iPhone 14 vs iPhone 15. Sprawdź, czy warto kupić zeszłoroczny model przed premierą nowego flagowca od Apple. Cena, specyfikacja, aparat

iPhone 15 zostanie zaprezentowany na początku września, a to oznacza, że do debiutu urządzenia został zaledwie miesiąc. Podstawowy model flagowca amerykańskiej marki trafi do sprzedaży wraz z droższymi wersjami telefonu, czyli wariantami Pro oraz Pro MAX.

Zbliżająca się premiera smartfonu naturalnie prowadzi do większej ilości dylematów zakupowych, które stoją przed potencjalnymi klientami firmy z Cupertino. iPhone 15 z całą pewnością wniesie sporo usprawnień do całej serii flagowców, ale czy będą one na tyle istotne by nowy model stanowił bardziej atrakcyjny zakup niż jego zeszłoroczny poprzednik?

Czy iPhone 15 wyprzedzi iPhone’a 14 pod kątem specyfikacji?

iPhone 15

Tegoroczny iPhone 15 najprawdopodobniej zostanie oparty na procesorze Apple A16 Bionic – dokładnie ta sama jednostka została wykorzystana przy konstrukcji iPhone’ów 14 oraz 14 Pro MAX. Podstawowe modele flagowca będą więc używały starszych wersji autorskich chipsetów amerykańskiej marki.

W bezpośrednim zestawieniu procesor A16 Bionic wypada wyraźnie lepiej od swojego poprzednika. Warto jednak zauważyć, że różnice między nimi są naprawdę minimalne, a dodatkowo oba urządzenia po jakimś czasie będą działały na tej samej wersji systemu (iOS 17). W praktyce oznacza to, że nie warto spodziewać się dużych skoków wydajności po nowym urządzeniu marki Apple.

iPhone 14 vs iPhone 15 – zmiany w zestawie obiektywów i konstrukcji

iPhone 15 grafika koncepcyjna

Najważniejsze zmiany zajdą w konstrukcji całego urządzenia. iPhone 15 otrzyma bowiem funkcję Dynamic Island, która została zaprezentowana wraz z premierą zeszłorocznych modeli Pro oraz Pro MAX. Zastosowanie nowego designu łączy się naturalnie z eliminacją charakterystycznego Notcha i umieszczeniem wcięcia w kształcie pigułki na froncie flagowca. Smartfon ma także zostać wyposażony w port USB-C, który na dobre zastąpi złącze Lightning.

Ciekawie zapowiada się także zestaw obiektywów w telefonie marki Apple, ponieważ sporo przecieków sugeruje, że otrzyma on aparat główny o rozdzielczości 48 Mpix. Różnice w jakości zdjęć między iPhone’m 14 (aparat główny o rozdzielczości 12 Mpix) a jego następcą mogą więc być mocno zauważalne.

iPhone 15 będzie droższy niż iPhone 14 w dniu swojej premiery

iphone 15 ultra

Na koniec pozostaje kwestia ceny, która w wielu przypadkach okaże się najważniejszym czynnikiem podczas podejmowania odpowiedniej decyzji zakupowej. iPhone 14 – w wersji oferującej 128 GB pamięci wewnętrznej – kosztuje obecnie nieco ponad 4000 złotych. Jeśli podobnie jak ja, uważacie, że to zbyt wysoka kwota, to czekanie na nowego iPhone’a 15 nie ma sensu. Flagowiec ma bowiem kosztować więcej niż jego poprzednik w dniu swojej premiery, a to oznacza, że smartfon najprawdopodobniej zadebiutuje w cenie przekraczającej 5200 złotych.