Samsung Galaxy S24 – data premiery, cena oraz specyfikacja. Sprawdź wszystko o wiemy na temat flagowca

Galaxy S24 będzie przyszłoroczną odsłoną topowych flagowców Samsunga. Urządzenie ma wnieść kilka interesujących zmian do całej serii, które częściowo będą nawiązywały do poprzednich odsłon smartfonu. Premiera flagowca nastąpi na początku przyszłego roku.

Tegoroczny Galaxy S23 to urządzenie, któremu trudno cokolwiek zarzucić. Telefon posiada topowe podzespoły, świetny aparat i minimalistyczny design. Co ciekawe, koreańska marka najwyraźniej uznała, że wygląd serii Galaxy S23 jest jednym z najlepszych projektów w historii firmy, ponieważ te same rozwiązania konstrukcyjne (wtopienie obiektywów w plecki telefonu) trafiły również do tańszych modeli i z całą pewnością powtórzą się także w przyszłorocznej odsłonie urządzenia.

Galaxy S24 – specyfikacja

Samsung Galaxy S23 Ultra.

Wstępne przecieki sugerują, że największe zmiany mają dotyczyć procesora użytego w Galaxy S24. Użytkownicy w Europie oraz Azji mają się bowiem przygotować na powrót Exynosa, ale tym razem doświadczenie płynące z jego użytkowania ma być zgoła odmienne. Przypomnę tylko, że rok temu Samsung wypuścił na amerykański rynek model Galaxy S22 wyposażony w Snapdragona 8 Gen 1, podczas gdy na Stary Kontynent trafiły warianty wyposażone w Exynosa 2200.

Pod kątem wydajności procesory różniły się przede wszystkim w testach syntetycznych, gdzie to jednostka marki Qualcomm wyraźnie górowała. W 2023 roku Samsung zrezygnował z tego podziału i wszystkie egzemplarze flagowca zostały wyposażone w tego samego Snapdragona 8 Gen 2. Powrót Exynosa nie musi jednak oznaczać złego kroku z perspektywy europejskich konsumentów. Wczesne informacje na temat jednostki sugerują bowiem, że będzie to 10-cio rdzeniowy układ, a więc być może propozycja koreańskiej firmy okaże się równie wydajna co konkurencyjne chipsety marki Qualcomm.

Galaxy S23 vs Xiaomi 13

Galaxy S24 najprawdopodobniej pożegna się z wariantami pamięci oferującymi 128 GB miejsca na pliki użytkownika, a bazowe wersje urządzenia będą wyposażone w minimalnie 256 GB przestrzeni dyskowej. Wśród plotek na temat flagowca znajdują się również informacje o nowym, jaśniejszym ekranie oraz dodaniu egzemplarzy z 16 GB pamięci RAM do portfolio producenta (najpewniej dotyczy tylko modelu S24 Ultra). Istotne modyfikacje mają również trafić do zestawu obiektywów, wśród których najprawdopodobniej znajdzie się nowy teleobiektyw z 5-krotnym zoomem optycznym.

Usprawnienie tyczy się jedynie najwyższej wersji smartfonu, czyli modelu Galaxy S24 Ultra. Jego obecny wariant (Galaxy S23) jest wyposażony w teleobiektyw o rozdzielczości 10 Mpix z 3-krotnym zoomem optycznym, a więc wszystko wskazuje na to, że to właśnie ta kamera zostanie zastąpiona nowym aparatem. Zaznaczę jednak, że część przecieków sugeruje pozostanie przy takiej samej wartości zbliżenia i jednoczesną poprawę szczegółowości omawianego aparatu. Oznaczałoby to, że S24 Ultra ponownie zaoferuje 3-krotny zoom, ale tym razem w kamerze o rozdzielczości 50 Mpix.

Galaxy S24 – data premiery oraz potencjalna cena

Galaxy S23 vs Xiaomi 13

Flagowe smartfony koreańskiego producenta od kilku lat debiutowały na rynku w lutym. Według jednego z najpopularniejszych branżowych leaksterów (użytkownik publikujący na Twitterze pod nickiem IceUniverse) premiera przyszłorocznych modeli Samsunga odbędzie się wcześniej. Spekulowana data to 18 stycznia, co w praktyce może oznaczać, że Galaxy S24 będzie pierwszym topowym flagowcem w sezonie.

Nieco bardziej skomplikowana wydaje się kwestia ceny urządzenia. Przyznam, że w tym aspekcie trudno przewidzieć cokolwiek, ponieważ dynamicznie zmieniająca się sytuacja społeczna i ekonomiczna na świecie może bezpośrednio wpływać na kwoty w jakich zadebiutuje flagowiec. Wystarczy z resztą spojrzeć na zmiany w cenach poprzednich modeli smartfona.

  • Galaxy S23 | Cena w dniu premiery: 4599 zł
  • Galaxy S23 Plus | Cena w dniu premiery: 5799 zł
  • Galaxy S23 Ultra | Cena w dniu premiery: 6799 zł

Tegoroczna seria Galaxy S23 była zdecydowanie najdroższą odsłoną flagowców w historii koreańskiej marki. Zestawiając ją ze starszymi smartfonami, możemy zauważyć wzrost cen w granicach od 600 zł do 900 zł.

  • Galaxy S22 | Cena w dniu premiery: 3999 zł
  • Galaxy S22 Plus | Cena w dniu premiery: 4999 zł
  • Galaxy S22 Ultra | Cena w dniu premiery: 5899 zł

To był największy skok cen w historii całej serii Galaxy S i mam ogromną nadzieję, że nie doświadczymy czegoś podobnego również w przyszłym roku. Wstępne przecieki dotyczące innych marek sugerują zmiany m.in. w kwotach flagowców Apple – jednak oby nie okazały się one tak szokująco wysokie, jak miało to miejsce na przełomie ostatnich kilkunastu miesięcy.