Przewodnik po kartach graficznych do 3000 zł. Które GPU powinieneś wybrać? Top 7 najtańszych konstrukcji

Ostatnio polecaliśmy karty graficzne do 1600 zł, teraz pora na droższe, ale i wydajniejsze jednostki . Niemal podwoiliśmy budżet i poszukujemy najlepszej konstrukcji do 3000 zł. Czy tak wysoko kwota wystarczy, by cieszyć się płynną rozgrywką w 4K? Jakie modele znajdziemy w sklepach oraz na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę, a za co lepiej nie przepłacać?

Raz jeszcze zastanów się, czego oczekujesz od nowej karty graficznej. Być może potrzebujesz jednostki, która nie tylko świetnie sprawdzi się w nowych grach, ale i w programach profesjonalnych. A może składasz komputer do salonu i nie chcesz, by ten zbytnio hałasował podczas intensywnej rozgrywki. Po raz kolejny przejrzeliśmy wydajność kilkunastu modeli, sprawdziliśmy ich dostępność, by moc podzielić się z Wami naszą opinią, którymi GPU do 3000 zł warto zainteresować się w 2023 roku.

3000 zł to dużo! Jakie karty graficzne znajdziemy w sklepach?

Przeznaczenie 3000 zł na kartę graficzną jest naprawdę sporym wydatkiem. W tej cenie możemy przecież złożyć cały nowy komputer, który poradzi sobie nawet z nowymi grami. Sprawdzić nasze polecane zestawy komputerowe. Niestety podwyżki cen kart graficznych, których doświadczyliśmy przez ostatnie lata, odbiły swoje piętno na półkach sklepowych. I choć jest w czym wybierać w zakładanym budżecie, nie mamy co liczyć na topowe konstrukcje zarówno od NVIDII, jak i AMD. Nie ma zatem też co liczyć na płynną rozgrywkę w rozdzielczości 4K w najnowszych grach na maksymalnych ustawieniach graficznych.

Raz jeszcze postanowiłem ułożyć poszczególne modele w hierarchii oraz podać ich orientacyjne widełki cenowe, w których dane GPU powinny być bez problemów do kupienia. Pamiętajcie, że jeżeli szukacie najniższych cen na karty graficzne sprawdzić nasze zestawienie, które co tydzień dla Was aktualizujemy. Dodatkowo postanowiłem nie polecać układów, które znalazły się już w poprzednim naszym zestawieniu do 1600 zł.

AMD RADEONNVIDIA GeForce
~3000RX 6900 XT
~2800RTX 4070
~2600RX 6800 XTRTX 3070 Ti
~2400RTX 4060 Ti 16 GB
~2200RX 6800RTX 3070
~2000RTX 4060 TI 8 GB
~1800RX 6750 XT
~1600RX 6700 XTRTX 3060 Ti

Spoglądając na tabelę, zauważymy, że w omawianym przez nas przedziale cenowym do 3000 zł znajdziemy najwięcej konstrukcji NVIDII. Te są niemal dostępne w każdym przedziale cenowym. Jednak nie mam zamiaru polecać Wam droższych jednostek RTX 3060 Ti czy RTX 4060. Moim zdaniem karty te powinny kosztować poniżej 1600 zł, a przepłacanie za droższe modele jest bezcelowe. Przez kosztujący 100 zł więcej model, co przekłada się niemal na 10% różnicą względem najtańszego, nie zapewni wam wynoszącej tyle samo różnicy w wydajności.

W przypadku karty AMD tak naprawdę możemy liczyć wyłącznie na modele poprzedniej generacji. RX 6700 XT, RX 6750 XT czy modele RX 6800 i RX 6800 XT to wciąż wydajne karty graficzne. Tutaj jednak musimy pamiętać, że nie radzą one sobie najlepiej z Ray Tracingiem. Dodatkowo z racji, że mówimy o modelach poprzedniej generacji, nietrudno odnieść wrażenia, że ich ilości są mocno ograniczone. Coraz trudniej znaleźć topowe modele kart od AMD w konkurencyjnych cenach. 

Niestety wciąż czekamy na prezentacje, średniopółkowych Radeonów bazują na architekturze RDNA3. Według najnowszych informacji ta ma nastąpić już niedługo, ponieważ podczas trwających w kolonii targów Gamescom. Niestety trudno przewidzieć też czy RX 7700 XT i RX 7800 XT, zaraz po debiucie zmieszczą się w omawianym przez nas budżecie.

Najważniejsza jest wydajność

Zanim jednak przejdziemy do omówienia polecanych przez nas konstrukcji sprawdźmy, jaką wydajność, są w stanie zaprezentować karty w omawianym przez nas budżecie. Z racji na ograniczoną dostępność RX 6900 XT, postanowiłem nie brać tej karty pod uwagę.  

Najwydajniejszą kartą graficzną w przedziale cenowym do 3000 zł bez większej niespodzianki będzie RTX 4070. Model ten uzyskuje niewielką przewagę nad jednostkami poprzedniej generacji taki mi jak RX 6800 XT czy RTX 3070 Ti, zwłaszcza w nowych tytułach i to bez potrzeby włączania DLSS 3. Dodatkowo jednostka Ada Lovelace będzie sobie najlepiej radzić w tytułach obsługujących Ray Tracing. To właśnie gry zapewniające wsparcie dla technologi śledzenia promieni są największą siłą marketingową konstrukcji od zielonych. 

Znamy najwydajniejsze GPU w omawianym przedziale cenowym, jak wyglądałaby dalsza hierarchia? Raczej nie będzie większego zaskoczenia. Zaraz za czołówka znajdziemy RTX 3070 oraz RX 6800. A co z 16 GB modelem RTX 4060 Ti? Cóż, w najlepszym przypadku model ten zapewnia tylko 10% lepsze osiągi od podstawnej 8 GB wersji. Niestety Sugerowana cena detaliczna za ten wariat wynosi aż 2599 zł, czyli niemal 20% więcej! Na szczęście obecnie w sklepach znajdziemy sporo tańsze wersje, co i tak nie zmienia faktu, że jest to najmniej opłacalne GPU od “zielonych”. Lepiej trzymać się najtańszych wersji RTX 4060Ti bądź dozbierać do RTX 4070.

Stawkę zamykają dwa Radeony RX 6750 XT oraz RX 6700 XT, niestety nie są one w stanie konkurować nawet z najtańszym kartami GeForce w naszym zestawianiu. Dla łatwiejszej identyfikacji wydajności poszczególnych kart graficznych przygotowałem poniższy wykres.

Która karta graficzna do 3000 zł jest bardziej przyszłościowa?

Kupując tak drogą kartę graficzną chcemy by ta służyła nam przez długie lata. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć które GPU się szybciej zestarzeje. Obojętnie czy kupujemy kartę za 1600, 2000 czy 3000 zł, kierowałbym się zasadą im wydajniej, tym lepiej. Po prostu większa moc obliczeniowa karty wystarczy nam na dłużej.

Dla przykładu RTX 3080 10 GB zaraz po premierze (prawie 3 lata temu) był w stanie uruchomić większość tytułów w rozdzielczości UHD na wysokich ustawieniach graficznych. Dziś co prawda w nowszych grach musimy ustawić odrobinę niższa jakość bądź zejść na niższą rozdzielczość, jednak karta dalej daje sobie świetnie radę. Jej największym problem wydaje się jak na dzisiejsze reala, mała ilości VRAM. 

Nie oznacza to, jednak że lepiej kupić GPU wyposażone w większą ilość pamięci. Jak już wspominałem wcześniej, moim zdaniem nie ma sensu przepłacać za 16 GB wariant RTX 4060 Ti. Karta ta, podobnie jak podstawowy model GeForce, i tak za dwa lata nie będzie sobie radziła z nowymi tytułami w rozdzielczości 1440p za sprawą ograniczonej mocy samego rdzenia. I choć ostatnie testy udowodnił, że obecnie Radeony RX 6000 mogą stanowić dobrą alternatywę dla jednostek GeForce, trudno przewidzieć jak te GPU będą zachowywać się za te 2 czy 3 lata. 

karty graficzne do 3000 zł - wydajność RTX 4060 8 vs 16 GB - fot. Hardware Unbox

Wiemy już, jakie serie kart graficznych znajdują się w zakładanym budżecie oraz jaką reprezentują wydajność. Przejdźmy do omówienia najlepszych propozycji dostępnych na rynku.  Nie układaliśmy modeli w żadnej hierarchii, a ich kolejność jest wyłącznie powiązana z ceną. 

Najlepsze karty graficzne do 3000 zł

Gigabyte GeForce RTX 4070 WINDFORCE OC

Mimo że Gigabyte WINDFORCE OC to jeden z tańszych przedstawicieli RTX 4070 dostępnych na rynku, to producent zadbał o odpowiednie jego chłodzenie. Mówimy tu o radiatorze wyposażonym w aż trzy wentylatory o 80 mm średnicy. Biorąc pod uwagę niskie współczynnik TDP nowych kart z GeForce Ada Lovelace, możemy spodziewać się wysokiej kultury pracy po tej jednostce oraz bardzo niskich temperatur na rdzeniu.  Producent zaleca zasilacz o mocy minimum 650 Watów wyposażony w pojedynczą wtyczkę 8-pin PCIe.

ZOTAC GAMING GeForce RTX 4070 Twin Edge OC

ZOTAC GAMING GeForce RTX 4070 Twin Edge OC

Alternatywna bardziej kompaktowa wersja RTX 4070 od Zotaca. Wymiary karty Twin Edge są naprawdę imponujące. Karta mierzy zaledwie 22,5 cm długości a jej szarość to 4 cm. Oznacza to, że RTX od Zotaca zajmuje tylko nieco ponad dwa sloty w naszej obudowie.  Niski współczynnik TDP wynoszący  200 W pozwala bez wątpienia sądzić, że karta mimo kompaktowych wymiarów podczas pracy pozostanie chłodna, a chłodzenie nie spowoduje generowania nadmiernej ilości hałasu. Z racji, że mamy do czynienia z tym samym układem co w przypadku karty Gigabyte nie dziwi niezmienione zalecane dotyczące posiadanego zasilacza.

ASRock Radeon RX 6800 XT Phantom Gaming

ASRock Radeon RX 6800 XT Phantom Gaming

Po raz kolejny mamy do czynienia z trzy wentylatorowym system chłodzenia, tym razem na karcie od ASRocka wykorzystującej układ AMD RX 6800 XT. Karta należy do serii Phantom Gaming, która ma charakteryzować się dobrym stosunkiem ceny do jakości wykonania. Producent zadbał o odpowiednie chłodzenie wszystkich kluczowych elementów. Co prawda karta wyróżnia się podświetleniem RGB, jednak jeżeli nie przepadamy za takimi dodatkami możemy je wyłączyć za pomocą umieszczonego na PC przełącznika. Upewnijcie się, że konstrukcja Asrocka na pewno zmieści się wam do obudowy, ponieważ jej długość wynosi aż 33 cm. Dodatkowo będziecie potrzebowali mocnego 800 W zasilacza wyposażonego w 3 8-pinowe wtyczki.

ASUS GeForce RTX 3070 DUAL OC

Z ogromnej ilości dostępnych modeli RTX 3070 postanowiłem polecić model DUAL od ASUS’a. Czemu? Aspekt ekonomiczny, mówimy o jednej z tańszych kart GeForce na rynku, model ten dodatkowo imponuje jakością wykonania. Mimo że mamy do czynienia z konstrukcją budżetową producent nie zrezygnował z 92-milimetrowych wentylatorów o konstrukcji Axial-tech. Te zapewniają nie tylko lepszą wydajność, ale też generują dużo mniejszy hałas.  Sama karta jest również bardzo kompaktowa, a jej długość to zaledwie 26,7 cm, przez co nie powinniśmy doświadczyć problemów z jej montażem nawet w małych obudowach. Do zasilania również potrzebujemy dwie 8-pin wtyczki PCIe, a producent zaleca 750 W zasilacz.

MSI GeForce RTX 4060 Ti Ventus Black 2X

MSI GeForce RTX 4060 Ti Ventus Black 2X

Po raz kolejny polecam w zestawianiu konstrukcje Ventus od MSI. Są to najtańsze wersje kart GeForce tego producenta, które znajdziemy na rynku, często nawet poniżej ceny sugerowanej. Podobnie jak w omawianym ostatnio modelu RTX 3060, tutaj również znajdziemy wentylatory 95-milimetrowych wentylatorów TORX, które charakteryzują się rewelacyjną kulturą pracy i możliwościami. Dodatkowo Ventus to bardzo kompaktowa konstrukcje, mierząca zaledwie 20 cm długości. Producent zaleca zasilacz o mocy minimum 550 Watów wyposażony w pojedynczą wtyczkę 8-pin PCIe.

Palit GeForce RTX 4060 Ti Dual

Alternatywna bardziej kompaktowa wersja RTX 4060 Ti od Palita. Mimo kompaktowych wymiarów karta jest naprawdę chłodna i zaskakuje wysoką kulturą pracy. Z racji, że mamy do czynienia z tym samym układem co w przypadku karty MSI nie dziwią niezmienione zalecane dotyczące posiadanego zasilacza. 

ASUS Dual Radeon RX 6750 XT

Najtańszą polecaną kartą w naszym zestawianiu jest Radeon RX 6750 XT ponownie w wersji Dual od Asusa. Pod względem chłodzenia jednostka AMD nie odbiega od omawianego wcześniej GeForce. Zmianie nie uległy nawet wymagania dotyczące zasilacza. Producent dalej poleca jednostki o mocy 750 Watów wyposażone w dwie wtyczki 8-pinowe PCIe.

Z racji, że sytuacja na rynku kart graficznych, jest wciąż bardzo nie stabilna, a ceny zmieniają się z dnia na dzień,  możecie spodziewać się częstych aktualizacji tego rankingu.

Materiał zawiera linki afiliacyjne. Jest to rodzaj linków reklamowych umieszczanych w tekście, zapewniających nam ułamek prowizji od sklepów i porównywarek cen. Linki tego typu nie mają wpływu na nas.