Ten router ma taki zasięg, że syn sąsiadów zacznie podkradać ci internet

Deco X50-PoE to nowoczesny system Mesh, który jest w stanie zagwarantować stabilne połączenie Wi-Fi na powierzchni nawet do 600 metrów kwadratowych. Dodatkowo router potrafi obsłużyć nawet 150 odbiorników i oferuje najnowsze standardy w zakresie transmisji danych. Proponowany przez Deco zestaw składa się z jednego, dwóch lub trzech transmiterów, a wbudowane w każdą stację zasilanie PoE upraszcza wdrożenie kolejnych urządzeń do sieci.

Największą zaletą systemów Mesh, a właściwie ich kluczową funkcją, jest możliwość stworzenia sieci Wi-Fi o bardzo dużym zasięgu (oraz wspólnej nazwie i jednym identyfikatorze SSID), która z perspektywy użytkownika wygląda jak jeden router. Pozornie mogłoby się więc wydawać, że jest to rozwiązanie, które przypomina rozbudowę domowej sieci o repeatery Wi-Fi.

Systemy Mesh oferują jednak zdecydowanie stabilniejsze połączenie oraz potrafią uzyskać wyższe prędkości transmisji danych, a Deco X50-PoE jest na to idealnym przykładem. Urządzenie wyróżnia się przy tym minimalistyczną konstrukcją bez wystających anten, co upraszcza proces wkomponowania routera w wystrój pomieszczenia.

Konstrukcja urządzenia

Design modelu Deco X50-PoE posiada kilka kluczowych zalet, które wyróżniają go na tle konkurencji. Przede wszystkim producent zadbał o to, by urządzenie oferowało uniwersalną instalację. W praktyce oznacza to, że do routera można podejść w klasyczny sposób i umieścić go na szafie, stole czy biurku, albo, w nieco w ekstrawaganckim stylu, przymocować go do ściany lub sufitu.

W zestawie z transmiterem znajdziesz odpowiednie akcesoria montażowe, których kluczowym elementem jest nakładka łącząca urządzenie z powierzchnią, do której ma ono zostać przymocowane. Połączenie obu sprzętów jest banalnie proste i nie wymaga użycia żadnych dodatkowych narzędzi. Wystarczy przyłożyć nakładkę do dolnej części routera, a następnie dopasować ją do znajdujących się tam otworów i przekręcić dopinany element.

DECO X50-PoE router fot. D. Kujawski

Istotną zaletą modelu Deco X50-PoE jest jego zgrabna konstrukcja. Urządzenie posiada kompaktowe wymiary (154× 154 × 68,6 mm), które umożliwiają łatwe schowanie go w dowolnej części pokoju. Wspomniane wcześniej narzędzia montażowe pozwalają także na przymocowanie routera do ściany w sposób, który nie będzie zaburzał estetyki wnętrza.

Marka TP-Link zadbała o aspekt wizualny w jeszcze jeden sposób, a konkretniej – decydując się na minimalistyczny design, pozbawiony krzykliwych elementów obudowy czy wszechobecnych świecących diod. Dodatkowo cały hardware został ukryty w okrągłym opakowaniu, a więc urządzenie może stanowić integralny element dowolnego wnętrza, nie zaburzając przy tym jego wystroju.

DECO X50-PoE router porty fot. D. Kujawski

Wszystkie porty umieszczono w delikatnym wgłębieniu na obudowie. To właśnie tam znajdziesz wejście na kabel zasilający, a także port 2,5 Gb/s RJ45 oraz 1 port Gigabitowy RJ45. Warto nadmienić, że zasilacz do transmitera jest integralną częścią całego zestawu.

Specyfikacja techniczna

Standardy Wi-FiWi-Fi 6
IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz
IEEE 802.11ax/n/b/g 2,4 GHz
Prędkości sieci Wi-FiAX3000
5 GHz: 2402 Mb/s (802.11ax, HE160)
2,4 GHz: 574 Mb/s (802.11ax)
Ochrona sieciSPI Firewall
Kontrola dostępu

Ochrona HomeShield:
– Ochrona urządzeń IoT w czasie rzeczywistym
– Blokowanie złośliwych witryn
– System zapobiegania włamaniom
– Zapobieganie atakom DDoS
– Skanowanie sieci domowej
Funkcja Guest NetworkSieć dla gości 5 GHz
Sieć dla gości 2,4 GHz
Zasilanie– 802.3at PoE
– 12V DC
Zasilacz znajduje się w zestawie.
Porty Ethernet1 port 2,5 Gb/s RJ45
1 port Gigabitowy RJ45
Wymiary 154× 154 × 68,6 mm

Najważniejsze funkcje i parametry sieciowe

Deco X50-PoE oferuje najnowszy standard Wi-Fi 6, który gwarantuje kompleksowe pokrycie całej powierzchni obsługiwanej w ramach systemu Mesh. Zasięg zestawu jest uzależniony od ilości transmiterów włączonych do sieci i wynosi:

 • 600 metrów kwadratowych (przy trzech jednostkach)
 • 420 metrów kwadratowych (przy dwóch jednostkach)
 • 230 metrów kwadratowych (przy jednej jednostce)

System Mesh może więc stanowić podstawę połączenia dla dużego gospodarstwa domowego, ale równie dobrze sprawdzi się także w zastosowaniach biurowych. Model X50-PoE umożliwia dalsze rozszerzenie sygnału, dzięki możliwości podłączenia kolejnych jednostek z serii Deco. Istotną zaletą routera jest obsługa bardzo dużej ilości odbiorników, a z połączenia sieciowego może w tym samym momencie korzystać nawet 150 urządzeń.

DECO X50-PoE urządzenia fot. D. Kujawski

Przy tak dużym zasięgu, oraz potencjalnym obłożeniu, niezwykle istotne są standardy sieciowe, z których korzysta Deco X50-PoE. Wspomniane wcześniej Wi-Fi 6 posiada oznaczenie AX3000, którego obecność gwarantuje maksymalną przepustowość łącza bezprzewodowego na poziomie około 3000 Mb/s. Wspomniana wartość jest sumą prędkości osiąganej w dwóch pasmach:

 • Pasmo 2,4 GHz – transfer 574 Mb/s,
 • Pasmo 5 GHz – transfer 2402 Mb/s.

Urządzenie umożliwia również zbudowanie przewodowej sieci Multi-Gig, dzięki obecności jednego portu 2,5 Gb/s oraz jednego łącza Gigabitowego. Technologia wykorzystana w Deco X50-PoE pozwala na osiągnięcie stabilnego połączenia sieciowego, nawet w tak wymagających czynnościach jak strumieniowe filmów w rozdzielczości 8K czy ogrywanie najnowszych gier w chmurze.

System Mesh od TP-Link został zaprojektowany w taki sposób, by zwiększyć wydajność oraz pojemność sieci w środowisku o dużym ruchu danych. Spora ilość ekranów połączonych z tym samym zestawem nie prowadzi więc do obniżenia prędkości transmisji. Dodatkowo model Deco X50-PoE obsługuje wsteczną kompatybilność ze wszystkimi generacjami Wi-Fi oraz działa z każdym modemem i dostawcą internetu (ISP).

Warto nadmienić, że od strony technicznej system został zaprojektowany w taki sposób, by każdy transmiter mógł korzystać z jednego łącza Ethernet do wymiany danych oraz zasilania (sprzęt może być również podpięty do zewnętrznego zasilacza, który znajduje się w zestawie). Obsługa technologii PoE znacznie upraszcza wdrożenie kolejnych urządzeń do sieci, a jej główne zalety to:

 • niższe koszty instalacji – przez eliminację potrzeby prowadzenia oddzielnych kabli zasilających do urządzeń,
 • większa elastyczność – przez ułatwiony montaż urządzeń w miejscach, gdzie dostęp do gniazdek elektrycznych jest ograniczony (na przykład na sufitach).

System Mesh jako integralny element zestawu Smart Home

Kluczową cechą sieci Mesh od TP-Link jest kompleksowe wykorzystanie sztucznej inteligencji do lepszego poznania środowiska sieciowego oraz nawyków jej użytkowników. Technologia Mesh SI dostosowuje parametry sieci tak, by zagwarantować wszystkim urządzeniom płynne strumieniowanie treści w najwyższej jakości i uniknąć przy tym zakłóceń generowanych przez poruszanie się po domu.

Wykorzystane przez TP-Link algorytmy analizują wiele czynników wpływających na działanie Wi-Fi, takich jak np.: ilość transmiterów oraz liczba podłączonych urządzeń i to, w jaki sposób zostały one wdrożone do sieci. Zgromadzone przez SI dane są później wykorzystywane do spersonalizowania systemu pod nawyki użytkowników.

Kluczową funkcją w tym procesie jest Roaming SI, który dba o optymalne połączenie odbiorników z systemem Mesh. To dzięki niemu twój smartfon będzie płynnie przełączał się między transmiterami podczas poruszania się po domu/mieszkaniu. Warto nadmienić, że sam proces przełączania się między poszczególnymi jednostkami Deco jest niezauważalny i trwa krócej niż 0,3 sekundy.

Dodatkowo każdą z jednostek Deco X50-PoE możesz sparować z asystentem głosowym Google lub Alexa, a więc sterowanie urządzeniem może odbywać się zarówno z poziomu aplikacji, jak i komend odbieranych bezpośrednio przez transmiter.

Bezpieczeństwo oraz personalizacja sieci

Jednym z priorytetów systemu Mesh od TP-Link jest stworzenie bezpiecznego połączenia sieciowego. Producenta opracował w tym celu technologię HomeShield, której główne cele to: kompleksowa ochrona sieci, skuteczna kontrola rodzicielska oraz ochrona urządzeń IoT w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie routera posiada wbudowany filtr szkodliwych witryn, skaner sieci domowej oraz algorytmy zapobiegające włamaniom.

Dodatkowo możesz stworzyć profile bazujące na wieku poszczególnych użytkowników. Umożliwia to zdefiniowane takich parametrów jak filtr treści, pory snu oraz nagrody czasowe w różny sposób dla konkretnych urządzeń. System Mesh pozwala także na ustalenie priorytetu dostępu do pasma, aby przyspieszyć działanie konkretnych odbiorników. Domowi administratorzy połączenia mają dostęp do szczegółowych statystyk związanych z ruchem w obrębie sieci, takich jak:

 • przegląd użytkowników Internetu,
 • analiza czasu online,
 • analiza historii przeglądania,
 • statystyki urządzeń końcowych.

Konfiguracja urządzenia oraz aplikacja Deco

Konfigurację systemu mesh możemy rozpocząć od dowolnego z routerów, które znajdziemy w zestawie. Te są identyczne i oferują takie same funkcje oraz wydajność. Wystarczy podłączyć urządzenie do zasilania oraz zapewnić dostęp do internetu. Proces inicjalizacji trwa około dwóch minut. Gdy na routerze zacznie migać niebieska dioda, oznacza to, że urządzenie jest gotowe do konfiguracji. Tej dokonujemy przez aplikację Deco, którą musimy zainstalować na telefonie. Jest ona dostępna zarówno w sklepie Apple AppStore, jak i Google PlayStore. 

Przechodząc do samej konfiguracji, po uruchomieniu aplikacji po raz pierwszy, zostaniemy poproszeni o utworzenie bezpłatnego konta przy użyciu adresu e-mail. Po jego aktywacji możemy się zalogować i przystąpić do konfiguracji sieci. Możemy się też zalogować na nasze konto, jeżeli wcześniej korzystaliśmy ze sprzętu TP-link. Cały proces ogranicza się do kilku prostych kroków. Łączymy urządzenie z nowo utworzoną siecią Deco. Na kolejnym etapie ustawiamy typ połączenia internetowego, które jest rozpoznawane automatycznie. Na końcu możemy zdecydować o nazwie naszej sieci Wi-Fi oraz haśle dostępu do niej.

Konfiguracja systemu Mesh

I tyle, choć w tym momencie warto pamiętać o sparowaniu dodatkowych nadajników z zestawu. Te zostaną automatycznie wykryte i dodane do istniejącej sieci, o czym zostaniemy powiadomieni komunikatem w aplikacji. Jedyne co należy zrobić, to przydzielić nazwy (lokalizację urządzeń) dla ich łatwiejszej identyfikacji. 

TP-Link router

Sama aplikacja jest bardzo przejrzysta. Oczywiście nie zabrakło możliwości konfiguracji dodatkowych opcji zabezpieczeń, automatycznej aktualizacji firmware oraz, wspomnianych wcześniej, priorytetyzacji urządzeń (QoS) i kontroli rodzicielskiej. Dostępny jest również płatny pakiet subskrypcji HomeShield Pro, który dodaje dodatkowe opcje zabezpieczeń. Obejmuje on ochronę przed atakami DDoS, zabezpieczenia urządzeń IoT i zaawansowaną kontrolę rodzicielską. Subskrypcję można wypróbować przez miesiąc bezpłatnie. Wszystkie opcje dobrze znane z innych urządzeń TP-linka.

System Mesh Tp-Link

W tym miejscu muszę wspomnieć o dwóch rzeczach. Jeżeli lubicie grzebać w ustawieniach swoich urządzeń sieciowych to linia Deco od TP-Link może was lekko rozczarować. Do naszej kontroli pozostają tylko podstawowe opcje. Co jeszcze dziwniejsze te są dostępne wyłącznie z aplikacji dostępnej i zainstalowanej na smartfonie. Logując się przez przeglądarkę do routera, zobaczymy tak naprawdę tylko ekran podsumowujący pracę urządzenia. 

Aplikacja Deco

Co więcej, urządzenie domyślnie posiada np. włączoną opcje smart connect, przełączającą automatycznie pasmo 2.4 i 5 GHz. Nie mamy możliwości stworzenia dwóch osobnych podsieci. Nic nie stoi jendak na przeszkodzie byśmy w ustawieniach aplikacji ustawili priorytet dla naszego urządzenia czy wybrali dla niego preferowane pasmo, czy nawet nadajnik, z którym ma się domyślnie łączyć. Wszystko bardzo proste i intuicyjne, co w pisuje się w idę systemów mesh. Te przecież przeznaczone są przeważnie dla osób, które nie koniecznie chcą się zagłębiać w niuanse sieci domowej.

Testy połączenia sieciowego

Testy przeprowadzane były w mieszkaniu w bloku wielorodzinnym. Patrząc na specyfikację urządzenia, nie można mieć wątpliwości, że sprzęt w takich warunkach sprawdza się idealnie i nie doświadczyłem żadnych problemów z dostępem do sieci. Warto też wspomnieć, że w obrębie miejsca wykonywania testów było dostępnych aż 19 sieci Wi-Fi, więc było dość tłoczno. Wszystkie testy zostały przeprowadzone 3-krotnie, a wyniki prezentowane na wykresach są wartościami uśrednionymi. 

Po skonfigurowaniu sieci Mesh przystąpiłem do pomiarów, które składały się ze zmierzenia siły sygnału sieci Wi-Fi, testów prędkości wewnątrz sieci narzędziem iPerf3 oraz testów prędkości połączenia z Internetem. Do każdego z testów wyznaczyłem cztery punkty pomiarowe znajdujące się w następujących lokalizacjach:

 • 1 metr od TP-Link Deco X50-PoE (w tym samym pomieszczeniu);
 • 5 metrów od TP-Link Deco X50-PoE z 2 ścianami po drodze;
 • 10 metrów od TP-Link Deco X50-PoE klatka schodowa z 3 ścianami po drodze (jedna ściana nośna);
 • 15 metrów od TP-Link Deco X50-PoE pomiar przed blokiem z 1 ścianą zewnętrzną po drodze. 

Wszystkie testy były wykonywane na laptopie wyposażonym w bezprzewodową kartę sieciową Killer Wi-Fi 6 AX1650x. Zapewnia ona nie tylko kompatybilność z Wi-Fi 6, ale również obsługę kanałów o szerokości 160 MHz. 

Deco połączenie sieciowe

Pomiar wykonujemy wbudowanym w system Windows narzędziem, pozwalającym na identyfikację siły sygnału z aplikacji Wifi Analyzer. W tym aspekcie Tp-Link X50-PoE nie zawodzi. Zapewnia bardzo dobrą jakość sygnału w każdym sprawdzanym przez nas punkcie pomiarowym. Co prawda parametry łącza spadają wraz ze wzrostem odległości od routera, co już nie raz widziałem podczas testów urządzeń sieciowych. Pamiętajmy, że X50-PoE posiada dwie wewnętrzne anteny, a mimo to nawet z odległości 15 metrów od nadajnika dalej możemy korzystać z sieci bezprzewodowej wykorzystującej pasmo 5 GHz.

Desto system mesh test łącza

Przy odpowiednim ustawieniu dwóch dodatkowych nadajników wchodzących w skład systemu Mesh, bez problemu powiększylibyśmy zasięg naszej sieci bezprzewodowej. Jednak chcąc przekonać się o możliwościach testowanego urządzenia, zdecydowałem się na ten najmniej optymalny wariant.

Z racji, że jakość sygnału monitorowana przez system Windows nie jest zbyt miarodajna, postanowiłem przeprowadzić testy narzędziem iPref3. 

Poniżej na wykresie umieściłem rezultaty zarejestrowane w każdym z punktów pomiarowych. Niestety nie mogłem skorzystać z 2,5 Gbitowego portu LAN występującego w każdym routerze wchodzącym w skład zestawu Deco X50-PoE, ponieważ pełni on rolę gniazda WAN. Z tego względu testowy serwer został podłączony przewodowo za pomocą drugiego dostępnego portu. Ten jest w stanie zapewnić transfery na poziomie 1 Gbit. Szkoda, że w opcjach routera Deco X50-PoE nie możemy zdefiniować tego, który z portów LAN pełni funkcję WAN.

DECO test ipref3

Wracając do wyników badań, te wykonałem laptopem, który korzystał z sieci Wi-Fi. Testy zostały każdorazowo wykonane z parametrem –t (czas) wynoszącym 60 sekund oraz na 10 wątkach (-P 10). Tutaj również bez niespodzianek, a wyniki są spójne z rezultatami zaobserwowanymi w poprzednim teście.

Na samym końcu sprawdziłem, jak system mesh TP-Link X50-PoE poradzi sobie podczas testów narzędziem SpeedTest.pl, które mierzy prędkość Internetu. Pomiar został przeprowadzony na łączu o teoretycznej przepustowości 600/60 Mbit. 

DECO speedtest system mesh TP-Link

Jak widać – w całym mieszkaniu uzyskujemy pełną przepustowość naszego połączenia internetowego. Spadek odnotowujemy dopiero przy większej odległości od routera bądź gdy sygnał jest blokowany przez grubsze ściany. Zapewne duża w tym zasługa technologii BeamForming — która kierunkuje moc sygnał Wi-Fi w stronę urządzeń odbierających sygnał.

Podsumowanie

System Mesh oparty na jednostkach Deco X50-PoE gwarantuje stabilne połączenie sieciowe, którego wydajność mogę opisać jako poprawną. Przeprowadzone przeze mnie testy przebiegły zgodnie z oczekiwaniami, choć przyznam, że wysoka cena urządzenia (jak na jednostkę Mesh w standardzie AX3000) jest czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas decyzji zakupowej. Sporym rozczarowaniem okazał się dla mnie za to brak możliwości zdefiniowania portu 2.5 Gb jako łącza LAN.

Z drugiej strony na plus mogę wymienić kompaktową konstrukcję routera, uniwersalne możliwości montażowe oraz minimalistyczny design bez wystających anten. Dodatkowo każdy z transmiterów obsługuje technologię PoE, która upraszcza proces podłączenia urządzenia do zasilania. Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z tej opcji wymaga przygotowania w domu odpowiedniej architektury, co może okazać się dosyć kosztowne.