Kiedy premiera Androida 15? Sprawdź listę zmian oraz nowych funkcji

Już niedługo na rynku zadebiutuje nowa wersja popularnego systemu operacyjnego od Google o nazwie Android 15. Co nowego przyniesie? Kiedy oprogramowanie pojawi się na pierwszych smartfonach? Jakie funkcje zostaną wprowadzone w tegorocznej odsłonie systemu? W tym artykule odpowiemy na te pytania i przedstawimy najważniejsze informacje związane z debiutem Androida 15.

Kiedy premiera Androida 15?

Stabilna wersja systemu Android 15 pojawi się na rynku w trzecim kwartale 2024 roku. Prawdopodobna data debiutu oprogramowania to wrzesień/październik. Zamieszczona poniżej grafika pochodzi z oficjalnej strony Google’a, na której marka wskazuje wszystkie istotne daty w procesie wypuszczenia na rynek ostatecznej wersji systemu Android 15.

Android 15 system

Pierwsza beta (Developers Preview 1) jest już dostępna do pobrania, kolejna pojawi się marcu (Developers Preview 2). Następnie w kwietniu (Beta 1) oraz maju (Beta 2) otrzymamy wstępne – niestabilne jeszcze – odsłony oprogramowania. Pierwsza stabilna wersja Androida 15 pojawi się w czerwcu (Beta 3), kolejna na przełomie lipca i sierpnia (Beta 4), a finalna odsłona systemu zadebiutuje jesienią.

Jak wcześniej wypróbować Androida 15?

Pierwsza deweloperska beta systemu Android 15 (oznaczona jako Developer Preview) pojawiła się już w sieci i jest dostępna dla użytkowników smartfonów z serii Pixel. Konkretne modele, które otrzymały wczesny wgląd do oprogramowania to:

 • Pixel 8 / 8 Pro
 • Pixel 7 / 7 Pro / 7a,
 • Pixel 6 / 6 Pro / 6a,
 • Pixel Fold.

Warto jednak pamiętać, że omawiana wersja oprogramowania stanowi jedynie wstęp do prac nad systemem i skierowana została głównie do osób odpowiedzialnych za tworzenie zewnętrznych aplikacji oraz funkcji przeznaczonych na urządzenia wykorzystujące Andrioda.

Jaki funkcje trafią do Androida 15?

Android 15 najprawdopodobniej będzie kontynuował trend rozwoju funkcji opartych na sztucznej inteligencji, wprowadzając jeszcze więcej udogodnień dla użytkowników. Dokładne opcje nie są jeszcze znane, ale możemy spodziewać się ulepszeń w takich obszarach jak:

 • automatyzacja zadań,
 • personalizacja interfejsu użytkownika,
 • optymalizacja wydajności baterii.

Android 15 może także zostać wzbogacony o funkcję “Przestrzeń prywatna”, znaną z urządzeń Samsunga. Pozwala ona na ukrycie wybranych aplikacji i plików w osobnym, zabezpieczonym trybie. Zapewnia to dodatkową ochronę poufnych danych użytkownika. Spodziewamy się również, że tegoroczna wersja systemu zaproponuje bardziej rozbudowane narzędzia do monitorowania baterii. Użytkownicy będą mogli m.in.:

 • przeglądać szczegółowe statystyki zużycia baterii,
 • przeprowadzić diagnostykę baterii,
 • monitorować wpływ poszczególnych funkcji na zużycie baterii,
 • sprawdzić stan ogniwa.

Fragmenty kodu oprogramowania sugerują także, że system może obsługiwać widżety na zablokowanym ekranie. Umożliwi to użytkownikom szybki dostęp do wybranych informacji i funkcji bez konieczności odblokowywania telefonu.