aby uniknąć nieupoważnionego dostępu do plików kopii zapasowych, można je łatwo zaszyfrować za pomocą kreatorów. Dzięki użyciu asynchronicznych operacji zapisywania, kopia zapasowa zawsze powstaje bardzo szybko. Można wykonywać je wg harmonogramu.