Gdzie kupić najtańszy internet mobilny i abonament komórkowy

Na polskim rynku telekomunikacyjnym istnieje wielu operatorów, którzy oferują różnorodne plany taryfowe na abonament komórkowy lub internet mobilny. Do najbardziej znanych sieci w naszym kraju należą duże korporacje z zagranicznych kapitałem, czyli Play, T-mobile, Orange i Plus.

Przez fakt, że te sieci od dekad są obecne na polskim rynku w tym momencie gromadzą największą liczbę użytkowników i swoich klientów, którzy z przyzwyczajenia do jednej sieci nawet nie myślą o zmianie operatora. A jeżeli powiemy, że warto poznać inne oferty, bo istnieją operatorzy, którzy za te same usługi i praktycznie te same pakiety biorą mniej pieniędzy? Czy niższe rachunki za tę samą jakość nie brzmią zachęcająco?

Różnica cen na polskim rynku telekomunikacyjnym

Skąd bierze się różnica w cenach operatorów? Otóż największe sieci mają największe koszty utrzymania. Przez to, że opłacają drogie kampanie reklamowe z udziałem gwiazd i celebrytów, zatrudniają setki pracowników w całym kraju i utrzymują wiele salonów stacjonarnych, niestety klienci są zmuszeni płacić więcej za usługi komórkowe czy internet mobilny, niż powinni.

Przykładowo, sieci wirtualne, które nie mają tak olbrzymich kosztów utrzymania, mogą zaoferować swoim klientom najwyższą jakość w najniższej cenie. Przykładowo, w polskiej sieci komórkowej lajt mobile najtańszy abonament bez limitu i 10 GB internetu mobilnego to koszt już od 9,99 zł miesięcznie.

Co to oznacza? Jeżeli korzystamy z podobnej taryfy w jednej z dużych sieci, to na pewno zapłacimy, minimum 3 razy więcej za te same usługi. Więc po co przepłacać? Wielu od lat wiernych klientów jednej sieci nie decyduje się na zmianę operatora mimo o wiele niższych rachunków i w perspektywie — sporych oszczędności. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Dlaczego stali klienci nie zmieniają sieci? Fakty i mity.

MIT nr 1: Klienci nie zmieniają operatorów, bo myślą, że wiąże się to z wieloma formalnościami.

FAKTY: Nic bardziej mylnego! Przeniesienie usług komórkowych do innego operatora wiąże się tylko z wysłaniem odpowiedniego zamówienia przez stronę internetową. Całą resztą dokumentacji i kwestią techniczną zajmuje się już operator, do którego chcemy przenieść usługę.

W sieci komórkowej lajt mobile cały proces jest bardzo uproszczony. Wystarczy złożyć zamówienie i w formularzu wskazać czy chcemy przenieść numer do lajt mobile, czy zamówić nowy numer. Obecny numer zostanie przeniesiony w wybranym trybie przez jego właściciela i aktywowany w lajt mobile. I to tyle — wystarczy wysłać formularz/złożyć zamówienie w lajt mobile i czekać na realizację przeniesienia. Całą procedurą przeniesienia numeru zajmują się już pracownicy lajt mobile.

MIT nr 2: Przeniesienie numeru spowoduje brak dostępności telefonu przez co najmniej kilka godzin.

FAKTY: Zmiana operatora na numerze i aktywacja na nowej karcie SIM to proces automatyczny i w rzeczywistości usługi komórkowe mogą być niedostępne do kilku minut. Cała procedura odbywa się w nocy, kiedy odnotowana jest najmniejsza liczba połączeń.

W lajt mobile moment przepięcia operatorskiego jest praktycznie w ogóle nieodczuwalny. Operator stara się, aby uruchomienie nowej usługi miało miejsce w godzinach nocnych, co trwa z reguły do kilku minut.

MIT nr 3: Przenosząc numer, trafię do sieci, której nie ufam. Kto wie, jak długo będzie na rynku?

FAKTY: Wiadomo, przezorny zawsze ubezpieczony, ale na przykładzie sieci komórkowej lajt mobile możemy jasno zaznaczyć, że ten operator MVNO istnieje na rynku od ponad 8 lat i nic nie wskazuje, żeby ta sytuacja miała się zmienić.

Dodatkowo wszyscy operatorzy wirtualni są zobowiązani do przestrzegania prawa telekomunikacyjnego, które jasno określa procedury postępowania w przypadku upadku. Żaden użytkownik i klient danej sieci na pewno nie zostanie narażony na brak dostępu do swoich danych komórkowych, to pewne.

Najtańszy internet mobilny lub abonament — gdzie kupić?

Najtańszą ofertę na internet mobilny można znaleźć tylko u operatora MVNO. Sieć komórkowa lajt mobile ma nieporównywalnie niskie ceny względem najbardziej popularnych sieci. Największy pakiet na internet mobilny w tej sieci to pakiet 100 GB z 5G z dodatkowym pakietem nocnym 200 GB za 39,99 zł/mies., a za tę samą ofertę, ale z głosem zapłacimy 49,99 zł/mies. Porównując te kwoty do oferty Plusa, Play, T-mobile czy Orange — różnica jest ogromna. Poznaj nasze rankingi:

Ranking najwyższych planów na abonament:

OPERATOROFERTAROZMOWYSMS/MMSGBUMOWA5GCENA
LAJT MOBILENO LIMIT L!NO LIMITNO LIMIT100/200GBBEZ TERMINUTAK49,99 zł
T-MOBILEOFERTA M NIELIMITOWANANO LIMITNO LIMITNO LIMIT24 mies.70,00 zł
ORANGEPLAN MNO LIMITNO LIMIT150 GB24 mies.TAK65,00 zł
PLAYAbonament MNO LIMITNO LIMIT120 GB24 mies.TAK65,00 zł
PLUSAbonament LNO LIMITNO LIMIT120 GB24 mies.TAK69,00 zł

Ranking najwyższych planów na internet mobilny:

SIEĆOFERTAGBUMOWA5GCENA
LAJT MOBILElajt 100/200 GB100+200 GBBEZ TERMINUTAK39,99 zł
OTVARTAO! SZYBKI 100 GB! + 200 W NOC!100+200 GBBEZ TERMINUTAK34,99 zł
VIRGIN MOBILEVIRGIN NET250 GBBEZ TERMINU50,00 zł
PREMIUM MOBILEFREEDOM NET 200200 GBBEZ TERMINUTAK49,90 zł
PLUSHINTERNET200 GBBEZ TERMINUTAK60,00 zł
PLUSINTERNET100 GB24 mies.TAK49,00 zł
PLAYPLAY INTERNET 150 GB150 GB24 mies.TAK45,00 zł

Największą zaletą sieci MVNO jest fakt, że nie trzeba się z nimi wiązać na długo. W dużych sieciach praktycznie zawsze podpisuje się umowę na minimum 24 miesiące, czyli dwa lata bez możliwości jej zerwania. W sieci komórkowej lajt mobile sprawa wygląda zupełnie inaczej. Operator oferuje umowę bezterminową, którą można wypowiedzieć w dowolnym momencie, bez żadnych konsekwencji prawnych czy finansowych. To niezwykle wygodna forma, bo nawet jeżeli obawiamy się przenieść numer do operatora MVNO, np. lajt mobile, to w dowolnym momencie możemy zrezygnować z jego usług i przenieść numer do sieci, która nam pasuje.