Samsung Galaxy A55 – kiedy premiera? Potencjalna cena, specyfikacja oraz aparaty

Smartfony z serii Galaxy A od lat nazywane są królami polskich abonamentów. Urządzenia te należą do średniej półki cenowej, co plasuje je nieco niżej niż flagowe modele z linii Galaxy S, a jednocześnie wyżej niż budżetowe Samsungi z serii Galaxy M.

Najnowszy przedstawiciel tych popularnych telefonów (Galaxy A54) trafił do mnie kilka miesięcy temu na testy. Muszę przyznać, że urządzenie zrobiło na mnie świetne wrażenie, czego głównym powodem był bardzo płynnie działający system oraz brak jakichkolwiek problemów ze spadkami wydajności telefonu.

Jego następca z całą pewnością będzie celował w poprawienie osiągów swojego poprzednika, ale mam ogromną nadzieję, że uda mu się również wyeliminować jedną irytującą cechę konstrukcyjną Galaxy A54. Mam w tym miejscu na myśli sporą dolną ramkę (tzw. bródkę) pod wyświetlaczem, która ewidentnie nie pasuje do nowoczesnego designu całego urządzenia.

Samsung Galaxy A55 – kiedy premiera smartfonu?

Oficjalna data premiery modelu Galaxy A55 nie została jeszcze zapowiedziana, ale możemy spekulować kiedy pojawi się on na rynku, bazując na starszych wersjach urządzenia. Tegoroczny Galaxy A54 został zaprezentowany 15 marca, czyli w podobnym czasie co poprzedni przedstawiciele tej średniopółkowej linii telefonów.

  • Galaxy A54 – 15 marca 2023
  • Galaxy A53 – 17 marca 2022
  • Galaxy A52 – 17 marca 2021

Wszystko wskazuje więc na to, że przyszłoroczny Galaxy A55 również pojawi się na rynku pod koniec trzeciego kwartału. Prawdopodobną datą premiery urządzenia jest marzec 2024 roku.

Jakiej specyfikacji możemy się spodziewać po Samsungu Galaxy A55?

Galaxy A54

Specyfikacja Galaxy A55 pozostaje na ten moment tajemnicą. Urządzenie najprawdopodobniej zostanie oparte na nowym procesorze Exynos i z całą pewnością otrzyma aktualną wersję systemu Android (wtedy będzie to Android 14) oraz świeży wariant nakładki One UI (wówczas już One UI 6.0 lub One UI 6.1). O wydajność telefonu zapewne zadba również 8 GB RAM-u i wątpię, aby do sprzedaży trafiły warianty wyposażone w inną ilość pamięci operacyjnej.

Na pleckach urządzenia znajdziemy zestaw trzech obiektywów, ale niestety nie wiemy jeszcze jakie dokładnie będą to aparaty. W poprzedniej wersji smartfonu otrzymaliśmy kamerę główną, a także obiektyw szerokokątny i obiektyw makro. Mam ogromną nadzieję, że w przyszłorocznym modelu Samsung pozbędzie się obiektywu makro na rzecz teleobiektywu, który coraz częściej pojawia się w średniopółkowych smartfonach (np. w OPPO Reno 10). Dobrem ruchem byłoby także zastosowanie metalowej ramki zamiast plastiku.

Ile może kosztować Samsung Galaxy A55?

Samsung Galaxy A54

Galaxy A55 będzie przedstawicielem średniej półki cenowej, a więc z całą pewnością urządzenie zadebiutuje w kwocie niższej niż przyszłoroczne flagowce z serii Galaxy S24. Warto również zauważyć, że wszystkie nowe smartfony Samsunga trafiały do sprzedaży w wyższej cenie niż ich poprzednicy, a więc jest to bardzo prawdopodobne, że tak samo będzie w przypadku Galaxy A55.

Aktualna wersja urządzenia kosztowała w dniu swojej premiery 2399 zł (8/128 GB), a to oznacza, że jeśli cena smartfonu zmieni się podobnie jak miało to miejsce w tym roku, to jego następca może zadebiutować w kwocie wynoszącej nawet 2500 zł.